دسته‌بندی نشده

آدرس‌های عددی اینترنتی تا دو سال دیگر

مهاجرت به نسل جدید آدرس‌های عددی اینترنتی تا دو سال دیگرشبکه خبری دولت الکترونیک – به دلیل اینکه گذر از آدرس‌های عددی اینترنتی فقط در حد شبکه ارتباطی نیست این تغییرات تا دو سه سال طول می‌کشد.

مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات از مهاجرت ایران به نسخه جدید آدرس‌های عددی اینترنتی تا دو سال آینده خبر داد.
 بهنام ولی‌زاده با بیان اینکه برای گذر از نسخه فعلی آدرس‌های عددی اینترنتی – IPv4 – به نسل جدید این آدرس‌ها – IPv6 – باید تغییرات زیادی انجام گیرد گفت: این تغییرات در حد شبکه ارتباطی نیست، بلکه دیتا سنترها، مراکز میزبانی و تمام نرم‌افزارهای تحت وب باید این تغییرات را همزمان پشتیبانی کنند؛ از این رو، دو تا سه سال طول می‌کشد تا به تدریج نسخه چهارم آدرس‌های عددی اینترنتی – IPV4 – حذف شود.
مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: کار در بحث زیرساخت ارتباطی ساده‌تر است و تقریبا بیش از ۹۰ درصد تجهیزاتی که در چند سال گذشته توسط اپراتورها اعم از شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های مخابرات استان‌ها، اپراتورهای PAP و اپراتورهای موبایل خریداری، نصب ‌و راه‌اندازی شده است قابلیت پشتیبانی از نسخه جدید آدرس‌های عددی اینترنتی را دارند و کم‌‎تر از ۱۰ درصد تجهیزات قدیمی ممکن است، نتوانند این نسخه را پشتیبانی کنند.
وی دشوارترین بخش مهاجرت به IP ورژن ۶ را بخش نرم‌افزار برشمرد و گفت: مشکل اینجا است که اکثر نرم‌افزارهای کاربردی اداری مثل سیستم برنامه‌ریزی، مالی، نیروی انسانی و تردد که تحت وب و داخلی هستند، این نسخه جدید را پشتیبانی نمی‌کنند و با این تغییر، دیتاسنترها و نرم‌افزارهای تحت شبکه باید به IP ورژن ۶ مهاجرت کنند.
ولی‌زاده با بیان این که مهاجرت کامل و در یک مقطع به نسخه جدید آدرس‌های اینترنتی امکان ندارد، تصریح کرد: از این رو، باید به صورت دو پشته‌ای (Dual Stack) جلو رفت و همزمان هم IPv4 و هم IPv6 را پشتیبانی کرد.
وی با تاکید براینکه این طرح از امسال آغاز شده و به تدریج شبکه را تغییر داده و در دو سال آتی نیز پشتیبانی همزمان از هر دو نسخه خواهیم داشت تصریح کرد: سال گذشته دستورالعملی در شورای عالی فناوری اطلاعات کشور تصویب شد که به موجب آن، هیچ دستگاهی اجازه خرید تجهیزات و نرم‌افزارهایی که IPv6 را پشتیبانی نکند، ندارد.
مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات گفت: برخی شرکت‌های تولید کننده نرم‌افزارهای داخلی نیز کار در این خصوص را شروع کرده و امکان دارد تا یکسال دیگر بتوانند محصولی عرضه کنند که IPv6 را هم پشتیبانی کند.
توزیع نسخه ۴ آدرس‌های عددی اینترنتی در کل دنیا به اتمام رسیده و به همین دلیل کشورها مقدمات کار برای مهاجرت به نسخه ۶ این پروتکل را آغاز کرده‌اند.
IPV6 سیستم جدید آدرس دهی براساس پروتکل اینترنتی است که می‌تواند تعداد آدرس‌های اینترنتی را نسبت به IPV4 تا چندین برابر افزایش دهد. 
به این معنی که نسخه ۴ آدرس‌های عددی اینترنتی تنها می‌تواند ۳/۴ میلیارد آدرس اینترنتی ایجاد کند اما نسخه ۶ این پروتکل می‌تواند از دو هزار و ۱۲۸ میلیارد آدرس اینترنتی پشتیبانی کند و بر این اساس IP های بیشتری ایجاد شود.
پایه IPV6 از سال ۱۹۹۴ در دنیا گذاشته شد و در خاورمیانه نیز شرکت‌های اینترنتی و مخابراتی از سال‌های قبل تلاش‌هایی را برای بروزرسانی سیستم‌های آدرس‌گذاری اینترنتی انجام داده و موفقیت‌هایی را هم کسب کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به شرکت اماراتی اتصالات اشاره کرد که از سال ۲۰۰۱ تاکنون از سیستم IPV6 استفاده می‌کند و به همین خاطر نسبت به رقبای خود موفق‌تر بوده است.
زمانی که تعداد کاربران ارتباطی افزایش می‌یابد و درخواست مشترکان برای استفاده از خدماتی مثل وای.فای، وایمکس، RFID و بلوتوث بالا می‌رود کنار گذاشتن سیستم IPV4 و استفاده از IPV6 بهترین راه ممکن خواهد بود و می‌تواند همه مشکلات موجود را از میان بردارد.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا