دسته‌بندی نشده

آغاز استانداردسازی ۴۰ فونت فارسی

 

 

 

اصلاح و استانداردسازي ۴۰ فونت فارسي در راستاي افزايش كاربري اين فونت‌ها در دستور كار دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني قرار گرفته است و به زودي در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، فونت‌هاي فارسي اغلب در انطباق با استانداردهاي ملي و بين‌المللي و همچنين از نظر قواعد زيباشناختي، كاستي‌هاي بسياري دارند. از اين رو كارگروه خط و زبان فارسي در محيط رايانه‌اي، اصلاح و استاندارسازي ۴۰ فونت فارسي را در دستور كار قرار داده است.

از مهم‌ترین ويژگي‌ فونت‌هاي اصلاح شده مي‌توان به تنظيم درهم‌رفتگي (kerning) حروف و كاهش حداقل ۱۰ درصدي طول متن اشاره كرد كه در كنار افزايش زيبايي متن، كاهش حجم صفحات يك كتاب، كاهش مصرف كاغذ و هزينه را موجب مي‌شود.
پشتيباني از نيازهاي خاص زبان‌هاي هم‌خانواده فارسي مانند عربي، پشتو، اردو و كردي نيز از ديگر ويژگي‌ فونت‌هاي اصلاح شده محسوب مي‌شود كه با چنين رويكردي شاهد نفوذ فرهنگي در كشورهايي كه از اين زبان‌ها استفاده مي‌كنند، خواهيم بود.
تصحيح محل اعراب، امكان درج فونت در فايل‌هاي PDF، مطابقت با آخرين نسخه استاندارد يوني‌كد، استاندارد ملي ۶۲۱۹، استاندارد‌ Adobe Glyph Naming ، استاندارد Open Type نيز در ۴۰ فونت فارسي انجام شده است.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا