دسته‌بندی نشده

آمار گیران با تبلت می آیند

 

رییس مرکز آمار ایران از به‌روز شدن اعلام نرخ تورم از سال ۹۳ و انجام سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ با تبلت خبر داد و گفت: اطلاعات هیچ شخص و بنگاهی در مرکز آمار افشا نخواهد شد، ضمن اینکه یکی از نگرانی‌هایی که همواره در مراکز امنیتی نسبت به آمارهای این مرکز وجود دارد، لو رفتن اطلاعات است.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, عادل آذر در همایش بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی در سالن وزارت کشور گفت: مرکز آمار مرجع رسمی تهیه، تولید، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور است و تمام تلاش خود را بر این نهاده که برای مقامات رسمی و نظام آمارهای اصیل، ناب، صحیح، به موقع و دقیق تولید کند.
رییس مرکز آمار ایران از تغییر رویکرد در مرکز آمار و گذر از آمارهای کاغذی و حرکت به سمت رویکردهای نوین و بدون کاغذ خبر داد و گفت: اجرای ۱۷۰ طرح میدانی بدون کاغذ در دستور کار مرکز آمار ایران قرار دارد.
وی با اعلام اینکه به سمت استفاده از نظام آماری ثبتی حرکت کرده‌ایم، افزود: معتقدیم اگر قرار است گردش اطلاعات اقتصادی، فردی، مکانی در کشور اتفاق بیافتد و نظام ملی آمار اجرا شود باید برای فعالیت‌ها و کسب و کار اقتصادی شناسه داشته باشیم که در این راستا طرح شناسایی یکتای کسب و کار در مرکز آمار در حال انجام است.
عادل آذر گفت: ارایه آمارها و اطلاعات به سرعت به دولتمردان به صورت جدی در دستور کار ماست به طوری که تورم که در گذشته با فاصله ۱۲ روز اعلام و منتشر می‌شد، هم‌اکنون با فاصله هفت روزه اعلام می‌شود، این در حالی است که در سال ۹۳ این فاصله به یک یا دو روز خواهد رسید و تورم شهری، روستایی، ملی و دهکی در همین فاصله زمانی منتشر خواهد شد.
رییس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه سال ۹۵ سرشماری عمومی نفوس و مسکن با تبلت انجام خواهد شد، گفت: شرط کوتاه شدن مدت زمان سوالاتی که از مردم در طرح‌های آماری پرسیده می‌شود شکل‌گیری نظام آمارهای ثبتی است. عادل آذر گفت: اطلاعات هیچ شخص و هیچ بنگاهی در مرکز آمار افشا نخواهد شد، یکی از نگرانی‌هایی که همواره در مراکز امنیتی نسبت به آمارهای مرکز آمار ایران وجود دارد، لو رفتن اطلاعات است، این در حالی است که این موضع به هیچ وجه اتفاق نخواهد افتاد و امکان‌پذیر نیست، زیرا مرکز آمار گنجینه اطلاعات افراد و خانوار است. آذر از راه‌اندازی و رونمایی سامانه یکپارچه جمع‌آوری الکترونیکی داده‌ها (سیجاد) خبر داد و گفت: براساس این طرح، دیگر برای اجرای هر طرحی لازم نیست از صفر کدنویسی‌ها را آغاز کنیم.
وی در پایان گفت: ارزان‌ترین و پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در کشور، آمار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا