دسته‌بندی نشده

آیت الله هاشمی: سد کردن راه فناوری اطلاعات به بهانه‎های امنیتی غیر منطقی است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه تحول عظیم فکری در عصر دانایی در جامعه ایجاد شده است، اظهار کرد: سد کردن توسعه فناوری اطلاعات در برهه کنونی پافشاری بی جا و بی مورد است

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار چمعی از اعضای هیات رئیسه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با اشاره به برخی مقاومت ها در مقابل صنعت دیجیتال در دوره دولت سازندگی و حتی استفاده از تکنولوژی تلفن همراه در آن زمان اظهار کرد: اکنون که اینگونه تکنولوژی ها همه گیر شده و به عنوان یکی از ابزارهای ضروری زندگی مورد استفاده عموم جامعه قرار می گیرد، مقاومت های آن دوره بی ارزش بودن خود را نشان می دهد.

 وی افزود: بسیاری از تکنولوژی های روز که امروز مورد اعتراض و مقاومت و مقابله برخی قرار می گیرند در آینده همین شرایط و موقعیت را خواهد داشت.

 هاشمی رفسنجانی گفت: از لحاظ دینی، آموزش و آگاهی مردم بر علما و دانشمندان یک فریضه دینی و ملی بوده که باید به جد در این راه از امکانات و تجهیزات روز نیز استفاده شود.

 وی تاکید کرد: سد کردن راه فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت دیجیتال و حذف دستاوردهای علمی به بهانه های امنیتی و سوء استفاده و موارد دیگر غیر منطقی و ناشدنی است.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بدیهی است از هر صنعت و تکنولوژی از جمله صنایع نظامی، ممکن است سو استفاده هایی شود ولی نمی توان به دلیل سوء استفاده های احتمالی از تکنولوژی هایی که کاربرد های علمی و آموزشی دارند از تولید و نشر و توسعه آنان جلوگیری کرد بلکه کاربرد و استفاده از علوم مهم است.

 هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه مردم اکنون در اقصی نقاط کشور حتی روستاها آگاهند و راه خود را انتخاب می کنند، گفت: در حال حاضر مردم اطلاعات و اخبار خود را از کانال های خبری انحصاری دریافت نمی کنند و اشتباه است اگر تصور شود می توان راه های دریافت اطلاعاتی و اخبار صحیح را به مردم سد کرد.

 وی به جایگاه و نقش بخش خصوصی در حل مشکلات اشاره کرد و افزود: در هر زمان که به بخش خصوصی مجال و فرصت صحیح داده شده، کارها به صورت جهشی پیشرفت داشته است.

 هاشمی رفسنجانی با ابزار تاسف از عدم توجه به سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور و اصل ۴۴ قانون اساسی در دولت قبل گفت: خصوصی سازی در کشور درجا زده است و متاسفانه به دلیل سیاست های غلط، شبه دولتی ها به جای بخش خصوصی فعال شدند که امیدورایم این مسیر اصلاح شود.

 

وی با توجه به آموزه های اسلامی و قرآنی تاکید کرد: تعلیم و تزکیه و پرورش انسان دو شاخه مهم رسالت انبیا الهی از حضرت آدم تا خاتم (ص) بوده است و خداوند انسان عالم و جامعه دانشمند را به انسان جاهل و جامعه عقب مانده فضیلت داده و سه عنصر امتیاز الهی به انسان ها، بر اساس دانش، جهاد و تقوا است که این امر نشان دهنده ارزش علم، جهاد و تقوا در آموزه های دینی است.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر توصیه اکید اسلام به آموزش علوم و دانش روز گفت: به همین دلیل ابزار و تجهیزات ارتقاء و توسعه علم و آگاهی انسان ها نیز مهم و ارزشمند است و اگر در تاریخ شاهد غلبه تمدن اسلامی بر سایر تمدن ها و فرهنگ ها هستیم به دلیل جایگاه رفیع علم و دانش در اسلام است. وی افزود: به همین خاطر هیچ جریان و ایده ای، حق ندارد راه دانش و آگاهی انسان ها را سد کند و البته این امر شدنی هم نیست.

 هاشمی رفسنجانی به اهمیت صنعت انفورماتیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات در حال حاضر اشاره کرد و گفت: عصر انفجار اطلاعات به برکت ابزار و تجهیزات اطلاعاتی و صنعت دیجیتال، روز به روز رو به گسترش بوده و تحول عظیم فکری، علمی و صنعتی ایجاد کرده است و نباید و نمی توان در مقابل آن ایستاد. زیرا سرعت، دقت، شفافیت و صرفه جویی ها، از مزایای مهم این فناوری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا