نقد و بررسی

اتصال شباب به شبکه ملی اطلاعات

مدیرکل دفتر توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت از راه‌اندازی شبکه بزرگ ارتباطی بخش صنعت، معدن و تجارت کشور به عنوان یکی از تکالیف برنامه پنجم توسعه و اتصال آن به شبکه ملی اطلاعات خبر داد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, امیرمسعود عطایی درمورد اقدامات صورت گرفته در پروژه شباب (شبکه بزرگ ارتباطی بخش صنعت، معدن و تجارت کشور) گفت: با توجه به توسعه روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیاز تمامی ذی‌نفعان بخش صنعت، معدن و تجارت کشور از جمله تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، واحدهای صنفی، تشکل‌ها و اتحادیه‌ها، سازمان‌های نظارتی، مصرف کنندگان و دستگاه‌های اجرایی به یک شبکه ارتباطی، طرح شباب به عنوان زیرساخت امن این بخش در دستور کار معاونت توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.
وی با تاکید بر اینکه پروژه شباب بخشی از شبکه ملی اطلاعات محسوب می‌شود که در چارچوب این شبکه، تمامی بنگاه‌های اقتصادی کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد، افزود: هم‌اکنون و با راه‌اندازی شبکه شباب، بنگاه‌های اقتصادی بالغ بر ۳۰۰ شهرستان به یکدیگر متصل شده‌اند.
عطایی با بیان اینکه براساس برنامه پنجم توسعه تا آخرین نقاط کسب و کارها باید به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند، گفت: در این شبکه به منظور اتصال تمامی ذی‌نفعان بخش صنعت، معدن و تجارت در اقصی نقاط کشور به صورت شبکه‌های اختصاصی مجزا و ارایه تمامی سرویس‌های G2B، G2G، B2B، B2C بدون نیاز به اینترنت از طریق مرکز داده وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده می‌شود.
مدیرکل دفتر توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تکمیل بانک اطلاعات آماری بخش صنعت، معدن و تجارت کشور به صورت کاملا سیستمی و در راستای تنظیم بازار و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و انواع خدمات بازرگانی، واردات، صادرات و ترانزیت کالا برای تجار و اقشار مختلف از طریق شبکه شباب امکان‌پذیر می‌شود.
به گفته وی امکان ثبت سفارش واردات و کد رهگیری املاک در شبکه شباب دیده شده است و این شبکه کاهش هزینه و افزایش پهنای باند، کیفیت و سرعت بیشتر در ارایه خدمات برای بخش صنعت معدن و تجارت را به دنبال خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا