دسته‌بندی نشده

افشاگری نیویورک تایمز در مورد اسنودن

انتشار اطلاعات محرمانه اوج ناهماهنگی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا را مشخص کرده است؛ بر این اساس اسنودن پس از اخراج از سیا کارمند آژانس امنیت ملی آمریکا شده است.

خبرگزاری فارس: افشاگری نیویورک تایمز: اسنودن پس از اخراج از سیا توسط آژانس امنیت ملی آمریکا استخدام شد

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,ادوارد اسنودن سال ها قبل کارمند سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) بوده است، اما بررسی ها در مورد وی نشان می دهد او ممکن است با ورود غیرمجاز به رایانه ها اطلاعات محرمانه را مشاهده و منتقل کند. به همین علت عذر وی خواسته شده و اجازه تداوم فعالیت در سیا به اسنودن داده نمی‌شود.

اما ناهماهنگی و ضعف نهادهای اطلاعاتی آمریکا باعث می‌شود وی بعد از مدتی در آژانس امنیت ملی آمریکا مشغول به کار شود. بررسی‌های روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابعی که نام آنها ذکر نشده نشان می‌دهد که اسنودن در سال ۲۰۰۹ شغل خود به عنوان تکنیسین  در دفتر مرکزی سازمان سیا در شهر ژنو را به علت مشکوک شدن مقام مافوق وی به رفتارهای مشکوک از دست داده است.

بر اساس گزارش سیا در مورد اسنودن که احتمالا هرگز به رویت مسئولان آژانس امنیت ملی آمریک نرسیده است، شخصیت و عادات کاری وی تغییر کرده و او چندین بار تلاش نموده تا به طور غیرمجاز به فایل‌های رایانه ای محرمانه دسترسی یابد.

ارزیابی سیا در مورد رفتارهای مشکوک اسنودن هرگز در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا یا پیمانکاران این سازمان قرار نگرفته است و تنها بعد از آغاز افشاگری های اسنودن و افشای اسناد طبقه بندی شده که باعث آبروریزی گسترده ای برای کاخ سفید شد، این اطلاعات در اختیار مقامات آژانس امنیت ملی آمریکا قرار گرفت.

بعد از کنار گذاشته شدن اسنودن از سیا در سال ۲۰۰۹ وی در ژاپن برای شرکت دل و به عنوان پیمانکار سازمان آژانس امنیت ملی آمریکا مشغول به کار شد و بعد از آن به هاوایی رفت و به عنوان پیمانکار شرکت بوز آلن هامیلتون به آژانس امنیت ملی آمریکا پیوست.

منابع نیویورک تایمز معتقدند سیستم های الکترونیک مدیریت وضعیت امنیتی سیا نیز در عدم تشخیص دقیق و به موقع تهدید اسنودن مقصرند، زیرا تنها بر روی بررسی کارکنان تمام وقت متمرکز شده و صرفا تخلفات کلان را ثبت می کردند. این سیستم تخلفات مربوط به رفتارهای شخصی را ردگیری نمی‌کرد و در نتیجه شرکت‌های بوز آلن هامیلتون و دل و همین طور آژانس امنیت ملی آمریکا هیچ گزارشی در مورد اسنودن دریافت نکردند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا