نقد و بررسی

ال‌سی ریالی با راه‌اندازی سامانه سپام، عملیاتی شد

مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی با اشاره به اجرایی شدن دستورالعمل ال‌سی ریالی در شبکه بانکی، گفت: بعضی مشتریان نسبت به برخی موارد ال‌سی ریالی گلایه دارند اما این اعتراض‌ها را مسموع نمی‌دانیم.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, مرتضی ستاک در مورد اجرای دستورالعمل افتتاح حساب جاری، گفت: با توجه به اینکه این دستورالعمل تغییرات زیادی داشته، باید به تدریج بانک‌ها خود را با قانون جدید هماهنگ کنند.

وی افزود: هیچ‌وقت به دنبال اجرای صددرصد نبوده‌ایم بلکه به دنبال نیل به هدف تعیین شده هستیم و تا حدود زیادی این مساله محقق شده است و پیگیری می‌کنیم تا درصد پیشرفت اندازه‌گیری شود.
مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا دستور‌العمل جدید برای متقاضیان جدید افتتاح حساب جاری اجرایی شده است، گفت: در این مقوله معتقدیم باید بسیار با تانی حرکت کرد و با یک دستورالعمل قابل اجرا نیست زیرا اگر به صورت دفعی اقدام شود، بازار پول با چالش‌ مواجه خواهد شد.
به گفته وی «چکاوک»، شخصی‌سازی چک‌ها و اتاق پایاپای الکترونیکی بخشی، محورهای زیرساختی دستورالعمل حساب جاری است.
ستاک گفت: مقوله دسته چک و حساب جاری را در قالب یک مجموعه باید دید و به طور طبیعی اجرای کامل آن به زمان بیشتری نیاز دارد؛ اما قطعا وضعیت کنونی به لحاظ دستورالعمل، به مراتب از گذشته بهتر است و در آینده نیز بهتر خواهد شد. مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چه زمانی این منظومه تکمیل خواهد شد، گفت: زمان مشخصی نمی‌توان اعلام کرد زیرا طرح‌ها در مراحل مختلف قرار دارند؛ مساله‌ای که در این میان قابل ذکر است این است که این پروژه به خوبی در حال اجراست و از سرعت خوبی برخودار است.
وی در مورد ال‌سی داخلی ریالی گفت: این پروژه به طور کامل اجرایی شده و حتی نگرانی راه‌اندازی کامل سامانه سپام را داشتیم که با فعال شدن بانک‌ها در این بخش این نگرانی برطرف شد و هم‌اکنون از دید ما ال‌سی ریالی به طور کامل عملیاتی و اجرایی است. ستاک گفت: بعضی مشتریان نسبت به برخی موارد ال‌سی ریالی گلایه دارند اما این اعتراض‌ها را مسموع نمی‌دانیم زیرا اغلب این گلایه‌ها به دلیل تغییر شرایط برای متقاضیان است.
وی با بیان اینکه چندان به اعتراض‌ها توجه نکردیم، افزود: این اعتراضات را به مقامات پولی و شورای پول و اعتبار منتقل کردیم، آنها هم ایرادات مطرح شده را مسموع ندانستند.
مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی گفت: یکی از گلایه‌ها بحث وثیقه است که این موضوع در شورای پول و اعتبار مطرح شد و رای نیاورد. ال‌سی داخلی ریالی کاملا عملیاتی شده و این به منزله آن نیست که هیچ گلایه‌ای وجود ندارد اما این گلایه‌ها بیشتر از سمت کسانی است که حاضر به پذیرش تغییرات نیستند.
وی گفت: علت سختگیری بانک مرکزی این است که اتفاقات مشابه چند سال گذشته رخ ندهد و اعضای شورای پول و اعتبار هم به این مساله پایبند هستند و معتقدند این وثایق کافی است و نباید وثایق کم کیفیت را از مشتری قبول کرد. 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا