دسته‌بندی نشده

امنیت تجارت الکترونیکی سر و سامان ندارد

رییس پلیس فضای تبادل اطلاعات با بیان اینکه تجارت الکترونیکی از ساماندهی مناسبی در کشور برخوردار نیست، درباره کلاهبرداری‌های صورت گرفته در زمینه فروش اینترنتی کالا به کاربران اینترنت هشدار داد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,
 سردار کمال ‌هادیانفر گفت: با توجه به عمر کم و توسعه روزافزون تجارت الکترونیکی، این بازار از ساماندهی مناسب و کافی برخوردار نیست؛ از این رو در این فضا افراد می‌توانند با نام مستعار و حتی ساده‌تر با جعل عنوان، فعالیت کنند که این فضا مخاطرات زیادی را به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه همه روزه شاهد کلاهبرداری‌های زیادی در حوزه تجارت الکترونیکی هستیم، گفت: پلیس فتا با توجه به ماموریت تخصصی‌اش موظف شده تا با ساماندهی حوزه تجارت الکترونیکی با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط، امنیت و اطمینان را در این بخش فراهم کند که این موضوع به نفع تمامی‌ فعالان سالم و کسب و کارهای الکترونیکی قانونمند است.
هادیانفر با تاکید بر اینکه پلیس فتا موظف است با مجرمان و ناامن کنندگان فضای تجارت الکترونیکی مقابله کند، گفت: پرونده‌های زیادی در این خصوص براساس شکایات خصوصی یا از جنبه عمومی ‌توسط خود پلیس فتا تشکیل و رسیدگی شده به طوری که نزدیک به نیمی ‌از پرونده‌های رسیدگی شده توسط پلیس فتا مربوط به حوزه کلاهبرداری‌های سایبری بوده است.
رییس پلیس فضای تبادل اطلاعات گفت: در حال حاضر نیز پلیس فتا به عنوان عضو اصلی کمیته نظارت بر فروشگاه‌های الکترونیکی در حال پیگیری موضوع و ساماندهی این بخش است.
وی گفت: در صورتی که مردم شکایتی از این‌گونه سایت‌ها داشته باشند، می‌توانند از طریق دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای طرح شکایت کنند تا با هماهنگی قضایی توسط پلیس فتا موضوع رسیدگی شود؛ همچنین اگر موارد مجرمانه‌ای را مشاهده کنند می‌توانند موارد را از طریق سایت اینترنتی پلیس فتا گزارش کنند تا پیگیری لازم به عمل آید.
هادیانفر با اعلام هشدار به کاربران اینترنت برای خریدهای اینترنتی از سایت‌های خارج از کشور گفت: کاربران حتی‌الامکان اقدام به ثبت اطلاعات و یا خرید و فروش از طریق این‌گونه سایت‌ها نکنند و حداقل با مطالعه و بررسی و یا مشورت گرفتن از افراد آگاه اقدام به انجام کار مورد نظر کنند.
وی گفت: مردم باید نقل و انتقال وجوه و خریدهای آنلاین خود را از طریق سایت‌های فروشگاهی مطمئن دارای نماد اعتماد الکترونیکی (ENamad) انجام دهند تا احتمال آسیب و کلاهبرداری به حداقل برسد.
به گفته رییس پلیس فتا با توجه به تعدد روش‌های کلاهبرداری، پلیس فضای تبادل اطلاعات از طریق سایت اینترنتی خود اطلاعات پیشگیرانه و آموزشی خوبی را اطلاع‌رسانی کرده و راهکارهای مقابله با جرایم و کلاهبرداری‌ها را به کاربران آموزش داده که می‌تواند مورد بهره‌برداری مخاطبان قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا