دسته‌بندی نشده

انتقاد رسمی همراه اول از تمدید انحصار رایتل

همراه اول در اطلاعیه‌ای که روی وب‌سایت رسمی همراه اول منتشر شده است ضمن انتقاد از تمدید دوره انحصار رایتل از آمادگی این شرکت برای ارایه نسل سوم تلفن همراه در کشور خبر داد.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, در این اطلاعیه آمده است: ۱۹ سال پیش در چنین روزی (۱۹ مرداد ماه سال ۱۳۷۳) با واگذاری چهار سیم‌کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری، رسما عرضه سیم‌کارت تلفن همراه در ایران آغاز شد. بهره‌برداري از نخستين فاز شبكه تلفن همراه كشور، در مرداد ماه سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با استفاده از ۱۷۶ فرستنده و گيرنده در ۲۴ ايستگاه راديويي و با ظرفيت ۹ هزار و ۲۰۰ شماره آغاز شد. به دنبال استقبال غيرمنتظره و بی‌نظیر مردم از اين پديده، شركت مخابرات ايران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به كل كشور برآمد. بنابراين با توجه به نياز و تقاضاي مردم به اين پديده، فعاليت‌هايي متناسب با جهت‌گيري جهاني براي توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالي مجموعه مخابرات کشور صورت گرفت. در ادامه این برنامه هيات وزيـــران بنا بــه پيشنهــاد وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، اساسنامه شركت ارتباطات سيار را با سرمايه دو هزار ميليارد ريال تصويب نمود و تمامی وظايف امور ارتباطات سيار شرکت مخابرات ايران به شرکت ارتباطات سيارایران واگذار شد. با جدي شدن خصوصي‌سازي صنعت مخابرات كشور و اهميت حضور در بازار رقابت تجاري، اين شركت از سال ۱۳۸۶، داراي «نام»، «نشان»، «رنگ» و «شعار» تجاري وي‍ژه خود شد. همچنین در سال ۱۳۸۹ پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران، این شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد.
همراه اول در اطلاعیه خود آورده: هم‌اکنون شرکت ارتباطات سیار ایران حدود ۶۰ میلیون مشترک دارد و یکهزار و ۱۶۹ شهر و ۷۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور را تحت پوشش قرار داده است. ضریب نفوذ این اپراتور حدود ۷۲ درصد و ارتباط رومینگ بین‌الملل آن با ۲۷۱ اپراتور در ۱۱۲ کشور جهان برقرار است. گرچه همراه اول پیشتاز عرضه سیم‌کارت در کشور بوده است، ولی با نوسازی شبکه خود که جشن آن ۹ بهمن ماه سال گذشته با حضور اصحاب رسانه برگزار شد به‌روزترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور
را داراست.
در ادامه این اطلاعیه آمده: هنگامی که در سال ۱۳۷۳، همراه اول عرضه سیم‌کارت را در کشور آغاز کرد؛ ایران در منطقه پیشتاز بود و در جهان نیز تلفن همراه تکنولوژی نوینی محسوب می‌شد. نسل سوم تلفن همراه در حالی با تاخیر وارد کشور شده است که برخی کشورها در حال راه‌اندازی نسل چهارم تلفن همراه هستند. متاسفانه به‌رغم فراگیر نشدن نسل سوم تلفن همراه در کشور، مدت انحصار عرضه این نسل با اراده‌ای خارج از مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تمدید شده است. این اطلاعیه می‌افزاید: اپراتور اول اعتقاد دارد ادامه وضع فعلی تنها محرومیت خیل عظیم مشتاقان از مواهب این تکنولوژی نوین را در پی
دارد.
در پایان این اطلاعیه آمده است: اپراتور اول در ادامه آمادگی خود را اعلام کرده که به محض دریافت فرکانس‌های مورد نیاز از سوی سازمان تنظیم مقررات، بخش رادیویی خود را نیز همچون بخش اعظم دیگر شبکه که برای ارایه نسل‌های بالاتر از قبل مهیاست، ارتقا دهد تا حدود ۶۰ میلیون مشترک نخستین و بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه کشور امکان برخورداری از مزایای نسل‌های جدیدتر (نسل سه و چهار) را به دست آورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا