دسته‌بندی نشده

ایجاد مرکز نوآوری نسل پنجم موبایل

Image result for ‫نسل پنجم موبایل‬‎شبکه خبری دولت الکترونیک – اینترنت سنتی پاسخگوی تحولات مربوط به اینترنت اشیا نمی‌باشد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از ایجاد مرکز نوآوری نسل پنجم موبایل در کشور با هدف ثبت اختراع و پتنت در زمینه این فناوری خبر داد.
حمد خوانساری – رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات – با تشریح چشم‌انداز ایران برای بهره‌برداری از نسل پنجم تلفن همراه، به عنوان اولین کشور خاورمیانه که این فناوری را بومی می‌کند، این را یک تحول بنیادی در شبکه‌های ارتباطی برشمرد که دیگر تکامل یافته نسل چهارم موبایل نیست و گفت: عمده موضوع نسل پنجم موبایل، تحولات مرتبط با اینترنت اشیاء خواهد بود به نحوی که در آینده، تمامی اشیاء از طریق اینترنت با یکدیگر ارتباط خواهند داشت و این نیازمندی‌ها، زیرساخت‌های جدید مخابراتی را می‌طلبد که دیگر مخابرات سنتی پاسخگوی این تحولات نخواهد بود.
وی ادامه داد: در این زمینه نیازمند زیرساخت‌های جدید ارتباطی و دستیابی به فناوری‌هایی مانند بیگ دیتا، تراهرتز و رایانش ابری به عنوان زیرساخت‌های نسل آتی شبکه موبایل هستیم.
خوانساری از ایجاد مرکز نوآوری نسل پنجم موبایل در جهت تولید نقشه راه این فناوری و با هدف ثبت اختراع و پتنت خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی برای تولید و عرضه این فناوری و بهره‌برداری صحیح و هوشمندانه از آن آغاز شده است چراکه برای ایجاد ارزش افزوده و خلق ارزش مبنتی بر فرهنگ ایرانی اسلامی، باید از هم‌اکنون برنامه‌ریزی کنیم.
وی بر مطالبات دانشگاهی در این زمینه تاکید کرد و گفت: ثبت اختراع و پتنت در حوزه فناوری نسل پنجم موبایل، اخذ حق مالکیت معنوی و شفاف‌سازی فضای پژوهش در این عرصه، از جمله برنامه‌های پیش‌رو است.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با ایجاد مرکز نوآوری ۵G و بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان در این بخش، امکان تولید محصول در این زمینه، افزایش می‌یابد. 
در این راستا تبادل و تعاملات علمی پژوهشی سازنده با شرکتهای دانش بنیان و تولید اشتراکی دانش، در دستور کار قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: به جای اینکه منتظر بمانیم فناوری ۵G وارد کشور شود و سپس آن را بومی کنیم، قصد داریم با تدوین نقشه راه این فناوری را در کشور همگام با دنیا بومی‌سازی کنیم؛ براین اساس مشارکت بین المللی در این حوزه را در دستور کار قرار دادیم.
او با اشاره به برنامه‌های آینده پژوهی ارتباطی در حوزه نسل پنجم موبایل افزود: در حوزه شناسایی و تحلیل فناوری‌های مرتبط با نسل پنجم موبایل، ارتباطاتی با نهادهای بین المللی و افراد شناخته شده بین المللی در مراکز مختلف دنیا گرفتیم و با ایجاد مرکز نوآوری، مجموعه پژوهش‌های خوب و کاربردی این حوزه را به نوعی به بازار بین الملل وصل خواهیم کرد.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه تعاملات بین‌المللی را آغاز کرده و برنامه مشخصی برای همکاری پژوهشی و تحقیق و توسعه (R&D ) با برخی شرکت‌ها داریم ادامه داد: توافقات اولیه در این زمینه شکل گرفته تا منعطف با بازار پژوهش، ظرفیت‌سازی نیز در کشور انجام شود؛ چراکه هدف از این پژوهش تنها تولید مقاله نیست و چشم‌انداز ما ثبت اختراع در این بخش است.
وی با بیان اینکه مذاکرات با نهادهای بین‌المللی قانونگذار و استانداردساز این حوزه نیز در دستور کار قرار دارد گفت: پیش بینی‌ها برای استانداردسازی نسل پنجم موبایل، مربوط به سال ۲۰۱۶ است و برآورد می‌شود که این فناوری از سال ۲۰۲۰ عرضه عمومی شود.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا