دسته‌بندی نشده

اینترنت بی‌سیم حواس راننده را پرت می‌کند

یکی از محققان دانشکده روانشناسی در دانشگاه تورنتو کانادا اعلام کرد که استفاده از اینترنت پرسرعت بی‌سیم در اتومبیل‌ها می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

اینترنت بی‌سیم حواس راننده را پرت می‌کند

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,پروفسور “یان اسپنس”(Ian Spence) مدیر مطالعه جدید مربوط به تاثیرات حواس‌پرتی شنوایی بر توجه بصری هنگام رانندگی توضیح داد: «با توجه به اینکه استفاده از اینترنت باعث حواس‌پرتی راننده می‌شود، مشکلات ایمنی ناشی از آن به یک نگرانی اصلی تبدیل شده است.»

او در ادامه گفت: «بسیاری از مردم به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی داخل خود مبتنی بر فرمان‌های صوتی مانند استفاده از هندزفری هنگام صحبت با تلفن همراه ایمن است و مشکلی را برای آنها به وجود نمی‌آورد. اما باید گفت که استفاده از هیچ یک از دو ابزار یاد شده، چه دستگاه‌های الکترونیکی صدامحور و چه هندزفری در هنگام رانندگی درست نیست.»

این گروه از محققان عکس‌العمل‌های رانندگان هنگام استفاده از اینترنت را از طریق مانیتور موجود در اتومبیل مورد بررسی قرار دادند و در پایان مشخص شد که در زمان استفاده از اینترنت میزان توجه این افراد به جلو کاسته می‌شود.

در این آزمایش رانندگان موظف بودند یک آزمون بصری را هنگامی که به دستورات داخل اتومبیل گوش می‌دهند و صحبت می‌کنند، انجام دهند.
لازم به ذکر است که تنها افرادی که به صدای اضافی گوش نمی دانند و در حال صحبت کردن نبودند موفق به انجام آزمون یاد شده به صورت کامل بودند.

کارشناسان می‌گویند که اگر راننده با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ثانیه حرکت کند، اتومبیل در ثانیه ۱۳.۹ متر به جلو حرکت می‌کند.
در این شرایط اگر اتفاقی رخ دهد، راننده‌ای که همه حواسش به جلو بوده است یک ثانیه زودتر پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهد و همین مسئله باعث می‌شود اتومبیل ۱۳.۹ متر زودتر بایستد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا