دسته‌بندی نشده

اینترنت را به بهانه شبکه ملی اطلاعات قطع نمی کنیم

سازمان فناوری اطلاعاترییس سازمان فناوری اطلاعات برای چندمین بار تاکید کرد که راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی به اینترنت جهانی نیست. علی حکیم‌جوادی دیروز گفت: برای چه باید اینترنت را قطع کنیم در حالی که بحث اصلی ما استفاده بهینه از شبکه ملی اطلاعات است.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترنیک، رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین درباره تحولات صورت گرفته در زمینه دولت الکترونیکی گفت: اگر کمی ‌‌دقت کرده و اوضاع را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که تحولات بسیاری در این حوزه رخ داده است.

نقش ۱۸ درصدی تجارت الکترونیکی در تولید ناخالص ملی
وی گفت: تا تیرماه سال ۹۰ حدود ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی به تجارت الکترونیکی مربوط می‌شد که این آمار در سال‌های پس از آن همچنان رشد کرده و با این وجود هنوز هم جای رشد دارد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات افزود: براساس هدف‌گذاری‌های صورت گرفته تلاش می‌شود که در صورت سرمایه‌گذاری‌های مناسب ظرف پنج سال آینده ۸۰ درصد مبادلات مالی کشور به شکل الکترونیکی انجام شود.
حکیم‌جوادی درباره مزایای افزایش استفاده از خدمات الکترونیکی گفت: اکنون ما برای راه‌اندازی اپراتور چهارم و رساندن فیبرنوری به در منازل برنامه‌ریزی‌های متعددی صورت داده‌ایم و پس از دستیابی مردم به این شبکه تجارت الکترونیکی گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد.

تبلیغات رسانه‌های خارجی علیه شبکه ملی اطلاعات
رییس سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی که درباره شبکه ملی اطلاعات و شائبه‌هایی که درباره قطع شدن دسترسی به اینترنت وجود دارد برای بار چندم توضیح داد: از نظر ما معماری صحیح و جریان صحیح اطلاعات در داخل کشور اتفاق نیفتاده است و به همین دلیل بسیاری از سایت‌ها در خارج از کشور میزبانی می‌شوند.
حکیم‌جوادی افزود: اخیرا رسانه‌های خارجی تبلیغاتی را علیه‌مان شروع کرده‌اند و دایم بر این نکته تاکید دارند که شبکه ملی اطلاعات قرار است راهی باشد که دسترسی به اینترنت قطع شود اما بحث ما اصلا این نیست و ما تنها به دنبال استفاده از تولید ملی و امنیت و ایمنی بالاتر هستیم.
وی گفت: طی سال‌های گذشته بسیاری از سایت‌های داخلی ما در خارج از کشور میزبانی شده‌اند و حتی برخی شرکت‌ها حاضر بوده‌اند که با دریافت مبلغی بسیار اندک و حتی نزدیک به صفر میزبانی سایت‌های ایرانی را قبول کنند چراکه در حال حاضر بهره‌مندی از اطلاعات و چرخش اطلاعات خود می‌تواند درآمدزایی بسیار بالایی داشته باشد و امنیت اطلاعات را نیز به مخاطره اندازد.
معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه لزومی ‌بر قطع اینترنت وجود ندارد گفت: بحث اصلی ما استفاده بهینه از شبکه ملی اطلاعات است و درباره این شبکه نیز همه چیز به صراحت در برنامه پنجم توسعه تشریح شده است.

سایت‌های ir. از نظر تعداد، رتبه ۱۸ دنیا را دارند
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: طی دو سال گذشته تعداد دامنه‌های ir. که به ثبت رسیده‌اند آن قدر زیاد است که شاید با هیچ کشوری قابل قیاس نباشد. اکنون ما از نظر تعداد سایت‌های ir. رتبه هجدهم دنیا را داریم و طی دو سال گذشته در این حوزه رشد خوبی رخ داده است.
حکیم‌جوادی همچنین گفت: سال گذشته دامنه‌های com. حتی یک درصد کاهش داشته‌اند اما دامنه‌های ir. با یک درصد رشد همراه بودند که این نشان می‌دهد حتی از نظر تعداد دامنه‌های ir. بیش از دامنه‌های com. ثبت شده‌اند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر ۳۶۴ هزار دامنه ir. درکشور به ثبت رسیده که از این میان حدود صد هزار دامنه در سال گذشته راه‌اندازی شده‌اند.
وی گفت: اکنون از میان این تعداد سایت شاید حدود نیمی‌ از آنها در خارج از کشور میزبانی می‌شوند که این نکته جای تفکر دارد. بحث ما همین است که وقتی می‌شود اطلاعات را در داخل کشور مدیریت کرد چه لزومی ‌دارد که از کشورهای خارجی میزبانی
بگیریم.
حکیم‌جوادی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۴۰ تا ۱۴۲ میلیون کارت بانکی در دست افراد قرار دارد، گفت: میانگین بهره‌مندی افراد از کارت‌های بانکی به ۸/۱ رسیده است. در حالی که اگر به چند سال گذشته برگردیم، می‌بینیم که بسیاری از تعاملاتی که امروزه از طریق این کارت‌ها صورت می‌گیرد، آن زمان وجود نداشت و اکنون دسترسی به این سرویس‌ها مرهون زیرساخت‌های مختلف و فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته است.

رتبه ۱۰۱ ایران در زمینه آمادگی الکترونیکی
اما حکیم‌جوادی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به مطلبی که درباره اختلالاتی که گاه در شبکه الکترونیکی بانکی کشور ایجاد می‌شود، گفت: با توجه به نیاز و اضطراری که پیش از این وجود داشت در مقطعی از زمان توسعه زیرساخت‌ها برای ما اولویت بیشتری پیدا می‌کرد و شاید به همین دلیل از مسایل کیفی گذشته و یا آنها را در اولویت دوم قرار می‌دادیم اما در کنار این موضوع اکنون توقع مردم از خدمات بالا رفته است. به عنوان مثال تا چند سال پیش همین یک دستگاه ATM بانکی تنها پول پرداخت می‌کرد، کافی بود اما اکنون انتظارات مردم بالا رفته و آنها خدمات بیشتری را می‌طلبند.
وی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی که درباره پایین بودن شاخص‌های ایران در زمینه فناوری اطلاعات در دنیا و منطقه مطرح شده بود گفت: شاخص‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که آمارهای متعددی را به وجود می‌آورند اما یکی از مسایلی که باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد آن است که در بحث انتقال اطلاعات کشور لازم است نوعی تجمیع صورت گیرد چراکه تاکنون اطلاعات مربوط به کشور از طریق بخش‌های مختلفی به سازمان‌های جهانی ارایه می‌شده است که همین موضوع گاه باعث شده است که شاخص‌های ما نسبت به آنچه واقعیت دارد در رتبه‌های پایین‌تری
قرار گیرد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه این نکته مشخص شده است که کدام سازمان مسوول جمع‌آوری این اطلاعات است، گفت: اکنون ما باید تلاش کنیم که بتوانیم اطلاعات واقعی خود را انتقال دهیم و شاخص‌های‌مان به درستی اعلام شود.
وی گفت: در حال حاضر در زمینه آمادگی الکترونیکی ایران در دنیا در رتبه ۱۰۱ و در سطح منطقه در رتبه‌های هشت یا ۹ قرار دارد.
حکیم‌جوادی گفت: در حال حاضر یکی از پروژه‌های بزرگ کشوری مانند ژاپن که با جدیت دنبال می‌شود بحث اتصال مدارس به یک شبکه سراسری است درحالی که این پروژه در کشور ما به انجام رسیده و حداقل ۴۴ هزار مدرسه که حدود نیمی ‌از مدارس ما می‌شود به این شبکه متصل شده‌اند در حالی که این خبر تاکنون در هیچ کجای دنیا منعکس نشده است.معاون وزیر ارتباطات اظهار امیدواری کرد که با تجمیع اطلاعات به زودی تغییر چشمگیری در رتبه‌بندی‌های جهانی ایران
صورت بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا