دسته‌بندی نشده

باندهای فرکانسی تخلیه شده به شبکه‌های ارتباطی اختصاص می‌یابد

با گذشت تقریباً یک دهه از ارتقای فناوری تولید و پخش برنامه‌های تلویزیونی آنالوگ به دیجیتال و جایگزینی سیستم‎های آنالوگ با پخش دیجیتال، کشورهای مختلف درباره استفاده بهینه از تکه باندهای فرکانسی ۷۹۰-۸۶۲ مگاهرتز و ۷۹۰-۶۹۴ مگاهرتز مطالعه و بررسی می‌کنند.

به گزارش شبکه خبري دولت الکترونيک، دکتر “عظیم فرد” مدیرکل صدور پروانه سرویس‎های رادیوئی افزود: در توافقنامه GE06 که در سال ۲۰۰۶ در ژنو امضاء شد ۱۲۰ کشور شامل کشورهای مشترک‌المنافع، اروپائی، آفریقائی و عربی متعهد شدند تا ژوئیه سال ۲۰۱۵ پخش آنالوگ را به پخش دیجیتال تبدیل کنند.

 

وی با اشاره به اینکه ایران نیز از امضاءکنندگان این توافقنامه است، افزود: با توجه به امکان پخش دیجیتال چندین برنامه با کیفیت تلویزیونی در فضای فرکانسی استفاده شده برای پخش هر کانال آنالوگ، بخشهای بزرگی از انتهای باند فرکانسی UHF پخش فراگیر به صورت جهانی در دو مرحله به سرویسهای رادیوئی دیگری اختصاص یافته است.

 

وی اظهار کرد: تاکنون اغلب دولت‎ها، تکه باند فرکانسی ۸۶۲-۷۹۰ مگاهرتز و برخی دولت‎ها تکه باند فرکانسی ۷۹۰-۶۹۴ مگاهرتز را علاوه بر تکه باند فرکانسی اول، از پخش فراگیر تلویزیونی تخلیه کرده و به کاربردهای ارزشمند دیگری مانند شبکه‌های تلفن‌همراه به ویژه در مناطق کم‌جمعیت اختصاص داده‌اند.

 

وی با اشاره به برگزاری اجلاس بلندپایه کشورهای مشترک‌المنافع در آذرماه درباره “چشم‌انداز آتی باند فرکانسی۷۹۰-۶۹۴ مگاهرتز در باکو تصریح کرد: بسیاری از کشورها، از جمله کشورهای آسیا- اقیانوسیه، این تکه باند فرکانسی را به شبکه‌های ارتباطی دیگری اختصاص داده‌اند.

 

مدیرکل صدور پروانه سرویس‎های رادیوئی رگولاتوری درباره وضعیت این تکه باندها در کشورمان گفت: در حال حاضر تکه باندهای فرکانسی ۷۹۰-۶۹۴ مگاهرتز و ۸۶۲-۷۹۰ مگاهرتز در کشور در اختیار سازمان صدا و سیما است که با اتمام دوره انتقال از پخش آنالوگ به پخش دیجیتال و تخلیه به موقع این باندهای فرکانسی، امکان استفاده از این منبع ملی خدادادی برای سایر شبکه‌های مخابراتی رادیوئی فراهم می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا