دسته‌بندی نشده

بدافزارهای سوار بر Linux

اخیراً بدافزار جدیدی مشاهده شده که پس از نفوذ به دستگاه های دارای سیستم های عامل Linux و Windows، از آنها برای حملات “از کاراندازی سرویس” یا DoS سوءاستفاده می کنند.

linux-malware

به گزارش شبکه خبري دولت الکترونيک این بدافزار با حملات لغت‌نامه‌ای به سرویس های SSH (Secure Shell) نفوذ می کند. به عبارت دیگر سیستم هایی که دارای گذرواژه های ضعیف هستند و ارتباط از راه دور از طریق پودمان SSH بر روی آنها فعال است، نسبت به این بدافزار آسیب پذیرند.

بدافزار مزبور پس از اجرا بر روی سیستم عامل قربانی با نشانی IP دستکاری شده و درگاه هایی خاص به سرورهای فرماندهی خود متصل می شود. در ادامه بدافزار اطلاعاتی را در خصوص سیستم عامل کاربر به مقر فرماندهی خود ارسال کرده و منتظر دستور اجرای حملات DoS باقی می ماند.

همچنین در زمان اجرای حمله، بدافزار اطلاعاتی همچون سرعت پردازشگر، بار سیستم و ترافیک شبکه را به مقر فرماندهی خود ارسال می کند.

در سیستم عامل Windows، بدافزار در مسیر C:\Program Files\DbProtectSupport\svchost.exe اجرا و بعنوان یک سرویس در زمان راه اندازی سیستم، شروع به فعالیت می کند. برخلاف Linux، در محیط Windows بدافزار برای ارتباط با مقر فرماندهی خود بجای IP از نام دامنه و درگاه هایی متفاوت استفاده می کند. علیرغم وجود تفاوت در روش برقراری ارتباط، هر دو گونه به یک سرور متصل می شوند. این موضوع می تواند این فرضیه که هر دو گونه این بدافزار توسط یک گروه نوشته شده اند را تایید کند.

ساختار این بدافزار نشان می دهد، هدف بدافزارنویسان اجرای حملات DoS اختصاصی از طریق کامپیوترهایی است که دارای پهنای باند شبکه ای زیاد، همچون سرورها می باشند. باتوجه به اینکه بسیاری از سرورها از سیستم عامل Linux بهره می برند، بدافزارنویسان کوشیده اند از طریق گونه Linux این بدافزار، از این سرورها برای اهداف خرابکارانه خود سوءاستفاده کنند.

با این حال این بدافزار تنها نمونه ای نیست که در هفته های اخیر سیستم های عامل Linux را مورد هدف قرار داده است. تجزیه و تحلیل یک محقق دانشگاه George Washington نیز نشان می دهد نفوذگران با سوءاستفاده از ضعف امنیتی قدیمی CVE-2012-1823 در PHP، بدافزاری به زبان Perl را بر روی سیستم های Linux اجرا می کنند. پس از فعال شدن بر روی سیستم قربانی، این بدافزار از طریق پودمان IRC با مقر فرماندهی خود ارتباط برقرار می کند. در ادامه، با سوءاستفاده از ضعفهای امنیتی دیگر مجوزهای دسترسی خود را بالا برده و به محض دریافت دستور از سوی مقر فرماندهی خود، حملات DoS را اجرا می کند. ضمن اینکه این نفوذگران از طریق این بدافزار، از سیستم قربانی بعنوان پویشگر آسیب‌پذیری دیگر سیستم ها نیز بهره می برند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا