دسته‌بندی نشده

برنامه توسعه فاوا ماه آینده اعلام مي‌شود

حسن روحانی، رییس جمهور، برنامه جامع ملی توسعه فناوری اطلاعات را تا یک ماه آینده اعلام عمومی خواهد کرد.
 
 
 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، دیروز در جریان نخستین نشست خبری خود پس از انتصاب به سمت معاونت وزیر ارتباطات، با بیان اینکه فناوری اطلاعات در دولت جدید مورد توجه شخص رییس جمهور و وزراست، گفت: این دولت فناوری اطلاعات و ارتباطات را به عنوان موتور محرکه توسعه کشور می شناسد. وی افزود: برنامه جامع توسعه فناوری اطلاعات در دست تدوین است و رییس جمهور در یک ماه آینده آن را اعلام خواهد کرد. جهانگرد همچنین در حاشیه این نشست خبری که به مناسبت تشریح اقدامات شورای سیاست گذاری نمایشگاه الکامپ برگزار شد، با اذعان به کمبود پهنای باند اینترنت، از بررسی طرحی در سازمان تنظیم مقررات برای آزد سازی واردات پهنای باند خبر داد.او همچنین وعده داد که اجرای نمایشگاه الکامپ در سال آینده به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور واگذار شود. نصراله جهانگرد دیروز در حاشیه نشست خبری الکامپ در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه چیزی به عنوان اینترنت ملی نداریم، گفت: شبکه ملی اطلاعات مفهوم درستی از این شبکه است و براساس برنامه‌ای که تدوین شده بعد از تصویب مراجع قانون‌گذاری در این حوزه ارایه خدمات به تمام مردم آغاز می‌شود.

وی درباره اینکه آیا قرار است، مجددا برنامه تدوین شود، افزود: برنامه پنجم توسعه اهدافی برای شبکه ملی اطلاعات تعیین کرده که آن برنامه‌ها رعایت خواهد شد.
جهانگرد در خصوص اینکه احتمال تغییر در معماری شبکه ملی اطلاعات وجود دارد، گفت: مگر شبکه ملی اطلاعات معماری شده است؟!
وی گفت: شبکه ملی اطلاعات در اختیار وزارت ارتباطات است و صحبت‌هایی که می‌شود در مورد چارچوب‌های ارزشی و سیاست‌های حاکم بر شبکه است که ان‌شاءالله در شورای عالی فضای مجازی تصویب می‌شود و از نقطه نظر مهندسی نیز در وزارت ارتباطات و سازمان‌های وابسته.
وی افزود: معماری مفهومی سیاست‌‌ها و چارچوب‌های کلی این شبکه انجام شده و در مرحله کارشناسی و در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی قرار دارد که در جلسه بعدی این شورا مورد تصویب اعضا قرار می‌گیرد.
جهانگرد گفت: این مصوبه سرلوحه معماری شبکه ملی اطلاعات و حاکم بر پهنه آن در سطح ملی خواهد بود؛ اصول حاکم بر این مصوبه نیز از نقطه نظرهای فرهنگی، اقتصادی، اجرایی و رعایت مسایل امنیتی است که باید در چارچوب ابلاغ مقام معظم رهبری باشد.
وی درباره بخش مهندسی این معماری نیز گفت: بخش اعظم کار طراحی در بخش مهندسی انجام شده و منتظر هستیم تا چارچوب‌ها تصویب شود و امیدواریم یک ماه و نیم آینده جزییات آن را اعلام کنیم.
وی درباره اینکه مردم چه زمان از این شبکه بهره‌مند خواهند شد، گفت: شبکه ملی اطلاعات هم‌اکنون در سطح ملی وجود دارد اما سرعت و کیفیت و بهبود این حوزه‌ها در دستور کار است و امیدواریم با عزمی که در وزارتخانه هست، بتوانیم در زمان کوتاهی سرعت و کیفیت را ارتقا دهیم.
وی درباره جست‌وجوگرهای بومی فعال و برنامه سازمان فناوری اطلاعات برای حمایت از آنها گفت: چند پروژه در حال کار است و چند پروژه دیگر هم سفارش شده و موفقیت آنها در بازار تعیین می‌شود زیرا باید میزان مانوس بودن کاربران و استفاده از آنها را دید.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره مشکل ترخیص تجهیزات ارتباطی مخابرات از گمرک، گفت: این را رگولاتوری باید پاسخ دهد.
جهانگرد درباره برداشته شدن محدودیت اینترنت ۱۲۸k گفت: همین الان هم به تناسب نیاز کاربران، سرویس با سرعت بالاتر به آنها ارایه می‌شود.
وی افزود: مشکل این است که با عرض باند کلان در کشور آنچه در اختیار کاربران نهایی قرار می‌گیرد از سرویس گفته شده بسیار پایین‌تر است؛ امیدواریم در زمان کوتاهی عرض باند ورودی اینترنت به کشور بهبود یابد و در نتیجه کیفیت سرویس بیشتر شود.
وی با قبول اینکه در کشور کمبود پهنای باند داریم، گفت: در آغاز کار دولت، حدود ۷۰ گیگابیت بر ثانیه ارتباطات بین‌الملل بود ولی در زمان کوتاهی، از طریق افزایش ظرفیت و انتقال‌هاست برخی پایگاه‌های اطلاع‌رسانی به داخل، راندمان را حدود ۳۰ گیگ اضافه کردیم و انتظار داریم تا پایان سال پهنای باند کشور به ۱۲۰ گیگ برسد.
وی افزود: برای توسعه پهنای باند کشور برنامه بسیار جهشی در دستور کار داریم که به زودی و طی ماه آینده اعلام می‌کنیم.
وی درباره آزادسازی واردات پهنای باند نیز گفت: این موضوع در دستور کار رگولاتوری است و ما هم نظرات‌مان را دادیم و موافق هستیم شرکت‌های دیگر هم در زمینه واردات پهنای باند فعالیت داشته باشند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان در خصوص اینکه ظاهرا وزارت ارتباطات پیشنهاد داده که شما رییس هیات مدیره مخابرات شوید، گفت: خیر، همچین موضوعی از سوی وزارتخانه مطرح نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا