دسته‌بندی نشده

تا آزادي “وي چت” از “وایبر” و “تانگو”استفاده كنيد!

snقادر مرزي (یکی از نمایندگان مجلس): وی چت فیلتر شد، اما نرم افزارهایی دیگری چون وایبر، واتس آپ و تانگو نیز کارکردی مانند وی چت دارند. از زمانی هم که وی چت فیلتر شد نرم افزارهای دیگری جایگزین آن شده و مردم این نرم افزار را دانلود کرده اند. من خودم همین امروز اپلیکیشن دیگری را دانلود کردم و به مردم هم توصیه می کنم تا رفع فیلترینگ وی چت از وایبر و تانگو استفاده کنند.  

به گزارش شبکه خبري دولت الکترونيک روز ۵شنبه ۲۸ آذرماه نرم افزار «ویچت» فیلتر شد. از این به بعد هیچ ایرانی از داخل ایران نمی تواند بدون استفاده از فیلتر شکن یا وی پی ان از این اپلیکشن استفاده کند. اما این امکان هم همچون بسیاری از امکانات جهان تکنولوژیک امروز به صورت قانونی غیر قابل استفاده شد.

ویچت بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر را در سراسر جهان به سمت خود کشانده است و برای انواع سیستم عامل اندروید، ویندوز فون و اپل نسخه های مختلفش عرضه کرده است. با این مسنجر می توان به آسانی به چت پرداخت. امکان چت به صورت صوتی، تصویری و متنی در این نرم افزار قدرتمند قرار داده شده است که از جمله مسنجرهای متفاوت بوده و امکانات فراوانی را در خود نهفته است .

نشانه های شروع این موج جدید فیلترینگ برخی اظهارات برخی مسولان بود، که”پشت پرده شبکه اجتماعی جدید «وی چت» صهیونیست است که از این شبکه های مخرب حمایت می کند.

لاله افتخاری نماینده اصولگرای مجلس درباره فیلتر نرم افزار تلفن های همراه بیان کرده بود که” ابزار هایی که به نظام ضربه می زند باید فیلتر شود و ابزار هایی از این قبیل به غیر از مسائل جاسوسی، مسائل اخلاقی نیز ایجاد می کند و در کمیسیون مدتی است بحث فیلترینگ آنها مطرح است فقط منتظر هستیم به یک نظر جمعی برسیم و برای قطعی کردن فیلترینگ این برنامه های تلفن همراه اقدام کنیم و در آینده نزدیک حتما اقدامات لازم در این خصوص انجام خواهد شد.”

فیلترینگ وی‌چت واکنش وزیر ارتباطات را نیز به دنبال داشت. محمود واعظی در نشست خبری ای که درست یک روز پس از فیلتر شدن وی چت برگزار کرد گفت “امیدوارم در داخل کشور چنین سرویس‌هایی که مردم بتوانند به خوبی استفاده کنند در اختیار مردم قرار گیرد. موضوعی است فقط کمیته مصادیق به بخشی از استفاده کاربری وی چت مشکل داشته است و با بخش‌هایی که شبکه‌های دیگر هم داشته‌اند مشکلی نداشته‌اند، امیدواریم در آینده بتواند نرم‌افزاری استفاده شود که هوشمند این کار را انجام دهد و اگر شبکه‌ای مثل وی‌چت فعالیت‌های مثبتی هم دارد مردم استفاده کنند و اگر بخشی از آن مشکل دارد برطرف شود و فقط همان بخش فیلتر شود.»

حال یک نماینده مجلس درباره این فیلترینگ می گوید که ۵ نفری که عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه هستند نمیتوانند برای مردم تصمیم بگیرند و حق استفاده از تکنولوژی را از آنها بگیرند.

حامد قادر مرزی درباره فیلتر «وی چت» نرم افزار گوشی های هوشمند، گفت: من خودم از این برنامه استفاده می کردم و متاسفم که با تکنولوژی روز دنیا به بهانه جاسوسی در کشور اینگونه برخورد می شود.

نماینده قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای دیگر می توانند با ارسال ماهواره از تک تک خانه های مردم کشور جاسوسی کنند، ادامه داد: در بررسی پیامدهای فیلتر وی چت باید دقت بیشتری می شد و نباید طوری برای مردم تصمیم بگیریم که احساس رضایت نکنند.

این نماینده مجلس نهم تصریح کرد: ترس به بهانه اقدام جاسوسی بسیار برای مردم خطرناک تر و دلهره آورتر از خود جاسوسی است و مصلحت نیست که به بهانه خطر مردم را از تکنولوژی روز دنیا محروم کرد. کما اینکه محروم هم نخواهند شد چرا که هر روز علم پیشرفت می کند. از طرفی کشور ما آنقدر قوی هست که استفاده سو برخی از کشور ها از این ابزار ها نوین نتواند تهدیدی علیه امنیت ملی مان شود.
 
وی تاکید کرد: وی چت فیلتر شد، اما نرم افزارهایی دیگری چون وایبر، واتس آپ و تانگو نیز کارکردی مانند وی چت دارند. از زمانی هم که وی چت فیلتر شد نرم افزارهای دیگری جایگزین آن شده و مردم این نرم افزارها را دانلود کرده اند. من خودم همین امروز اپلیکیشن دیگری را دانلود کردم و به مردم هم توصیه می کنم تا رفع فیلترینگ وی چت از وایبر و تانگو استفاده کنند.
 
این نماینده مجلس نهم در ادامه به کارکرد وی چت اشاره و بیان کرد: از این نرم افزار به طور دائم استفاده می کردم و ۲۰ پست و  مطالب آموزنده منتشر و با افتخار عکس پرچم کشورمان را نیز را به اشتراک گذاشته بودم.
 
وی با بیان اینکه من دستکم  روزی سی دقیقه وقت خود را در فضای مجازی میگذارنم، افزود: حتی این نرم افزار پل ارتباطی من با موکلینم شده بود. آنها صدای خود را ضبط، سوال و درخواست خود را مطرح می کردند و من هم پاسخ آنها را یا از طریق پیغام صوتی با نوشتاری می دادم. این ارتباط با موکلینم کاملا رایگان بود و هزینه ای به آنها تحمیل نمی کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه خطاب به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و فیلترینگ یادآور شد: مقام های مسئول بدانند وی چت مانند ایمیل و اینترنت است. آیا شما می توانید دسترستی مردم به اینترنت را مادام العمر ممنوع کنید. 
 
قادرمرزی گفت: با وجود اینکه بسیاری از نمایندگان عضو وی چت بودند اما به دلیل محافظه کاری اعتراضی به فیلتر شدن وی چت نشان نمی دهند و حتی عضویت در آن را نیز در روز روشن انکار می کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه این برخورد در شان مردم نیست، اضافه کرد: مردم این ادبیات را نمی پسندند و بهتر است در این مورد اقدام هایی شود تا رضایت مردم را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا