دانلود

تدوین استانداردهای نرم‌افزار مدیریت آموزشی در دانشگاه‌ها

دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی اعلام کرد: حداقل استانداردهای فنی و کارکردهای سیستم مدیریت امور آموزشی در دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی کشور تدوین می‌شود.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,یک دانشگاه و یا یک مرکز علمی برای انجام امور داخلی نیازمند یک سیستم جامع، شامل چند زیرسیستم اعم از مديريت‌هاي “آموزشي”، “پژوهشي”، “دانشجویی”، “پشتیبانی” و غیره است که اصلی‌ترین زیرسیستم مورد نیاز نیز بخش “آموزشی” است که به واسطه آن اکنون در بازار، نرم‌افزارها و یا سیستم‌های متفاوت وجود دارد، اما تاکنون حداقل امکانات و کارکرد این نرم‌افزارها و سیستم‌ها مورد بررسی جامع  و مقایسه قرار نگرفته است.

دبیرخانه شورایعالی اطلاع رسانی با شناسایی نیازمندی‌های دانشگاه‌ها و موسسه‌ها، تدوین حداقل امکانات و شرایط نرم‌افزار مدیریت آموزشی را در دستور کار خود قرار داده است.

در این استاندارد، امکانات کلی و رویه‌های مورد نیاز زیرسیستم مدیریت آموزشی جهت پوشش نیازمندی‌های مکانیزه در دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی کشور مشخص خواهد شد و جزئیات و امکانات کارکردی هر یک از زیرسیستم‌های آموزشی توصیف می‌شود؛ همچنین، قالب استاندارد جهت تبادل اطلاعات میان سیستم‌های آموزش مختلف تبیین خواهد شد.

نیازمندی‌های غیر کارکردی مانند کارایی زیر بار زیاد، مقیاس‌پذیری، امنیت برنامه کاربردی، بانک اطلاعاتی و ابزارهای مدیریت قوانین جهت اجرای سیستم از دیگر موارد مورد توجه در این استاندارد است.

در نهایت شیوه‌نامه احراز استاندارد، جهت مقایسه و رتبه‌بندی میان محصولات مختلف حوزه آموزش در کشور مشخص خواهد شد.

مجموعه این استانداردها با همکاری کارشناسان دانشگاه‌های فنی- حرفه‌ای، کاشان، قم، تربیت مدرس و همچنین نظارت مستقیم وزارت علوم در حال تهیه و تدوین است و به زودی اعلام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا