دسته‌بندی نشده

تقلب سایت‌های ایرانی در رتبه‌بندی الکسا

سایت گوگل همانند دیگر کشورها، در ایران نیز رتبه نخست پربازدیدترین سایت را به خود اختصاص داده است و سایت بلاگفا و یاهو نیز پس از گوگل بیشترین طرفدار را در میان کاربران اینترنت در ایران دارد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, براساس آمارهای سایت الکسا (Alexa) که یکی از مراجع در زمینه رتبه‌بندی سایت‌ها در سه سطح جهانی، کشوری و بر پایه موضوع فعالیت می‌کند، سایت ورزش سه، سایت ask، میهن بلاگ، پرشین بلاگ، فیس‌نما، ویکی پدیا و بانک ملت به ترتیب بیشترین بازدیدکننده را در ایران دارد.
براساس آمارهای الکسا، گوگل در دنیا رتبه اول را به خود اختصاص داده و پس از آن فیس‌بوک، یوتیوپ، یاهو، موتور جست‌وجو بایدو چین، ویکی پدیا و سایت qq که یک پورتال خدمات اینترنتی چینی است، به ترتیب رتبه دوم تا هفتم را به خود اختصاص داده‌اند. براساس آمارهای الکسا، سایت برتر خبری دنیا، به ترتیب عبارتند از اخبار یاهو، سی‌ان‌ان، شبکه خبری ‌هافینگتن پست، سایت خبری reddit، بی‌بی‌سی، نیویورک تایمز و شبکه خبری گوگل است.
با توجه به اینکه، در ایران بسیاری از افراد برای تبلیغات محصولات و وب‌سایت‌های خود از رتبه و آمار الکسا برای انتخاب وب‌سایت تبلیغ‌کننده، استفاده می‌کنند، از چند سال گذشته روش‌هایی برای افزایش دروغین رتبه الکسا به وجود آمده است.
یکی از این روش‌ها استفاده مدیران سایت‌های متقلب از سرویس‌هایی به نام‌هایی نظیر “افزایش رنک الکسا” است. در این روش سرویس ذکر شده چندین سایت را به طور هم‌زمان در یک پنجره طی یک بازه زمان کوتاه (مثلا پنج ثانیه) بارگزاری می‌کند که در نتیجه ترافیک سایت متقلب به صورت مجازی افزایش می‌یابد.
در این روش وب‌سایت متقلب فقط تعداد بازدیدکننده خود را افزایش می‌دهد و درواقع بازدیدکننده وب‌سایت متقلب را مشاهده نکرده و صفحات آن را مرور نکرده است. البته کاربران می‌توانند با بررسی فاکتورهای دیگری نظیر time on site و یا میزان مرور تعداد صفحه توسط هر بازدیدکننده به متقلب بودن یا نبودن وب‌سایت مربوطه اقدام کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا