دسته‌بندی نشده

جاسوسی سایبری آمریکا به شرکت نفتی برزیل رسید

شبکه تلوزیونی برزیل اسنادی از شنود دولت آمریکا از شبکه چند ملیتی نفت برزیل و سایر شبکه‌های اینترنتی مربوط به این کشور منتشر کرد.

خبرگزاری فارس: جاسوسی سایبری آمریکا به شرکت نفتی برزیل رسید

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, گزارش بزرگترین شبکه تلویزیونی برزیل، یک هفته پس از افشای شنود  آژانس امنیت ملی آمریکا از رؤسای جمهور برزیل و مکزیک پخش شد.

در این گزارش که بر اساس افشاگری‌های اخیر اسنودن منتشر شد، اسنادی از چگونگی این شنود که در ماه می ۲۰۱۲ صورت گرفته بود، به نمایش گذاشته شد.

بر اساس این گزارش شنود و جاسوسی آمریکا محدود به شبکه‌های کامپیوتری گوگل و شرکت نفتی برزیل نبود بلکه در وزارت امور خارجه فرانسه،جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی و محل بسیاری از معاملات مالی بین‌المللی شنود گذاشته بود .

البته این گزارش نگفت که بر اساس این جاسوسی‌ها چه اطلاعاتی جمع‌آوری شده و نهادهای امنتی آمریکا دقیقا به دنبال چه چیزی هستند. 

 بر اساس اسنادی که اسنودن در اختیار روزنامه‌نگار آمریکایی گاردین قرار داده شنود مکالمات و جاسوسی از شبکه‌های اینترنتی گرچه به بهانه مبارزه با تروریسم انجام شده اما افرادی را در برمی‌گیرد که هیچ ارتباطی با این ادعا ندارند.

جیمز کالپر ، مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده  مدعی است که سازمان و نهادهای امنیتی آمریکا برای مبارزه با تامین مالی تروریست‌ها و پیش‌بینی مشکلاتی که می‌تواند منجر به بحران در بازارهای مالی شود به دنبال جمع‌آوری اطلاعات در مورد مسائل اقتصادی و مالی هستند.  

وی مدعی است که جمع‌آوری این اسناد هرگز به دلیل بالا بردن قدرت رقابت آمریکا در بازارهای مالی دنیا نیست. 

از سه ماه پیش که افشاگری‌های اسنودن آغاز شد، اسنادی از سرقت اسرار تجاری کشورهای غربی و کشورهای دارنده نفت و گاز از سوی آمریکا بر ملا شده است.

افشای جاسوسی آمریکا از شرکت چند ملیتی نفت برزیل بعد از افشای شنود تماس‌های تلفنی و ایمیلی‌های خصوصی رئیس جمهور برزیل به  پیچیده‌تر شدن  تنش میان دو کشور منجر می‌شود.

برزیل بعد از افشای شنود مکالمات و ایمیل‌های رئیس‌جمهور این کشور، خواستارعذرخواهی رسمی آمریکا شده بود و مشاوران روسف گفته‌اند که این مسئله می‌تواند موجب لغو سفر رسمی به آمریکا شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا