دسته‌بندی نشده

جوان ایرانی، برنده جایزه جهانی علوم و رایانه شد

جایزه بنیاد غیرانتفاعی «سیمونز» در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۱۳ ریاضیدان، فیزیکدان نظری و محقق علوم رایانه اعطا می‌شود که در بین آنها نام «مریم میرزاخانی» استاد ایرانی دانشگاه استنفورد نیز دیده می‌شود.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, جایزه محققان سیمونز (Simons Investigators) با هدف پیشبرد پژوهش و تحقیقات در حوزه ریاضی و علوم پایه هر ساله به تعدادی از ریاضیدانان، فیزیکدانان و محققان علوم رایانه که دستاوردهای چشمگیری طی سال‌های اخیر به دست آورده‌اند، اعطا می‌شود.

این جایزه که با هدف قدردانی از دستاوردهای قبلی و تشویق به ادامه تحقیقات اعطا می‌شود، شامل پرداخت سالانه مبلغ ۱۰۰ هزار دلار به مدت پنج سال است.
در فهرست ۱۳ نفره برندگان جایزه محققان سیمونز ۲۰۱۳ نام «مریم میرزاخانی» دانشمند ایرانی و از استادان ریاضی دانشگاه استنفورد دیده می‌شود؛ تحقیقات این محقق بر نظریه Teichmüller و پویایی جریان طبیعی هندسی روی ماژول فضایی سطوح ریمان متمرکز است.
«میرزاخانی» از نخبگان المپیادی ایران است که سال ۷۴ علاوه بر دریافت مدال طلا المپیاد جهانی دانش‌آموزی ریاضی با کسب بالاترین امتیاز به عنوان نفر اول جهان شناخته شد؛ سپس تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرد و مدرک کارشناسی ارشد و دکتری را از دانشگاه ‌هاروارد دریافت کرد. وی در سال ۲۰۰۵ زمانی که کمتر از ۳۰ سال سن داشته و در دانشگاه پرینستون آمریکا مشغول تدریس بود، از سوی نشریه علمی Popular Science به عنوان یکی از ۱۰ مغز برتر آمریکای شمالی معرفی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا