دسته‌بندی نشده

دستورالعمل اجرای ثبت آنی معاملات ابلاغ شد

توسط رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دستورالعمل نحوه استفاده دفاتر اسناد رسمی از سامانه ثبت الکترونیکی اسناد (ثبت آنی) ابلاغ شد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, براساس ماده ۱ این دستورالعمل سردفتران اسناد رسمی مکلفند از ۲۶ شهریورماه امسال تنظیم و صدور تمامی اسناد رسمی و امور تبعی آن را از طریق سامانه ثبت الکترونیکی اسناد به نشانی www.ssar.ir انجام دهند.
براساس ماده ۲ سردفتر اسناد رسمی برای تنظیم و صدور سند رسمی، با ورود به سامانه ثبت الکترونیکی اسناد نسبت به فراخوانی «فرم تنظیم سند» مورد نظر اقدام و اطلاعات لازم برای تنظیم سند و نیز اطلاعات پرداخت هزینه‌های مربوط را در سامانه وارد و پرینت سند تنظیمی را از سامانه دریافت می‌کند.
همچنین پس از بررسی و انجام اصلاحات لازم و قطعیت مفاد سند، مراتب را عینا در دفتر جاری دفترخانه درج و نسبت به اخذ شناسه یکتا و نسخه نهایی سند به تعداد مورد نیاز از سامانه اقدام خواهد کرد.
سپس نسبت به درج شناسه یکتا در ستون ملاحظات دفتر و اخذ امضای اصحاب سند در دفتر و سند تنظیمی مطابق مقررات اقدام و پس از امضا و ممهور کردن آن به مهر دفترخانه، نسخ اشخاص ذی‌نفع را تحویل و نسخه‌ای از سند تنظیمی را به انضمام نسخ مقدماتی، در بایگانی نگهداری می‌کند.
مطابق ماده ۲ این دستورالعمل پرداخت هزینه‌های مربوط به تنظیم سند و یا امور تبعی تنظیم اسناد، کماکان و الزاما از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی وجوه (POS) انجام خواهد شد.
سردفتر مکلف است اطلاعات پرداخت هزینه (شماره مرجع کارت خوان) را با دقت و به صورت صحیح در سامانه ثبت کند.
براساس ماده ۴ پس از امضای سند و دفتر از طرف اصحاب سند و سردفتر و دفتریار، سردفتر مکلف است با استفاده از امضای الکترونیکی خود و کلید «تایید نهایی و امضای الکترونیک سند»، نهایی شدن ثبت سند را در سامانه درج کند.
براساس ماده ۵، هر یک از اسناد صادر شده از طریق این سامانه، علاوه بر شناسه یکتا (اختصاصی) دارای یک رمز تصدیق است که در صدر برگه سند نهایی چاپ می‌شود. دفاتر اسناد رسمی و اشخاص ذینفع می‌توانند برای کنترل اصالت اسناد، شناسه یکتا و رمز تصدیق سند را در سامانه ثبت الکترونیکی اسناد به نشانی www.ssar.ir و یا پورتال سازمان به نشانی www.ssaa.ir، وارد و اطلاعات مرتبط با سند (شامل شماره و محل دفترخانه صادرکننده سند، اصحاب سند، نوع سند، شماره ثبت و تاریخ سند صادر شده) را رویت کنند.
مطابق ماده ۶ دفاتر اسناد رسمی از تاریخ ۱۳۹۲/۶/۲۶مجاز به تنظیم سند رسمی روی اوراق پیشین دریافت شده از سامانه نیستند.
چنانچه قبلا اوراقی از سامانه برای تنظیم اسناد دریافت و اقدامات مقدماتی تنظیم سند انجام شده لیکن سند تنظیمی به امضای اصحاب سند نرسیده باشد، باید اوراق مذکور را از طریق سامانه باطل کند.
در صورتی که این اقدامات، در دفتر جاری دفترخانه، درج شده، نسبت به ابطال اقدامات در دفتر اقدام و سند مورد تقاضای متعاقدین را مطابق مقررات جدید، در سامانه ثبت الکترونیک اسناد، تنظیم و تحویل کنند.
گفتنی است به منظور حسن اجرای این دستورالعمل، «کارگروه راهبری و نظارت بر ثبت الکترونیک اسناد» متشکل از معاون امور اسناد (رییس کارگروه)، مدیرکل دفتر توسعه فناوری و اطلاعات (دبیر کارگروه)، مدیرکل امور اسناد و سردفتران، مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات، مدیرکل دفتر حقوقی و رییس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران تشکیل و چگونگی پیشرفت امور را مستمرا پیگیری خواهند کرد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا