دسته‌بندی نشده

دکتر واعظی بعنوان گزینه نهایی تصدی وزارت ارتباطات معرفی می‌شود

در آخرین فهرست های منتشر شده بعنوان اعضای قطعی کابینه دولت یازدهم، مشترکا نام دکتر محمود واعظی بعنوان گزینه نهایی برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درج شده است.

mahmoud vaezi2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,

در تاریخ دوم تیرماه سال جاری در خبری با عنوان “احتمال معرفی محمود واعظی بعنوان وزیر ارتباطات از سوی حسن روحانی” برای نخستین بار، از احتمال تصدی وزارت ارتباطات توسط مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ایران خبر داده بودولی پس از آن بر اساس اطلاعات بعدی به دست آمده از سوی منابع خبری مختلف، از قطعی شدن ابوالحسن فیروزآبادی برای معرفی به مجلس به منظور تصدی دومین وزارت خانه درآمدزای کشور خبر داده بود.

 
سید ابوالحسن فیروزآبادی روز گذشته هم در گفتگو با مهر، با بیان اینکه برنامه ها و دیدگاههای خود را برای تصدی پست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم به دکتر روحانی رئیس جمهور منتخب ارائه کرده است، اظهار داشت: اینکه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم شوم هنوز قطعی نشده است.

 
حالا با نزدیک شدن به نخستین ساعات شروع به کار دکتر روحانی بعنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم و افزایش فوق العاده میزان گمانه‌زنی‌ها و انتشار لیست‌های نهایی اعضای کابینه، به نظر می‌رسد که جمع بندی از بین سه گزینه نهایی برای تصدی سومین وزارتخانه درآمدزای کشور، به نفع دکتر محمود واعظی پایان یافته است.
با نزدیک شدن به نخستین ساعات شروع به کار دکتر روحانی بعنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم و افزایش فوق العاده میزان گمانه‌زنی‌ها و انتشار لیست‌های نهایی اعضای کابینه، به نظر می‌رسد که جمع بندی از بین سه گزینه نهایی برای تصدی سومین وزارتخانه درآمدزای کشور، به نفع دکتر محمود واعظی پایان یافته است.
 

واعظی چهارشنبه گذشته در گفتگو با تسنیم تصریح کرد:  با من برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صحبت شده است و برنامه‌های خود را در این زمینه ارائه داده‌ام.
وی در خصوص گمانه‌زنی‌ها برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشته بود: با من در این زمینه صحبت شده ولی این به‌معنای این نیست که بنده گزینه نهایی این وزارتخانه باشم.  تصمیم نهایی در این زمینه با حسن روحانی است و به هیچ وجه دنبال تحمیل خود برای حضور در کابینه نخواهم بود.
وی با بیان اینکه برنامه‌های خود را به روحانی ارائه داده است، تاکید کرده بود: ارائه برنامه به‌معنای این نیست که من گزینه نهایی وزارتخانه خواهم بود و قطعاً با افراد دیگری نیز جز من صحبت شده است.
 
محمود واعظی کیست؟

mahmood vaezi.jpg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محمود واعظی از مشاوران حسن روحاني در دوره رقابت های انتخاباتی بوده و در برنامه ديروز امروز فردای شبكه سه با باقري رئيس ستاد جليلي به مناظره پرداخت.
 
مدیرعاملی شرکت مخابرات ایران از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵، مشاور وزیر امور خارجه از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶، مشاور وزیر و رئیس ستاد روابط اقتصادی خارجی از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸، معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ ،  معاون اقتصادی وزارت امور خارجه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ ، معاون پژوهش‌‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک از سال ۱۳۷۸ تا کنون و استاد مهمان در مقطع کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در دانشگاه علامه طباطبایی از جمله سوابق اجرایی محمود واعظی است.
 
وی متولد ۱۳۳۱ و دارای دکترای روابط بین‌الملل و فوق‎لیسانس مهندسی الکترونیک است. مجموعه کتب و مقالات منتشر شده توسط دکتر واعظی عموما در حوزه سیاست خارجی است. 
 
تاکنون خبری در خصوص مواضع، نظرات و برنامه های دکتر واعظی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، منتشر نشده است.
 
فرآیند اعلام فهرست، بررسی و اخذ رای اعتماد به وزرای پیشنهادی
برابر قانون رئیس جمهور منتخب دو هفته پس از مراسم تحلیف فرصت دارد که اسامی هیئت وزیران را با شرح تک تک وزرا تقدیم مجلس کند.
 
رئیس جمهور می تواند پیش از موعد مقرر اقدام به معرفی وزرای پیشنهادی خود کند. پس از معرفی اعضای کابینه رئیس ملجس باید در اولین جلسه علنی معرفی نامه وزیران را اعلام وصول کرده و پس از قرائت آن در صحن علنی دستور تکثیر آن را صادر کند تا در اختیار نمایندگان قرار گیرد.
مدیرعاملی شرکت مخابرات ایران از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵، مشاور وزیر امور خارجه از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶، مشاور وزیر و رئیس ستاد روابط اقتصادی خارجی از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸، معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ ،  معاون اقتصادی وزارت امور خارجه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ ، معاون پژوهش‌‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک از سال ۱۳۷۸ تا کنون و استاد مهمان در مقطع کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در دانشگاه علامه طباطبایی از جمله سوابق اجرایی محمود واعظی است.
 

نمایندگان یک هفته برای بررسی اصول کلی برنامه های دولت و هیئت وزرا فرصت دارند. پس از این مهلت جلسات علنی مجلس برای رای اعتماد به کابینه و تک تک وزرا به صورت متوالی و در دو نوبت صبح وعصر برگزار می شود و در این مدت نطق و دستور دیگری در صحن علنی برگزار نمیشود.
 
در جلسات رای اعتماد به کل کابینه و تک تک وزرا نمایندگان موافق و مخالف صحبت می کنند و اخذ رای می تواند به دو صورت دستی و الکترونیکی برگزار شود.
 
برای ترکیب هیئت وزیران پنج نماینده مخالف وپنج نماینده موافق به ایراد سخنرانی می پردازند و رئیس جمهور و یا نماینده وی به اظهارات نمایندگان مجلس پاسخ می دهند.
 
رئیس جمهور در نطق اولیه و دفاعیت خود مجموعا دو ساعت و سی دقیقه فرصت دارد تا در تایید صلاحیت وزرا و ترکیب کلی کابینه به سخنرانی بپردازد.
 
احتمال معرفی رسمی وزرای پیشنهادی در روز تحلیف
این در حالی است که خبرها حکایت از تلاش حجت الاسلام حسن روحانی برای معرفی سریع وزرای کابینه یازدهم دارد.
 
رئیس جمهور یازدهم پس از انتخاب از سوی مردم با تشکیل کارگروههایی به بررسی افراد واجد صلاحیت برای وزارتخانه های مختلف پرداخت. حال شنیده میشود که حسن روحانی این بار از مهلت قانونی استفاده نکرده و قرار است فهرست کابینه اش را روز تحلیف تقدیم مجلس کند.
 
اکبر ترکان مشاور حجت‌الاسلام حسن روحانی در این باره به تسنیم گفته است: اعضای کابینه را آقای دکتر روحانی مشخص کرده‌اند و بنا دارند که این لیست را در روز یک‌شنبه به رئیس محترم مجلس تقدیم کنند.
 
تکذیب خبر قانون آنلاین در خصوص بازدید زودهنگام از وزارت ارتباطات از سوی واعظی
در نخستین ساعات پنجشنبه گذشته، سایت خبری قانون آنلاین، در خبری با تیتر “عجله وزیر پیشنهادی روحانی برای نشستن بر صندلی وزارت ارتباطات” مدعی شد “صبح روز چهارشنبه، دکتر واعظی به همراه دکتر انتظاری و چند نفر دیگر به وزارت ارتباطات رفته و از آنجا دیدن کرده و با برخی معاونین وزیر فعلی ارتباطات از جمله مهندس خسروی و عمیدیان ملاقات داشته است”.
ایستنا در خبری با تیتر “واعظی اخبار منتشر شده در خصوص بازدید زودهنگام از ساختمان وزارت ارتباطات و ملاقات با معاونان این وزارتخانه را تکذیب کرد” به نقل از دکتر محمود واعظی، خبر قانون آنلاین در خصوص بازدید از ساختمان و ملاقات با مدیران فعلی وزارت ارتباطات در صبح روز چهارشنبه را تکذیب کرد.
پس از بازنشر متعدد این خبر در رسانه های مختلف، ایستنا در خبری با تیتر “واعظی اخبار منتشر شده در خصوص بازدید زودهنگام از ساختمان وزارت ارتباطات و ملاقات با معاونان این وزارتخانه را تکذیب کرد” به نقل از دکتر محمود واعظی، خبر قانون آنلاین با عنوان “عجله واعظی برای نشستن بر روی صندلی وزارت ارتباطات” و بازدید از ساختمان و ملاقات با مدیران این وزارتخانه در صبح روز چهارشنبه را تکذیب کرد.

 
پس از این، در اقدامی دیرهنگام، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم طی اطلاعیه ای، انتشار اخبار و اطلاعات نادرست در برخی از سایت‌های خبری مبنی بر حضور دکتر محمود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بازدید از این وزارت در روز چهارشنبه را قویاً تکذیب کرد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا