دسته‌بندی نشده

راه اندازي Server Virtualization (مجازي سازي سرورها)

امروزه استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی به صورت روز افزون افزایش یافته است.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، سازمان انتقال خون نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و با بهره گیری از این تکنولوژی بسیاری از سرویسهای حیاتی خود را به کاربران ارائه می دهد.

استفاده از سرورهای قدرتمند باعث شده تا این امر به خوبی در سایت مرکزی سازمان انتقال خون پیاده سازی گردد.استفاده از این تکنولوژی در پیاده سازی نرم افزارهای حساس آزمایشگاهی, پایگاههای اطلاعاتی, اتوماسیون اداری,سامانه های آماری و سیستم های گردش اطلاعات  تاثیر بسیار زیادی در پایداری و سرویس دهی بهینه به کاربران این سیستم و در نهایت رضایتمندی آنها  شده است. 

 استفاده از تکنولوژی مجازی سازی مزایای بسیار زیادی دارد که باعث کاسته شدن هزینه ها در ابعاد مختلف می گردد. علاوه بر آن تامین سرویس پایدار تری را برای ارائه به کاربران همراه دارد.

استفاده از یک سرور برای ارائه یک سرویس خاص به هیچ وجه اقتصادی نبوده  که دلایل زیادی را می توان برای آن نام برد. در بسیاری از مواقع یک سرور از مقدار کمی از منابع موجودی که در اختیار دارد استفاده می کند و عملا بسیاری از منابع آن بدون استفاده می ماند. اگر یک سرور به لحاظ فیزیکی دچار مشکل شود عملا از ادامه سرویس دهی به کاربران تا رفع مشکل ناتوان می باشد. یک سرور برای ادامه کار خود نیاز به پارامترهای مختلفی دارد. به عنوان مثال انرژی الکتریکی, تهویه و ……

استفاده از مجازی سازی مزایای بسیای دارد که به شرح مختصری از آن می پردازیم:

۱-      افزونگی سرویسها:

افزونگی سرویس به این معنی است که اگر یک سرور به لحاظ فیزیکی دچار مشکل شود بدان معنا نیست که سرویس یا سرویس های مورد نظر قطع می شوند.بلکه با انتقال این سرویس ها به یک سرور مناسب کاربران به ادامه کار خود می پردازند.

۲-     بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی:

بجای استفاده از یک سرور برای یک سرویس خاص می توان سرویس های متنوعی را بر روی یک سرور پیاده سازی کرد. استفاده از سرورهای فیزیکی کمتر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی می شود. سرور های کمتر نیاز به برق کمتر برای کار و نیروی کمتر برا تهویه مناسب دارند.

۳-     استفاده مناسب از منابع:

با امکان راه اندازی سرویس های مختلف بر روی یک سرور می توان از منابع سخت افزاری آن سرور به صورت بهینه استفاده کرد.

۴-     مجازی سازی منابع:

استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی می توان منابع بیشتری را در اختیار سرویس ها قرار داد. منابعی که ممکن است به لحاظ فیزیکی در حال حاضر موجود نباشند.

۵-     امنیت:

استفاده از تکنولوژی های امنیتی موجود در این اتمسفر مجازی باعث برقراری امنیت هر چه بیستر این سیستم ها می شود.

موارد ذکر شده گوشه ای از مزایای استفاده از مجازی سازی می باشد که باعث صرفه جویی در هزینه های مختلف از جمله سخت افزار, انرژی, مدیریت و …. میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا