دسته‌بندی نشده

روباتهایی که در بدترین شرایط آب و هوایی پرواز می‌کنند

دانشمندان قصد دارند با الهام از پرواز زنبورهای عسل در شرایط آب و هوایی نامساعد، روبات های پرنده ای را طراحی کنند که توانایی حفظ تعادل پرواز خود را در شرایط نامتعادل آب و هوایی داشته باشند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, دکتر “سری دار راوی” از دانشگاه هاروارد از پرواز زنبور عسل در تونل باد تصویر برداری کرده است. این اقدام ، دکتر راوی و همکارانش را قادر ساخت تا جریان هوایی را که زنبور ها می بایست با آن دست و پنجه نرم کنند کنترل کنند.

دانش پژوهان می گویند این تحقیقات می تواند به طراحی وسایل پرنده کوچکی منجر شود که در هوای نامساعد و بد نیز می توانند ثبات حرکت خود را حفظ کنند.

آنها نتایج تحقیقات خود را در نشریه Experimental Biology منتشر کرده و می گویند زنبورهای عسل را به خاطر توانایی شان در پرواز و جستجو در هر نوع آب و هوایی برای بررسی های خود انتخاب کردند.

وی افزود: با توجه به تغییر سرعت و مسیر باد ، حفظ ثبات پرواز می تواند بسیار پرچالش باشد.

امروزه بهترین وسایل پرنده در مقیاس میکرو – با طول بال کمتر از ۲۵ سانتی متر- در دسترس هستند اما حتی وزش یک نسیم نیز ثبات پرواز آنها را مختل می کند.

این در حالی است که حشرات می توانند حتی در شدیدترین شرایط آب و هوایی و وزش بادهای تند به پرواز خود ادامه دهند.

محققان با استفاده از تونل باد توانستند بادها را دوباره خلق کنند.

آنها با استفاده از دوربین های پرسرعت از پرواز زنبورها تصویربرداری کردند تا در حرکت آهسته حرکات آنها را تماشا کنند و دریابند چگونه این حشرات پرواز خود را با جریان باد هماهنگ می کنند.

این تصویر نشان داد: زنبوها در زمان وزش بادهای نامنظم سرعت خود را کاهش می دهند که به نظر می رسد این امر به آنها امکان می دهد تا انرژی بیشتری را صرف اصلاح  مسیر پرواز خود کنند.

به نظر می رسید زنبورهای عسل در هنگام وزش بادهای مخالف، در هنگام پرواز دچار اختلال در حرکت شده و به این سو و آن سو پرتاب شوند.

اما یافته ها حاکی از آن بود که زنبورها برای تغییر مسیر و اصلاح اختلالات پروازی ناشی از باد پیچ و تاب می خورند.

دانشمندان می گویند شناخت بهتر از چگونگی پرواز طبیعی پرنده ها در تونل باد می تواند در طراحی وسایل پرنده میکرو که در شرایط بد آب و هوایی پرواز کنند فوق العاده باشد.

مجری این تحقیقات می گوید آزمایش های بیشتری از جمله پرواز دیگر حشرات در شرایط باد مشابه انجام داده و از تاثیرات گرده و یا عسل در ثبات پرواز زنبورها پرده برداشتیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا