دسته‌بندی نشده

رونمایی وزارت دفاع از ۱۲ محصول سایبری

به گزارش شبکه خبري دولت الکترونيک، همزمان با آغاز هفته پژوهش، از ۱۲ محصول بومی فناورانه در حوزه سایبری با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان – وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح – و سردار غلامرضا جلالی – رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور – رونمایی و نمایشگاه صنعت بومی سایبری افتتاح شد.

دفاع سایبری

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در حاشیه مراسم رونمایی از این محصولات راهبردی سردار دهقان با اشاره به اهمیت فوق‌العاده موضوع پدافند غیرعامل و سایبر در کشور، ضرورت بومی‌سازی فناوری‌های سایبری و ابداع و خلق جدید در این حوزه اظهار کرد: بحمدالله امروز با اتکا به نبوغ و خلاقیت دانشمندان و متخصصان کشورمان گام‌های بسیار مثبت و بلندی در حوزه سایبر برداشته شده است.

وزیر دفاع، از شرکت صنایع الکترونیک ایران به عنوان یکی از پیشتازان حوزه سایبری یاد کرد و افزود: خلق جدید و بومی‌سازی فناوری‌های سایبری از اولویت‌های مهم وزارت دفاع به شمار می‌رود.

 دهقان در ادامه گفت: با توجه به این رویکرد، با مأموریت دادن به صاایران به عنوان متولی این بخش در وزارت دفاع مصمم هستیم با شعار محوری “پیش به سوی زیرساخت بومی امن” و با همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های ذیربط ضمن نهادینه‌سازی فناوری‌های مرتبط با حوزه سایبری، ان‌شاءالله کشور را در این بخش به خودکفایی برسانیم.

وزیر دفاع در تشریح ۱۲ محصول فناورانه که امروز در حوزه سایبری رونمایی شد، اظهار کرد: «سیستم عامل بومی و امن» که از دستاوردهای مشترک صاایران و شرکت‌های دانش‌بنیان و برخی دانشگاه‌ها است، می‌تواند یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های جدی که عبارت از وابستگی زیرساخت‌های حیاتی و حساس کشور به سیستم عامل خارجی است را بطور کامل رفع کند.

 وی محصول «ضد بدافزار پادویش» را از دیگر دستاورهای رونمایی شده برشمرد و افزود: این دستاورد که توسط یکی از شرکت‌های فناور داخلی طراحی و ساخته شده، قادر است امنیت رایانه‌های شخصی و سازمانی را در مقابل انواع ویروس‌های مهاجم برقرار و تأمین کند.

«تلفن همراه امن» از دیگر محصولاتی است که وزیر دفاع در تشریح آن گفت: از آنجا که از عمده‌ترین دغدغه‌ها و نیازهای کاربران تلفن همراه، امنیت ارتباطات و عدم شنود مکالمات آنان است، این محصول می‌تواند با ایجاد امنیت کامل و پایدار جلوی هرگونه مخاطره امنیتی و شنود را بگیرد.

 دهقان در ادامه با اشاره به دو دستاورد دیگر رونمایی شده شامل «مسیریاب بومی» و «سیستم انتقال نوری مخابرات» که توسط دو شرکت دانش‌بنیان و فناور کشورمان طراحی و ساخته شده است، افزود: طراحی و ساخت این دو محصول، چشم‌انداز امیدبخشی را در رسیدن به زیرساخت‌های بومی و امن ترسیم می‌کند.

وی از «سامانه تشخیص تهدیدات سایبری»، «مرکز عملیات امنیت»، «دیواره آتش پرسرعت و با ظرفیت بالا» و «دیواره آتش نرم‌افزارهای کاربردی» به عنوان چهار محصول جدید در حوزه امنیت شبکه نام برد که قابلیت حفاظت از شبکه‌های سازمانی در مقابله با تهدیدات هکرها و عملیات نفوذ را فراهم می‌کند که امروز با رونمایی از آنها گامی مؤثر در این حوزه برداشتیم.

 وزیر دفاع با بیان اینکه “از نیازهای مشترک وزارت دفاع، وزارت صنعت و معدن و دیگر بخش‌های صنعتی، کنترل و نظارت بر زیرساخت‌های صنعتی کشور است و «سامانه کنترل صنعتی بومی» که در این مراسم رونمایی شد، می‌تواند این مأموریت مهم را انجام دهد.

دهقان در تشریح اهداف نمایشگاه صنعت بومی سایبری نیز گفت: این نمایشگاه با هدف شناسایی و ترویج محصولات و دستاوردهای تولید شده در حوزه سایبری کشور برپا شده و حضور بیش از ۳۰ شرکت فناور و معرفی بیش از ۱۰۰ محصول جدید سایبری در این نمایشگاه نشان از توانمندی و ظرفیت‌های بسیار خوبی است که در این حوزه راهبردی در کشورمان وجود دارد.

وزیر دفاع در پایان با تشکر و قدردانی از همه دست‌اندرکارن و فعالان حوزه سایبری در کشور و اعلام آمادگی وزارت دفاع برای حمایت و پشتیبانی از آنها تصریح کرد: دستاوردها و محصولات رونمایی و ارائه شده در این مراسم و نمایشگاه، نماد بارزی از ناکارآمدسازی تحریم‌ها و جنگ سایبری دشمنان و نشان دیگری از امواج نشاط آفرین «ما می‌توانیم» است که چرخه پیشرفت علمی را در همه زمینه‌ها سرعت بخشیده و تحقق بخش تدابیر حکیمانه و رهنمودهای ارزشمند، راهگشا و بن‌بست‌شکن رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا