دسته‌بندی نشده

زیرساخت: ارتباط اینترنتی ایران با افغانستان برقرار می شود

عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان این که ارتباط اینترنتی ایران با افغانستان از طریق ۳ مسیر رادیویی و یک مسیر فیبرنوری زمینی برقرار می شود، گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت از ابتدا به دنبال این هدف بود که راهی برای ترانزیت ارتباطات منطقه و در نهایت تامین کننده اینترنت باشد و هم‌اکنون نیز این کار را در سطح اولیه برای دو کشور افغانستان و عراق انجام می‌دهد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,احمد پورنگ نیا ،عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در گفت و گو با خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: یکی از این پروژه‌ها، پروژه EPEG است که این پروژه علاوه بر اینکه در جهت ترانزیت ترافیک از مسیر ایران است، منبعی برای تامین اینترنت برای کشورهای دیگر نیز خواهد بود. 

پورنگ نیا گفت: در حال حاضر شبکه فیبرنوری بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت از طریق ۱۷نقطه مرزی با ۹ کشور عراق ، ترکیه ، ارمنستان ، آذربایجان ، افغانستان ، امارات ، کویت ، نخجوان و ترکمنستان به صورت مستقیم و با کشورهای هند ، عمان ، بحرین ، قطر و عربستان از طریق شبکه فالکون و کابل دریایی پیشگامان در ارتباط است و در برنامه های آتی شرکت تعداد این درگاه ها به ۲۳ مورد افزایش خواهد یافت .
وی ادامه داد: در صورت ایجاد زیرساخت های لازم به منظور انتقال ترانزیت بین الملل ، ایران می تواند ۲۰ درصد از حجم کل ترافیک کانال سوئز را که از نظر کارشناسان به نقطه بحرانی تبدیل شده است به خود اختصاص دهد و از این طریق سالانه حدود ۲/۱ میلیارد دلار درآمد حاصل کشور نماید .
 
وی رسیدن به این نقطه آرمانی را نیازمند سرمایه گذاری های علمی ، فنی و اقتصادی عظیمی دانست که برنامه ریزی های لازم برای آن در برنامه های پنجساله سوم ، چهارم و پنجم توسعه دیده شده است.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین در خصوص ارتباط با هر دو کشور امارات و کویت از طریق کابل دریایی و ماهواره خبر داد و گفت: ارتباط با عراق از ۵ نقطه مرزی از طریق مسیر فیبرنوری زمینی و ارتباط با ترکیه از سه نقطه و از طریق مسیر فیبرنوری زمینی برقرار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا