دسته‌بندی نشده

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور: جهانگرد کاندیدای ما برای تصدی وزارت ارتباطات است

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور طی بیانیه ای با عنوان انتظارات این سازمان از دولت آتی و تعامل با رییس جمهور منتخب، نصرالله جهانگرد را که به گفته این سازمان در سه سال پایانی دولت اصلاحات با تدوین و اجرای طرح تکفا، کشور را با مزایای این صنعت آشنا و در مجامع بین المللی نظیر WSIS، ICANN و ITU نیز به عنوان یک عضو فعال و تاثیر گذار در سطح منطقه و ملی مطرح می باشد را با نظر قاطبه اعضا این نهاد صنفی و نتیجه برآیند سنجی به عنوان کاندیدای خود برای مقام وزارت ارتباطات و اطلاعات معرفی کرد.
 
 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,در این بیانیه آمده است: نظر به اهمیت و ضرورت مشارکت نهادهای صنفی در فرآیند تصمیم گیری های کلان و مهم تاثیرگذار در فرایند کسب و کار، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بررسی همه جانبه مشکلات چند ساله و ضرورت پیگیری این مهم، مطالبات، دغدغه های صنفی و پیشنهادات خود را به رییس جمهور منتخب ارائه نموده است. بر این اساس مذاکرات و مکاتبات مختلف با ایشان انجام و به گروه مشاوران نزدیک رییس جمهور منتخب منتقل و در حال پیگیری است. ضمن آنکه ریاست سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در مورخ ۳/۵/۱۳۹۲ طی نامه ای برخی دغدغه ها و نقطه نظرات این سازمان را به رییس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی ارائه نمود.

در این نامه آمده است: سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به عنوان تنها نهاد صنفی فراگیر در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۳ تشکیل و اکنون قریب به ۱۰۰۰۰ عضو حقوقی، حقیقی و مشاورین که ۹۵ درصد اقتصاد صنعت فناوری اطلاعات با  بیش از یکصدهزار متخصص از  سراسر کشور را تحت پوشش قرار می دهد، آمادگی خود را بر اساس رویکردی هم افزاو تعاملی و قابل اتکا برای همکاری با دولت تدبیر و امید به رییس جمهور منتخب اعلام می نماید.
دراین نامه با تاکید بر ظرفیت های توسعه ای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشنهاد شده است «بواسطه نقش توسعه دهنده و توسعه پذیربودن صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، در انتخاب وزیران از علاقه مندی آنها به این صنعت، پرسش و سوابق مرتبط کاندیداهای وزارت مورد بررسی و قضاوت قرار گیرد». در ادامه آمده است : از آنجا که جامعه مدنی و حقوق حقه شهروندی از مسیر توسعه جامعه اطلاعاتی و اصول حاکم بر آن عبور می نماید ضروری است صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات محوری مهم برای دولت تلقی گردد.
 در ادامه با تشریح ظرفیت های صنعت فاوا کشور درخواست شده است : تدبیری بیاندیشید تا به مانند بسیاری از کشورها که فرصت سرمایه گذاری بر روی منابع انسانی در حوزه فاوا غنیمت دانسته و به درآمد قابل توجهی دست یافته اند زیربنای اقتصاد غیرنفتی با سرمایه گذاری کم استهلاک، کم هزینه و پرمنفعت بر روی پتانسیل جمعیتی نخبه و پرتوان جامعه جوان کشور ساخته و جشن استقلال کشور از درآمدهای نفتی را در آینده ای نزدیک شاهد باشیم.
 در بخش دیگری از این نامه، با اشاره به دستاوردهای دولت های ماقبل اعلام شده است: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می بایست ضمن پاسداشت همه جانبه این صنعت مهم و ارزنده نقش حاکمیتی و تنظیم گری مناسبات اجزا دولت و دولت با بخش خصوصی در صنعت فاوا را ایفا نماید.
 در خصوص انتخاب وزیرICT آمده است: سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور بر اساس دغدغه و ضرورت و برآیند سنجی از فعالین، تاثیرگذاران خصوصی و دولتی در صنعت انفورماتیک کشور و صاحبنظران دانشگاهی و پژوهشی به لحاظ شاخصهای سابقه دقیق و روشن در جایگاه مرتبط با این صنعت، مقبولیت نظرات کارشناسی و فنی در حوزه های راهبری و کلان صنعت، نسبت تجربه، سابقه، توان درصنف و مدیریت کلان و ارتباط مستمر و فراگیر با نهادهای صنفی، آقای مهندس نصرالله جهانگرد که در سه سال پایانی دولت اصلاحات با تدوین و اجرای طرح تکفا، کشور را با مزایای این صنعت آشنا و در مجامع بین المللی نظیر WSIS، ICANN و ITU نیز به عنوان یک عضو فعال و تاثیر گذار در سطح منطقه و ملی مطرح می باشد را با نظر قاطبه اعضا این نهاد صنفی و نتیجه برآیند سنجی به عنوان کاندیدای خود برای مقام وزارت ارتباطات و اطلاعات معرفی می نماید.
 در این نامه با اشاره به دغدغه های جدی و نگران کننده جامعه فاوای کشور، این سازمان خواستار اعاده نقش حاکمیتی به وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات شده است و تاکید گردیده است: به بهانه خصوصی سازی شرکت مخابرات با تصمیم غیر مشخص و غیرمعمول، زیرساخت ملی و انحصاری حوزه ارتباطات از اشراف و نظارت دولت خارج شده است.
 در این نامه خطاب به رییس جمهور منتخب آمده است: اکنون قفل بسته توسعه و گسترش صنعت انفورماتیک کشور دوباره نویسی راه های رفته کشورهای پیشرو می باشد و متاسفانه با ضبط و اضافه کردن عنوانی ملی به طرح یا فعالیتی تخصصی و پژوهشی در مسیر اختراع مجدد چرخی با همان ظواهر قرار گرفته ایم. طرح هایی مانند سیستم عامل ملی، پست الکترونیک ملی، گوگل ملی و … که متاسفانه فعالیت های مثمرثمری چون شبکه ملی را تحت الشعاع قرار داده است.
 در پایان این نامه تاکید شده است: گذر از پیچ تاریخی کشور فقط با بهره گیری از توان فنی داخلی برای انتقال دانش فنی، بومی سازی و توسعه آن میسر است، فرصت دوباره آزمودن نیست و چند سال همه توان خود را برای بازآموزی از دست داده ایم و بسیاری از کشورها توسعه یافتگی خود را مرهون اجازه ورود دانش و تکنولوژی و تناسب سازی با مصالح ملی خود هستند و هیچگاه در بیراهه ساخت مجدد ابزار قرار نگرفته اند.
 در خاتمه این نامه با آرزوی توفیق برای رییس جمهور منتخب آمده است: امیدواریم توفیق همراهی موثر با دولت تدبیر و امید در مسیر تعالی کشور حاصل گشته و قفل بسته استفاده و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور با کلید تدبیر باز و راه توسعه برای کشور هموار گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا