دسته‌بندی نشده

سایت‌ها چرا و چگونه فیلتر می‌شوند؟

بر اساس آمارهای تایید نشده ۱۰ درصد از سایت‌های داخلی طبق معیارهای تعیین نشده فعالیت می‌کنند که بر اساس مصادیق مجرمانه، این سایت‌ها فیلتر می‌شوند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, فیلتر اینترنتی یا فیلترینگ، عبارت است از «محدود کردن دسترسی کاربران اینترنت به وب‌گاه‌ها و خدمات اینترنتی که از دیدگاه متولیان فرهنگی و سیاسی هر کشور برای مصرف عموم مناسب نیست»، اعمال فیلتر معمولاً به وسیله ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی انجام می‌شود ولی تعیین سطح، مصادیق و سیاست‌های فیلترینگ با حکومت‌هاست.

به گزارش راه دانشجو، بلاروس، میانمار، چین، کوبا، مصر، کره شمالی، عربستان، سوریه، تونس، ترکمنستان، ازبکستان، و ویتنام از بزرگ‌ترین فیلتر کنندگان اینترنت در جهان هستند.

البته روسیه و استرالیا از فیلترینگ برای مسائل ضد اخلاقی بهره گیری می کند، به گونه ای که در این دو کشور گروهی زیر مجموعه پلیس، کار نظارت بر این سایت ها را انجام می دهد.

«فیلترینگ» در اکثر کشورهای جهان اعمال می شود. هر نظام سیاسی بر اساس شرایط و قوانین عرفی و وضع شده خود از این قدرت محدود کننده استفاده می کند. در المپیک پکن، دولت چین اقدام به فیلتر حتی گوگل در این کشور کرده بود!

وضعیت فیلترینگ در برخی از کشورهای دنیا چگونه است؟

موضوع فیلترینگ در کشورهای مختلف متفاوت است اما محور همه آنها بر اساس سیاست، امنیت و اخلاق می چرخد.

سیاست‌های کلی فیلترینگ در اتحادیه اروپا بیشتر بر محورهای سیاست بین‌الملل، سیاست داخلی، تروریست، نژادپرستی و حوزه اخلاق است که البته به دلیل سیاست‌های داخلی هر کشور، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

در کشورهای اسلامی و عربی نیز سیستم فیلترینگ مربوط به مسائل اخلاقی، مذهبی و سیاسی است که البته باز هم بر اساس قوانین حاکم بر کشورها و نیز نوع حکومت در این کشورها در برخی موارد با یکدیگر متفاوتند، اسلام و حکومت مرکزی دو دلیل عمده برای فیلتر کردن سایت ها به خصوص سایت های خبری است.

در رژیم اشغالگر قدس که تعداد کاربران اینترنت در آن ۲٫۱۰۶ میلیون است، فیلترینگ مربوط به مسائل مذهبی، اخلاقی و سیاسی است که مسائل سیاسی در اولویت اند.

و در آمریکا نیز فیلترینگ مربوط به مسائل اخلاقی برای عدم دسترسی کودکان و نیز مباحث سیاسی مانند فیلترینگ وضعیت حزب الله لبنان و حماس و … و مباحثی که مرتبط با امنیت ملی در این کشور است، می باشد.

فیلترینگ در ایران

در ایران نیز سیستم فیلترینگ مربوط به مسائل مختلفی است از جمله سیاسی درباره درج مطلب علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، اخلاقی درباره مسائل مربوط به اخلاق و عفت عمومی، مسائل اجتماعی درباره اقدام علیه امنیت و آسایش عمومی، مذهبی درباره مطالب علیه مقدسات اسلامی، جرائم رایانه ای، تحریک، ترغیب یا دعوت به ارتکاب جرم، محتوای مجرمانه درباره امور سمعی، بصری و مالکیت معنوی.

نظام های سیاسی برای کنترل اجتماعی و سیاسی و اقتصادی کشورها از فیلترینگ استفاده می کنند، بنابراین استفاده از ابزار کنترل در کشورهای مختلف وسیله ای برای برقراری امنیت اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کشورها محسوب می شود.

این موضوع در خصوص رسانه ها نیز مصداق دارد، با افزایش تعداد رسانه های مجازی در دنیا قطعا کنترل این سایت ها در راستای همان امنیت اخلاقی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی که گفته شد در دستور کار دولت ها و حکومت هاست.

در طی تقریبا دو دهه گذشته و با افزایش تعداد رسانه های مجازی در ایران نیز سایت های خبری از این مساله مستثنی نبوده اند و بیشترین میزان فیلترینگ سایت های خبری نیز مربوط به مسائل سیاسی است.

سایت های متخلف با اعلام فهرست مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فیلتر می شوند و وزارت ارشاد تنها مسئول پالایش فضای مجازی است.

طبق ماده (۲۲) قانون جرائم رایانه ای قوه قضائیه موظف است نسبت به ایجاد کمیـته تعیین مصادیق محـتوای مجرمانه در محل دادستانی کل کشور اقدام کند.

چندی پیش به منظور فیلترینگ پایگاه های اینترنتی، کارگروه فیلترینگ در دادستانی کل کشور ایجاد شد تا مصادیق محتوای مجرمانه را تعیین کنند؛ در حال حاضر فیلترینگ بر اساس معیارهای تعیین شده در کارگروه فیلترینگ انجام می شود.

بر اساس آمارهای تایید نشده ۱۰ درصد از سایت های داخلی طبق معیارهای تعیین نشده فعالیت می کنند که بر اساس مصادیق مجرمانه، این سایت ها فیلتر می شوند.

البته مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی می گوید: «در حال حاضر بخشی از سایت‌ها به شکل کاملا غیرعمدی و تنها به دلیل محدودیت‌های فنی فیلتر می‌شوند».

در سال ۸۵ به‌ منظور يكسان‌سازي فيلترينگ سايت‌هاي غيرمجاز در سراسر كشور و بومي‌سازي نرم‌افزار آن، كه سالانه نزديك به ۵۰۰ هزار دلار صرفه‌جويي ارزي براي كشور دارد، مرحله آزمايشي بانك اطلاعاتي فيلترينگ پس از نصب كامل تجهيزات در شهرهاي تهران، شيراز، مشهد، تبريز و اهواز و دو مركز ICP پرظرفيت و هشت مركز كم‌ظرفيت آغاز‌ شد.

تجهيزات اين مركز از چهار بخش كنترل ترافيك كل شبكه، ربات جست‌وجوگر، سيستم مديريت و پشتيباني از مشتري تشكيل شده و سيستم بانك اطلاعاتي آن از دو هزار كلمه كليدي پشتيباني مي‌كند.

اکنون فیلتر سایت های خبری متخلف یا با شکایت شاکی خصوصی در صورت محرز شدن مجرمیت به وسیله قوه قضاییه انجام می شود یا توسط معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد صورت می گیرد.

در ایران هرچند مصادیق و عناوین مجرمانه برای فیلتر کردن سایت ها مشخص است اما باید مرجعی متشکل از نمایندگان دستگاه های مختلف بدون جهت گیری سیاسی این کارگروه را تشکیل دهند تا فضای رسانه ای به سمت سانسور جهت گیری نکند. بیشترین میزان فیلترینگ سایت های خبری در ایران مربوط به مسائل سیاسی است، چرا که مسائل اخلاقی و مذهبی به دلیل نوع بینش گردانندگان این سایت ها رعایت می شود.

همچنین باید راهکاری برای جلوگیری و یا کاهش فیلترینگ غیرعمدی برخی از سایت ها اتخاذ کرد، همانگونه که به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی، این سایت ها «تنها به دلیل محدودیت‌های فنی فیلتر می‌شوند».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا