دسته‌بندی نشده

سهم فناوری اطلاعات درتولید ناخالص داخلی افزایش یافت.

سازمان فناوری اطلاعاترئیس سازمان فناوری اطلاعت ایران خبر از تصویب ابلاغ آیین نامه اجرایی بند “الف” ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه داد و اعلام کرد این آیین نامه از سوی معاون اول رئیس جمهور به تمام دستگاههای کشور ابلاغ شد.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، علی حکیم جوادی اضافه کرد: با اجرایی شدن این آیین‌ نامه زمینه استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی جهت افزایش سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه آیین ‌نامه مذکور توسط وزارت ارتباطات تهیه و پس از بررسی‌های کارشناسی با حضور کارشناسان وزارتخانه‌های ارتباطات، صنعت و معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری نهایی و جهت تصویب به دولت ارسال شد، ادامه داد: این آیین نامه پس از طی مراحل لازم ابلاغ شد و بر اساس آن وظایف وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ صنعت، معدن و تجارت،‌ امور اقتصاد و دارایی و سایر دستگاه های تاثیرگذار در این بخش مشخص شده تا زمینه تحقق اهداف پیش‌بینی شده در تولید ناخالص داخلی فراهم شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به ویژگی‌های این آیین‌نامه اظهار داشت: بر اساس این آیین‌نامه تسهیلات ویژه‌ای در اختیار بخش خصوصی به منظور ایجاد انگیزش در راستای افزایش سهم بازار و توسعه کسب و کار IT قرار خواهد گرفت.

به گفته حکیم جوادی، شناسایی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و معرفی آن‌ها به وزارت علوم جهت بهره‌مندی از تسهیلات حمایتی ویژه از جمله وظایفی است که در این آیین‌نامه برعهده وزارت ارتباطات قرار داده شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: از دیگر وظایفی که در این آیین نامه برعهده وزارت ارتباطات قرار داده شده می توان به ‌استفاده از ظرفیت مناطق ویژه در بحث صادرات فناوری اطلاعات و تدوین استانداردهای حوزه نرم‌افزار در این بخش بر عهده وزارت ارتباطات قرار داده شده است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: همچنین وزارت ارتباطات مکلف شده تا زمینه اتصال همه دستگاه‌ها به شبکه ملی اطلاعات را فراهم کرده و دستگاه نیز باید توپولوژی همبندی خود را مطابق دستورالعملی که از سوی وزارت ارتباطات ابلاغ می‌شود پیاده سازی کنند. همچنین نظارت بر حسن اجرای این آیین‌نامه بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز قرار داده شده است.

حکیم جوادی در خصوص وظایف سایر دستگاه‌ها نیز گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز موظف است برای تدوین راهبرد توسعه صنعتی زیر بخش فناوری اطلاعات کشور به عنوان زیر بخش برگزیده با تاکید بر توسعه صادرات و خدمات تا پایان سال دوم برنامه در اجرای ماده (۱۵۰) قانون با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امکان سنجی و حمایت از ایجاد برج‌های صنعتی فناوری اطلاعات تخصصی، تهیه بسته حمایتی و تشویقی برای صادارت محصولات و خدمات فنی- مهندسی فناوری اطلاعات با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، تهیه برنامه عملیاتی همکاریهای بین المللی، طراحی و اجرای مدل بومی توسعه صنعت فناوری اطلاعات با بهره گیری از الگوی کشورهای پیشرو اقدام کند.

به گفته وی، بر اساس این مصوبه، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است برای بررسی و تدوین ساز و کارهای لازم برای تسهیل عرضه محصولات فناوری اطلاعات و به خصوص نرم افزار در بورس کالا با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بررسی و تدوین و ابلاغ استانداردهای حسابداری به منظور لحاظ کردن سرمایه انسانی به عنوان دارایی بنگاه‌های اقتصادی فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (به ویژه نرم افزار) در اسناد مالی آنان اقدام کند.

حکیم جوادی خاطرنشان کرد: بر اساس این آیین نامه تمام دستگاه‌های اجرایی باید با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی برنامه مستقلی را با عنوان برنامه کاربرد فناوری اطلاعات در ذیل بودجه پیشنهادی خود پیش‌بینی و تمام فعالیت‌های مربوط به فناوری اطلاعات دستگاه را در آن لحاظ کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا