دسته‌بندی نشده

سوئدی ها لو رفتند!

افشای نام کاربری و رمز حدود ۲۰۰ هزار کاربر که اکثر آنها شهروندان سوئدی هستند، بزرگترین حمله سایبری در تاریخ سوئد را رقم زد.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، یک نفوذگر با حمله و نفوذ به یک بستر وبلاگ نویسی سوئدی به نام Blogtoppen و سرقت مجوزهای دسترسی به ۶۰ سایتی که بر روی این بستر میزبانی می‏شدند، اطلاعات این سایت‏ها را دزدیده و از طریق حساب کاربری Twitter یک نماینده مجلس سوئد، به اشتراک گذاشت. بدین ترتیب مشخصات بیش از ۲۰۰ هزار کاربر و عضو این سایت‏های نفوذ شده، افشا و منتشر شده است.

تصور نمی‏شود که این نماینده ۲۳ ساله مجلس سوئد که در حال حاضر بخاطر برخی مشکلات ناشی از مصرف الکل در بیمارستان بستری است، دخالتی در فاش شدن این اطلاعات داشته باشد. وکیل این نماینده اعلام کرده است که به حساب کاربری موکلش نفوذ شده و او هیچ نقشی در این مورد نداشته است.

برخی کارشناسان محلی معتقدند که حجم گسترده اطلاعات دزدیده شده ناشی از وجود ضعف‏ها و حفره‌های امنیتی در برنامه این بستر وبلاگ نویسی بوده است. از زمان این حمله، Blogtoppen غیرفعال بوده و اینطور که بر روی سایت آن اعلام شده تا اطلاع ثانوی غیرفعال باقی خواهد ماند.

برخی گزارشات حاکی از آن است که حساب‏های کاربری تعدادی از روزنامه‌نگاران معروف و عده‌ای از اعضای یکی از حزب‏های مطرح سوئد در این حمله فاش شده است.

هر چند که موضوع این حمله از هفته گذشته در صدر خبرهای سوئد قرار گرفت، اما به گفته برخی منابع محلی بسیاری از این اطلاعات چند ماه قبل و بوسیله نفوذگری که با نام sc3a5j فعالیت می‌کرد، بر روی Twitter افشا شده بود. این نفوذگر ادعا کرده که هدفش از افشای نام‏های کاربری و رمزها، آگاه کردن کاربران از امن نبودن اطلاعات‏شان بوده است. با این حال تا قبل از انتشار اطلاعات سرقت شده از طریق Twitter نماینده مجلس، توجهی به این حمله نشده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا