فیلم

طراحي دیسک ذخیره اطلاعات فناناپذیر

دانشمندان یک دیسک ذخیره اطلاعات فناناپذیر طراحی کرده اند که حتی اگر داخل کباب پز هم افتاد باز هم می تواند برای یک میلیون سال اطلاعات ذخیره کند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, درحالی که حجم داده هایی که می توان روی دستگاه های جانبی ذخیره کرد در دهه های گذشته افزایش قابل توجهی یافته اما هنوز هم ذخیره اطلاعات برای یک دوره بلند مدت دشوار است.

جرون دی وریز از موسسه نانوفناوری دانشگاه توینت در هلند یک دستگاه اطلاعات نوری طراحی کرده است که می تواند اطلاعات را برای دوره های بسیار طولانی ذخیره کند و هر بیتی (Bit) اطلاعاتی که روی آن نوشته می شود از یک تکنیک خاص استفاده می کند.

این دستگاه به آب مقاوم است و از جنس تنگستن ساخته شده و کپسولی از جنس نیترید سیلیکون آن را احاطه کرده است. تنگستن از آن جهت انتخاب شده که می تواند در مقابل دمای شدید تاب بیاورد.

هارد دیسک درایوهای کنونی دارای توانایی ذخیره حج داده های زیادی است اما آنها تنها در طی دوره ای چند ده ساله می توانند اطلاعات را ذخیره کنند.

برای اثبات این که اطلاعات پس از میلیونها سال هنوز هم قابل خواندن است، باید یک آزمون فرسایش روی دستگاه انجام می شد که پس از انجام این آزمایش اطلاعات روی دستگاه بازهم قابل خواندن بود.

دی وریز گفت: براساس آرنیوس، این رسانه باید دست کم برای یک میلیون سال کار کند، حتی اگر آن را در دمای ۲۰۰ سانتیگرادی حرارت داد یا برای یک ساعت در فر نگهداری شود باز هم در کار آن وقفه ای ایجاد نمی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا