دسته‌بندی نشده

فاضلاب هوشمند در اصفهان

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه دسترسی دایم به آشامیدنی سالم تا سال ۲۰۱۵ به نصف تقلیل می‌یابد، گفت: استفاده از فناوری‌های نوین در دستور کار است که از آن جمله می‌توان به استفاده از گاز متان ناشی از هاضم‌های تصفیه خانه‌ها و ایجاد فاضلاب‌های هوشمند اشاره کرد که این طرح‌ها در شهرهای تهران و اصفهان اجرایی خواهد شد.
 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,  دكتر حمید رضا تشیعی در همایش ملی فناوری‌های نوین در كنترل آلودگی‌های محیط زیست منابع آب قابل استفاده و در دسترس بشر را یک ده هزارم كل آب‌های كره زمین دانست و افزود: در ۱۰۰ سال اخیر تقاضای جهانی برای آب بیش از ۶ برابر شده در حالی كه جمعیت جهان تنها ۳ برابر شده است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه ۱۰ كشور جهان ۶۰ درصد منابع آب شیرین جهان را در اختیار دارند، اظهار داشت: در این میان قاره آسیا با ۶۰ درصد جمعیت دنیا، ۳۶ درصد منابع آب تجدید شونده جهان را دریافت می‌كند و ایران نیز با دارا بودن ۱٫۱ درصد جمعیت دنیا و یک درصد از مساحت كره زمین تنها ۰٫۳۶ درصد از كل منابع آب تجدید شونده جهان را به خود اختصاص داده است.

وی به وضعیت بارندگی در ایران و دنیا اشاره کرد و ادامه داد: میزان بارندگی در ایران ۳۶ درصد متوسط آسیا و ۳۳ درصد متوسط دنیا است ضمن آنکه ۵۶ درصد بارش در ۳۰ درصد از پهنه كشور صورت می‌گیرد كه در واقع این یک نوع توزیع غیر یكنواخت است به نحوی که طی ۴۰ سال اخیر متوسط بارندگی در بندر انزلی ۱۶۷۵ میلی متر و در یزد ۵۳  میلی متر بوده است.

تشیعی ایران را اقلیم خشک و نیمه خشک معرفی کرد و یادآور شد: در كشورهای اروپای غربی با توجه به میزان مطلوب بارش، خاک، گلوگاه توسعه است اما در كشور ما كه به اندازه كافی خاک داریم ولی از لحاظ میزان آب در دسترس شرایط مطلوبی نداریم.

وی با بیان این كه افزایش جمعیت و نیز تغییرات آب و هوایی باعث شده تا سرانه آب در كشور ما طی سال‌های اخیر رو به كاهش باشد، خاطر نشان کرد: سرانه آب تجدید شونده در ایران در سال ۱۳۳۵، ۶ هزار و ۸۶۰ متر مكعب بوده كه طی یک روند كاهشی در سال ۹۰ به ۱۱۷۰ متر مكعب رسیده است که این عدد کاهش ۷۵ درصدی داشته است.

تشیعی آلودگی منابع آب را از عوامل محدود کننده دسترسی به منابع آبی ذکر کرد و یادآور شد: استفاده كنترل نشده از سموم و كودهای شیمیایی در بخش كشاورزی و رها سازی نیترات در منابع آب‌های زیر زمینی، دفع كنترل نشده زباله‌های شهری به ویژه در مناطق شمالی تهران و عدم كنترل یا كنترل ناكافی فاضلاب صنعتی و پوشش ناكافی تاسیسات فاضلاب در مناطق مسكونی و توسعه نامتوازن شهری از جمله عواملی هستند كه با آلوده‌سازی منابع محدود آب این منابع را از دسترس خارج ساخته یا احیای این منابع را بسیار پرهزینه می‌كند.

وی با اشاره به آرمان هفتم اهداف توسعه هزاره جمعیت اضافه کرد: دسترسی دایم به آشامیدنی سالم تا سال ۲۰۱۵ به نصف تقلیل می‌یابد.

تشیعی دسترسی شبكه عمومی آب آشامیدنی، مطلوبیت باكتریولوژی آب آشامیدنی و دسترسی به روش‌های اصولی دفع بهداشتی فاضلاب را به عنوان برخی از شاخص‌های عدالت یاد کرد و ادامه داد: در حال حاضر جمعیت تحت پوشش آب شرب ۹۸٫۷ درصد است و همچنین جمعیت تحت پوشش تاسیسات فاضلاب نیز ۳۸٫۸ درصد است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور با تاکید بر استفاده از فناوری‌های نوین در دسترسی به منابع  آب سالم، گفت: به منظور بهره برداری انرژی‌های نو در حوزه آب و فاضلاب از گاز متان تولید شده از هاضم لجن تصفیه خانه‌ها استفاده می‌شود که این طرح در تصفیه خانه‌های تهران و اصفهان اجرایی خواهد شد ضمن اینکه طرح فاضلاب هوشمند در اصفهان اجرایی می شود.

وی از اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب در اصفهان خبر داد و اضافه کرد:  تكنولوژی‌های آب شیرین‌كن و بازیابی پساب‌ آنها، تكنولوژی‌های نوین در مدیریت مصرف آب، تكنولوژی‌های نوین درمدیریت بحران، تصفیه اضطراری آب و فاضلاب، ارتقاء و بازسازی تاسیسات آب و فاضلاب جهت حذف آلاینده‌های نوین و مكانیزاسیون و هوشمندسازی شبكه‌های آب و فاضلاب از دیگر فناوری‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا