فیلم

لغو بی‌تاثیر تحریم‌های فناورانه

از رویدادهای مهم اعمال شده در بازار دیجیتال ایران در ماه گذشته می‌توان به لغو گوگل تحریم آندروید برای ایران و ایرانیان اشاره کرد چرا که در پی لغو تحریم اپل برای دسترسی ایرانیان به محصولات این شرکت، گوگل هم دسترسی مردم ایران به برخی از برنامه‌های فروشگاه آنلاین آندروید را برای ایرانیان آزاد کرد.

گوگل که تاکنون به بهانه تحریم امکان دسترسی ایرانیان به فروشگاه‌های آنلاینش را نمی‌داد، اعلام کرده که برنامه نویسان سیستم‌عامل آندروید می‌توانند تنها برنامه‌های رایگان خود را برای کاربران ایرانی عرضه کنند.

این شرکت اعلام کرده کاربران ایرانی اجازه دسترسی به برنامه‌های پولی یا برنامه‌هایی که برای پرداخت هزینه لازم است از کارت‌های اعتباری استفاده کرد را نمی‌دهد.همچنین گوگل در پست ارسال شده بر روی گوگل پلاس اعلام کرده که امکان توزیع برنامه‌های جانبی موبایل در ایران به بخش توسعه‌دهندگان گوگل پلی اضافه شده و این کشور با تاخیری چند ساله به لیست بلندبالای کشورهای هدف فروشگاه اندروید گوگل اضافه شده است.
البته این موضوع تنها برای برنامه‌های رایگان صدق می‌کند و برنامه‌های تجاری کماکان در ایران قابل عرضه نخواهند بود.از این پس هر توسعه‌دهنده‌ای که ایران را نیز در کشورهای هدف توزیع برنامه خود قرار دهد برنامه‌اش در دسترس کاربران ایرانی نیز قرار خواهد گرفت. البته این رفع محدودیت‌ها جدای از محدودیت‌های دیگریست که ممکن است از جانب دیگر واسطه‌های ارتباطی ایجاد شده باشد.
آندروید مارکت که نام قدیمی گوگل پلی هست از ابتدای کار همچون فروشگاه کروم، خدمات گوگل انالیتیکز و موارد دیگر، طبق سیاست‌های گوگل روی کاربران ایرانی مسدود بود و همین امر باعث شد که شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان ایرانی که کافه بازار تنها مثالی از آنهاست برای پر کردن خلاء دسترسی به برنامه‌های اندروید پا پیش بگذارند و به توزیع مستقیم برنامه‌ها در داخل کشور بپردازند.
هرچند که لغو تحریم‌ چندان برای ایرانیان حایزاهمیت نبود چراکه به دلیل تقاضای بالای مشتریان ایرانی از انواع گوشی‌های هوشمند که دارای سیستم عامل آندروید بودند باعث شدتا برخی از ایرانیان به راه‌اندازی سایت‌های مشابه و با زبان فارسی برای ارایه نرم افزارهای این نوع سیستم عامل روی آورند از همین رو مشتریان این کالای ارتباطی خلا چندانی از بابت این تحریم‌ها در ایران احساس نکردند. چرا که جوانان ایرانی توانسته‌اند با راه اندازی برخی از سایت‌ها همچون بازار، پلی استور، بلک مارت و غیره اقدام به عرضه جدیدترین نرم‌افزارهای موبایلی کنند که از این رو بتوانند ایرانیان را برای به کارگیری از تمامی امکانات گوشی موبایلشان کمک کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا