دسته‌بندی نشده

موتورجستجوی ایرانی طراحی کردیم اما گوگل نشد !

گوگل در ایرانقائم مقام وزیر ارتباطات گفت: در دانشگاه یزد موتورجستجوی ایرانی طراحی کردیم اما نتوانستیم آن را به گوگل تبدیل کنیم؛ اما امروز حمایت وزارت ارتباطات را از هر دانشگاهی که قابلیت تجاری‌سازی محصولات را دارد، اعلام می‌کنیم.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، مرتضی براری در مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه پیام نور با موضوع ایجاد پژوهشگاه ICT در این دانشگاه اظهار داشت: در وزارت ارتباطات معتقدیم که توسعه ICT بدون دانشگاه ها میسر نیست و هدف از این تفاهم‌نامه‌، تقویت نقش دانشگاه پیام نور در حوزه ICT است.
 
قائم مقام وزیر ارتباطات در فناوری و امور بین‌الملل اظهار داشت: در سال گذشته از ۱۰۰ رتبه اول کنکور سراسری ۸۱ نفر رشته برق و کامپیوتر را انتخاب کردند که تاکیدی بر پتانسیل علمی بالا در این حوزه است.
 
وی ادامه داد: همچنین گردش مالی ۱۰ هزار میلیارد تومانی شرکت مخابرات و چهار هزار میلیارد تومانی شرکت ایرانسل، نمونه خوبی از پتانسیل درآمدزایی صنعت ‌ICT است.
 
براری گفت: همچنین ایران در نسل‌های سوم و چهارم تلفن همراه آینده جدیدی را دارد که دانشگاه‌ها می‌توانند در این بازارهای جدید نقش پررنگی را ایفا کنند.
 
۲۵ میلیون ایرانی خریدار بازی‌های رایانه‌ای هستند
 
براری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازار صنعت ‌ICT و بازار ارزش‌افزوده تصریح کرد: طبق اعلام بنیاد بازی های رایانه‌ای ۲۵ میلیون ایرانی خریدار بازی‌های رایانه‌ای هستند.
 
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ۶۰ میلیون سیم کارت فعال در اختیار مردم، زمینه مناسبی برای خدمات ارزش‌افزوده موبایل دارد و شرکت مخابرات با ۲۵ میلیون مشترک تلفن ثابت به دلیل عدم عرضه خدمات ارزش‌افزوده ضررده است.
 
اوباما بیشترین سرمایه‌گذاری را در حوزه سلامت از طریق ‌ICT انجام داده است
 
براری با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه ICT اظهار داشت: اوباما بیشترین سرمایه گذاری را در حوزه سلامت از طریق ‌ICT انجام داده است؛ طبق گفته مشاور بیل‌گیتس که در وزارت علوم حاضر شده بود، محوری ترین حوزه سرمایه‌گذاری اوباما ارتقاء سلامت توسط شرکت مایکروسافت است.
 
سالانه یک استادیوم آزادی در جاده‌ها جان خود را از دست می‌دهد
 
براری همچنین با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به نام «ICT و ایمنی جاده‌ها» از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات اظهار داشت: به صحبت سردار رویانیان در خصوص تلفات جاده‌ای در ایران اشاره می‌کنم؛ طبق اعلام وی، هر چهار ماه ۲۵ هزار نفر در جاده‌های کشور کشته می‌شوند به این معنا که سالانه یک استادیوم آزادی در جاده‌های ایران جان خود را از دست می‌دهد.
 
موتورجستجو طراحی کردیم اما نتوانستیم آن را به گوگل تبدیل کنیم
 
قائم مقام وزیر ارتباطات در فناوری و امور بین‌الملل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم تجاری سازی ایده و محصولات، تصریح کرد: در دانشگاه یزد موتور جستجو طراحی کرده‌ایم اما نتوانستیم آن را به گوگل تبدیل کنیم و نتوانستیم آن را تجاری‌سازی کنیم و منجر به ارائه سرویس شود.
 
وی گفت: دلیل اینکه فیس‌بوک اکنون یکی از دولت های مجازی قدرتمند دنیاست این است که در طراحی آن جامعه شناسان، حقوقدانان، اقتصاددانان و بسیاری از متخصصان نقش داشته‌اند تا این شبکه با یک میلیارد  و نیم عضو ایجاد شود.
 
براری گفت: بنابراین امروز اعلام می‌کنیم وزارت ارتباطات از هر دانشگاهی که قابلیت تجاری‌سازی محصولات را دارد، حمایت می‌کند.
 
سهم ICT در بهره‌وری ۴۶ درصد است
 
قائم مقام وزیر ارتباطات در فناوری و امور بین‌الملل ادامه داد: در برنامه پنجم دوسوم افزایش GDP از بهره‌وری تعیین شده است و طبق اعلام سازمان بهره‌وری، سهم ICT در بهره‌وری ۴۶ درصد است.
 
وی گفت: همچنین در برنامه پنجم توسعه باید حداقل ۲۰ شرکت دانش‌بنیاد ایجاد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا