دسته‌بندی نشده

هزینه تأییدیه تحصیلی آموزش گران شد

هزینهاگنا- کنار گذاشته شدن پست از ارائه خدمات تأییدیه تحصیلی آموزش و پرورش، قیمت این خدمت را ۸۲ درصد گران کرد.

 

 

به گزارش آژانس خبری دولت الکترونیک (اگنا)  به نقل از خبرگزاری تسنیم، آمار سالانه وزارت آموزش و پروش نشان می‌دهد همه ساله حدود یک میلیون و سیصد هزار دانش آموز سال آخر متوسطه که در امتحانات نهایی شرکت می‌کنند موفق به اخذ دیپلم می‌شوند.

 

خروجی‌های آموزش و پرورش در کنکور دانشگاه‌ها یا اشتغال در مؤسسات دولتی و شرکت‌ها نیاز به استعلام مدرک تحصیلی خود دارند که این فرایند را در آموزش و پرورش به تأییدیه تحصیلی می‌شناسند.

 

در سال‌های گذشته برای ارائه تأییدیه تحصیلی به سازمان یا ارگان‌ها، می‌توانستیم در هر زمان به دفاتر پستی مراجعه و روند دریافت این تأییدیه را طی کنیم؛ قبول شدگان در کنکور نیز هنگام مراجعه به دانشگاه مورد نظرشان جهت ثبت‌نام با میز پست مواجه می‌شدند که عملا روند دریافت تأییدیه تحصیلی را راحت‌تر می‌کرد.

 

ارائه سرویس تأییدیه تحصیلی فارغ‌التحصیلان آموزش و پرورش از سال ۷۸ در شبکه پستی با همکاری وزارت آموزش و پرورش براساس قبول درخواست و ارام در واحدهای پستی کشور به متقاضیان تأییدیه تحصیلی با استفاده از سرویس پیشتاز ارائه می‌گردید.

 

فرایند نیز به این شکل بود که متقاضی به باجه پستی مراجعه و فرم تقاضا را به همراه تصویر مدرک تحصیلی و اخذ نشانی سازمان و نهاد آموزشی درخواست کننده، تکمیل می‌کرد.

 

در گام بعدی و بعد از کنترل فرم و مدارک مربوطه توسط پست، ارسال مدارک ثبت‌نامی و اخذ وجوه مربوطه به ادارت کل آموزش و پرورش صورت می‌گرفت.

 

در نهایت نیز جوابیه گواهی‌های صادره از آموزش و پرورش قبول و توسط پست به نشانی‌های اعلام شده توزیع می‌شد.

 

این رویه تا پایان سال گذشته در تمامی دفاتر پستی کشور با قیمت ۷۶۰۰ تومان انجام می‌شد که با ۲۰۰۰ تومان سهم آموزش و پرورش و ۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده رقمی حدود ۹۶۰۰ تومان می‌شد.

 

اما از امسال آموزش و پرورش فرایند الکترونیکی را به این شکل که ثبت‌نام‌ها در سایت این وزارتخانه توسط دفاتر پیشخوان صورت می‌گیرد را پیش کشیده است که هزینه اخذ شده از متقاضیان را ۱۷۵۰۰ تومان کرده است.

 

این در حالی است که اگر گواهی صادر شده از طریق پیک موتوری ارسال گردد مبلغ هزینه پیک به علاوه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده هم به آن اضافه می‌شود.

 

دلیل تغییر رویکرد وزارت آموزش و پرورش در همکاری با شبکه گسترده و مویرگی پست معلوم نیست؛ اگر این وزارتخانه به دنبال الکترونیکی کردن فرایندهاست قطعا پست می‌توانست این خدمت را از طریق درگاه الکترونیک ارائه دهد.

 

اگر هم هدف این وزارتخانه کاهش هزینه‌ها بوده که حداقل ۸۲ درصد بر هزینه متقاضیان تأییدیه تحصیلی افزوده است.

 

از سویی دیگر دفاتر پیشخوان هم‌اکنون در ارائه بسیاری از خدمات خود وابستگی کامل به شبکه پست دارند و به نظر می‌رسد در این تفاهمنامه نیز از شبکه پستی برای ارائه تأییدیه تحصیلی به مراکز درخواست کننده استفاده کنند، که در این صورت لقمه را دور سر گردانده و فقط باعث افزایش هزینه‌ها شده‌ایم.

 

نکته قابل تأمل این است که شرکت پست در زمان ثبت‌نام دانشگاه‌ها با استقرار در واحدهای دانشگاهی هزینه رفت‌وآمد را می‌کاست و دسترس‌پذیری خوبی داشت اما اکنون متقاضیان تأییدیه تحصیلی برای درخواست خود باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

 

در حالیکه علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش معتقد است با این تغییر رویه تأییدیه در کوتاه‌ترین زمان، با حداقل هزینه و بدون سفرهای درون شهری صادر می‌شود باید گفت که پیش‌بینی می‌شود میزان هزینه و سفرها افزایش یابد. شاید تنها نکته کوتاه شدن زمان ارائه خدمات باشد اما به قیمت ۸۲ درصد گران‌تر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا