نقد و بررسی

هماهنگ‌سازی چک‌ها از مهرماه کلید می‌خورد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی درباره ابلاغ شیوه‌نامه یکسان‌سازی چک‌ها طی ۲۰ روز آینده و عملیاتی شدن آن از مهر ماه، گفت: بانک مرکزی نگاه کلی‌گرا و سختگیرانه در مورد چک دارد و افرادی که از چک استفاده می‌کنند باید مسوولیت آن را به عنوان اوراق بهادار بپذیرند و در این راستا بانک مرکزی به دنبال افزایش ضمانت اجرایی است.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,داوود محمدبیگی درباره اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی چک و کاهش آمار چک‌های برگشتی گفت:‌ بانک مرکزی ساماندهی وضعیت چک را در سه محور ایجاد زیرساخت‌ها، استانداردها و قوانین و تمرکز صدور چک در بانک مرکزی پیگیری می‌کند.مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه طرح و رنگ چک‌ها یکسان و یکنواخت خواهد شد، گفت: شیوه‌نامه مربوط به این امر حداکثر طی ۲۰ روز آینده ابلاغ می‌شود و پس از آن حدود دو ماه به بانک‌ها مهلت داده می‌شود که طرح چک را پیاده‌سازی کنند و پیش‌بینی می‌کنیم که یکسان‌سازی چک‌ها از مهر ماه امکان‌پذیر باشد.وی با بیان اینکه با انجام این کار چک را به صورت استاندارد در شبکه بانکی خواهیم داشت،‌ افزود: استانداردسازی چک زیرساخت لازم برای سامانه چکاوک را فعال می‌کند و درواقع بدون این استانداردسازی نمی‌توانیم چک را الکترونیکی کنیم.

محمدبیگی با اشاره به راه‌اندازی سامانه چکاوک گفت: درواقع بانک مرکزی سامانه‌ای در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد که عملا آنها را از گردش لاشه چک بی‌نیاز می‌کند و سرعت پردازش و نقدشوندگی چک‌ها افزایش می‌یابد.وی با بیان اینکه اقدامات برنامه‌نویسی و طراحی برای اتصال بانک‌ها به چکاوک در حال انجام است، گفت: چکاوک نقطه ارتباطی بانک‌ها و پردازش چک‌ها خواهد بود به طوری که مشتری چک را به بانک بستانکار ارایه می‌دهد و پس از اسکن چک، اطلاعات به صورت دستی وارد سامانه می‌شود تا در اختیار بانک بستانکار در قرار گیرد سپس حساب کنترل می‌شود و در صورتی که موجودی در حساب فرد وجود داشت چک پاس شده و نتیجه به بانک بستانکار اعلام می‌شود.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی افزود: امکان ورود اطلاعات از طریق بارکد دوبعدی نیز وجود دارد اما با توجه به اینکه همه بانک‌ها بارکدخوان در اختیار ندارند فعلا امکان ورود اطلاعات به صورت دستی نیز فراهم است.محمدبیگی با بیان اینکه تسویه بین بانکی از طریق سامانه ساتنا و همچنین برداشت وجوه و واریز پول به حساب از طریق سامانه پایا انجام می‌شود، گفت: این دو سامانه اکنون در بانک‌ها فعال هستند و تمامی پرداخت‌های پذیرندگان شاپرک از طریق این دو سامانه انجام می‌شود. سامانه چکاوک نیز از امکانات سامانه‌های ملی پرداخت استفاده کرده و انسجام و هماهنگی لازم بین این سامانه‌ها ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره به ایجاد سامانه‌هایی برای مشتریان که امکان استعلام چک را فراهم می کند گفت: با این اقدام به دنبال افزایش اعتماد مشتری و تمامی افرادی که با چک درگیر هستند، هستیم. به این صورت که استعلام چک با اس.ام.اس، پورتال بانک مرکزی و تلفن‌بانک از طریق شماره سریال چک امکان‌پذیر خواهد بود.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه به دنبال بازگرداندن اعتماد به چک هستیم، گفت: در این راستا بانک مرکزی سال گذشته دستورالعمل حساب جاری را ابلاغ کرد که تمامی این موارد در آن آمده است.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به اینکه طبق برنامه زمانبندی دی ماه ۹۲ نسخه اولیه سامانه چکاوک تکمیل می‌شود، گفت: ‌دی ماه و بهمن ماه زمان اجرای آزمایشی برای بانک‌هاست تا چکاوک به صورت عملیاتی کار خود را آغاز کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا