دسته‌بندی نشده

واگذاری پروژه‌های ملی فضای مجازی به پنج دانشگاه

سرپرست پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه پروژه‌های ملی این مرکز به پنج دانشگاه واگذار شده است، گفت: پروژه موتور جست‌وجوی فارسی در دانشگاه يزد، سیستم ترجمه ماشینی ترجمان در دانشگاه امیرکبیر، سيستم ترجمه فرازگان در دانشگاه تهران، وردنت فارسي در دانشگاه شهيد بهشتي و وردنتIT فارسي در دانشگاه همدان در حال انجام است.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, دکتر علیرضا یاری با بیان اینکه پژوهشكده فناوری اطلاعات پژوهشگاه فضای مجازی در چهار گروه سكوهاي فناوري اطلاعات، گروه سامانه‌هاي چندرسانه‌اي، گروه توسعه نرم‌افزار و گروه مديريت دانش فعالیت می‌کند، گفت: قصدمان این است که از این پروژه‌های ملی حمایت و زمینه تجاری سازی این پروژه‌ها را فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه اكثر پروژه‌هايي مربوط به سكوهای فناوری اطلاعات، در دانشگاه‌ها در حال پیگیری است، گفت: برای واگذاری این پروژه‌ها فراخوان اعلام می‌شود و دانشگاه‌ها می‌توانند در آن شركت كنند؛ براین اساس تاکنون پروژه‌های موتور جست‌وجوی فارسی در دانشگاه يزد، سیستم ترجمه ماشینی ترجمان در دانشگاه امیرکبیر، سيستم ترجمه فرازگان در دانشگاه تهران، وردنت فارسي در دانشگاه شهيد بهشتي و وردنت IT فارسي در دانشگاه همدان واگذار شده است.
یاری با بیان اینکه سند آموزش الکترونیکی و سند داشبورد خدمات الكترونيكي و مباحث مرتبط به بازی رایانه‌ای و انيميشن به عنوان پروژه‌های محتوایی این بخش تدوین شده است، گفت: با تعامل با معاونت تنظيم مقررات فضای مجازی، مسایل مربوط به امكان‌سنجي و قوانين و مقررات سرویس‌های مالتی مدیا نیز مطرح شده که انجام آن در حال تکمیل است.
تجاری سازی پروژه ترجمه ماشینی
سرپرست پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه از پروژه ترجمه ماشینی حمایت می‌کنیم گفت: قصدمان این است که با حمایت تجاری از این پروژه این سرویس را از شرکت تولیدکننده خریداری کنیم و از آنها بخواهیم در طول دو سال این سرويس را به کاربران ارایه و درآمدزایی خود را توسعه دهند. موضوع دیگری که هم‌اکنون روی آن تمرکز شده مربوط به مركز داده و رايانش ابري است که تحت عنوان «مهاجرت ديتاسنتر‌هاي استاني به رايانش ابري» تعریف شده و در حال پیگیری است. یاری افزود: برای درآمدزایی صنعت فناوری اطلاعات در كشور هيچ جایی در نظر گرفته نشده و متاسفانه به فناوری اطلاعات نگاه مصرف گرایانه می‌شود. این در حالی است که در كشورهاي در حال توسعه مانند برزيل، مالزي و سنگاپور سهم بسیار زیادی از تولید ناخالص داخلی‌شان به فناوری اطلاعات و تولید صنایع مرتبط تعلق دارد. وی همچنین درباره پروژه پالایش محتوا که در گروه سامانه‌هاي چندرسانه‌اي این پژوهشکده در حال انجام است، گفت: برای این پروژه با معاونت امنیت مرکز ملی فضای مجازی در حال مذاکره هستیم و مباحثی چون مالتي مديا، بيومتريك، كاربردهاي سرويس‌هاي تصويری، سرويس‌هاي WebTV و IPTV نیز در این بخش اجرا مي‌شود.

اتصال ۱۳ سازمان
یاری در مورد پروژه‌های مربوط به گروه مديريت دانش و سازمان‌هاي الكترونيكي نیز گفت: آخرين پروژه‌ای که در این بخش انجام شده مربوط به كنسرسيوم محتواست به نحوی که ۱۳ سازمان بزرگ كشور را كه نودهاي كتابخانه‌اي يا محتوايي داشتند با یک پورتال به هم متصل کرده‌ایم که مجری این پروژه نیز تبیان بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا