دسته‌بندی نشده

واگذاری پنج خدمت حوزه سلامت به دفاتر پیشخوان

وزیر بهداشت امروز مرکز ملی داده‌های سلامت را افتتاح کرد و گفت: نظام سلامت در بهره‌گیری از امکانات IT عقب مانده است. افراد زیادی را داشتیم که می‌توانستند در این زمینه به ما کمک کنند اما به علت واقف نبودن به ارزش آنها از کشور رفتند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, حسن قاضی‌زاده هاشمی در مراسم افتتاح مرکز ملی داده‌های سلامت در وزارت بهداشت گفت: آرزو داشتم وزرای قبلی بهداشت در این جلسه حضور داشتند چراکه ثمره کار آنها را امروز بهره‌برداری می‌کنیم.
وی افزود: استفاده از IT در سراسر جهان در حال افزایش است و مردم ما در اقصی ‌نقاط کشور با اجرای طرح هدفمندی در مصرف سوخت با امکانات IT آشنا شده‌اند و این فناوری روز به روز جای خود را بیشتر پیدا کرده است.
هاشمی افزود: وزارتخانه‌ای مانند بهداشت برای پیشبرد اهداف خود نیازمند توسعه IT است و مرکز ملی داده‌های سلامت به عنوان بزرگ‌ترین طرح ملی در حوزه سلامت امروز به بهره‌برداری می‌رسد.
وزیر بهداشت گفت: تجهیز وزارتخانه به این امکانات زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا خدمات الکترونیک توسعه یابد البته این مرکز به عنوان زیرساخت داده‌های سلامت مطرح است. نرم‌افزارهای مخصوص بر این زیرساخت‌ها نصب می‌شوند و اگر این زیرساخت‌ها درست دیده شوند در سال‌های آینده کمک بسیاری به حوزه سلامت خواهد کرد.
وی همچنین گفت: شاید یکی از مشکلات ما در حوزه سلامت ضعف بخش IT است ما در این زمینه در سراسر کشور ضعیف هستیم‌، داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت در حوزه IT تا حدودی خوب عمل کرده اما نرم‌افزار قابلی که مشکلات را رفع کند و یکپارچه باشد وجود نداشته است.
وی با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز ملی داده‌های سلامت به انجام پژوهش‌ها کمک می‌کند، گفت: در کشور متاسفانه در بسیاری از زمینه‌های IT در مقایسه با کشورهای پیرامون خود از اطلاعات لازم بی‌بهره‌ایم.
وزیر بهداشت گفت: بهره‌برداری از اطلاعات در بخش خصوصی به وزارت بهداشت کمک می‌کند تا تصدی‌گریش کاهش یابد و وزارت بهداشت هم کمک خواهد کرد شرکت‌های خصوصی شکل بگیرند و در این زمینه فعال شوند.
هاشمی افزود: IT در تامین حقوق شهروندی می‌تواند موثر باشد. انتظار داریم که حقوق شهروندی با افتتاح این مرکز رعایت شود چراکه وزارت صنایع در این زمینه جلوتر از ما عمل کرده است. وی افزود: دلیلی ندارد که مردم برای بعضی خواسته‌های خود از سراسر کشور به وزارت بهداشت بیایند، اسمش را تکریم ارباب رجوع می‌گذاریم در حالی که حق اولیه مردم است و برای پرداخت آن منت می‌گذاریم در حالی که مردم می‌توانند از خدمات الکترونیک استفاده کنند و نیازی به حضور آنها در دانشگاه‌ها و ستاد وزارت بهداشت نیست.
هاشمی گفت: به موازات ستاد باید استان‌ها نیز فناوری‌های خود را تقویت کنند چراکه بسیاری از این مراکز به دلیل بی‌توجهی به IT محروم هستند.
هاشمی با اشاره به وجود ۳۰۰ نوع نرم‌افزار گفت: با این وجود این نرم‌افزارها یکپارچه نیستند و شاید برخی از آنها حتی لازم هم نباشد، بنابراین وجود سامانه یکپارچه در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.
وی گفت: در حوزه IT مدیران عجله می‌کنند و به همین دلیل به نتایج زودرس می‌رسد و گاهی هم نمایشی می‌شود و خود را دلخوش به آن می‌کنیم اما نیاز به زمان دارد و برای برنامه‌ریزی بلندمدت ما این صبر را داریم.
وزیر بهداشت گفت: باید در این حوزه توجه اصلی به بخش خصوصی باشد تا کنار وزارت بهداشت رشد کند چراکه توان ما در پرداخت قیمت واقعی خدمات ضعیف است.

واگذاری پنج خدمت وزارت بهداشت به دفاتر پیشخوان
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: پنج خدمت وزارت بهداشت از طریق IT در دفاتر پیشخوان دولت ارایه می‌شود و در آینده تعداد این خدمات افزایش می‌یابد.
حسین ریاضی در مراسم افتتاح مرکز داده‌های ملی سلامت در وزارت بهداشت گفت: این مرکز براساس استانداردهای پزشکی تعریف شده و با تایید سازمان ملی استاندارد شکل گرفته است.
وی افزود: تجهیزات متناسب در این مرکز با دیتاهای سلامت هماهنگ است به طوری که با محیط زیست نیز سازگار شده است.
ریاضی گفت: تفاهم‌نامه‌ای با ریاست جمهوری منعقد شده تا با واگذاری خدمات این مرکز داده‌ها به دفاتر پیشخوان دولت داده شود. به این ترتیب ۵۴ خدمت در حوزه سلامت و حدود ۱۲۰ خدمت به دانشگاه‌ها در این داده‌ها تایید شده است.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: البته پنج خدمت به عنوان پایلوت به دفاتر پیشخوان واگذار می‌شود تا پس از رفع اشکالات طی دو سال آینده همه خدمات واگذار شوند.
وی همچنین گفت: همچنین رایزنی با سازمان نظام پزشکی برای همکاری و راه‌اندازی فاز اول اتوماسیون اداری این داده‌ها انجام شده تا مانند این کار را برای سازمان نظام پزشکی هم راه‌اندازی کنیم.
ریاضی گفت: به این ترتیب مکاتبات بین وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی به صورت الکترونیکی برقرار خواهد شد. همچنین در این زمینه کتاب خدمات الکترونیک نیز نوشته شده است.
در این نشست رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز راه‌اندازی مرکز داده‌های سلامت را گامی مهم در عرصه تحقیقات و پژوهش دانست و گفت: این مرکز اطلاعات مفیدی را برای تمام دانشجویان دکتری و محققان فراهم می‌کند.
وی افزود: شبیه چنین مرکزی را کشورهای پیشرفته دارا هستند و تمام این دیتاها به صورت مجموعه‌ای در دسترس محققان
قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا