دسته‌بندی نشده

پیروزی گوگل در دعوای کتاب

بالاخره دادگاه فدرال به جنجال چند ساله بین گوگل و اتحادیه نویسندگان بر سر حق اسکن کتاب‌های شامل کپی‌رایت خاتمه داد و در نهایت رای را به نفع غول موتورهای جست‌وجو صادر کرد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,  شرکت گوگل اعلام کرد که در اختلاف حقوقی در آمریکا برای دیجیتالی کردن و انتشار کتاب‌ها در اینترنت به پیروزی دست یافته و قاضی یکی از دادگاه‌های آمریکا برنامه گوگل را این رابطه تایید کرده است.
دنی چین، قاضی دادگاه فدرال آمریکا نظرش این است که کتاب‌های دیجیتالی گوگل (گوگل بوکز) منافع بسیاری برای مردم آمریکا دارد. او در توضیح رای صادره به کاربردی بودن قوانین در آمریکا اشاره کرد و گفت که گوگل کتاب‌های چاپ شده را کپی نمی‌کند. دنی چین، قاضی دادگاه فدرال آمریکا گفت: این شرکت به قوانین کپی‌رایت وفادار بوده و فرمی جدید در بازار کتاب ارایه کرده است.
موتور جست‌وجوی گوگل در سال ۲۰۰۴ طرح تهیه کتابخانه عظیم اینترنتی را مطرح کرد. گوگل بخش‌هایی از کتاب‌ها را اسکن می‌کند و برای استفاده عموم به طور مجانی در شبکه اینترنت قرار می‌دهد. بر مبنای مدارک موجود در پرونده گوگل، این موتور جست‌وجو موفق شده تاکنون بیش از ۲۰ میلیون کتاب دیجیتالی فراهم کند. قاضی دادگاه فدرال آمریکا عنوان کرد که گوگل با این اقدام خود دستیابی دانشجویان، استادان و محققان را به مراجع تسهیل کرده و همواره مولف اثر را نیز معرفی می‌کند و به قوانین کپی‌رایت وفادار است.
دنی چین می‌گوید نخستین بار است که می‌توان با این اقدام گوگل به میلیون‌ها کتاب دسترسی پیدا کرد و همین تسهیل در یافتن کتاب‌ها سبب شده است که درآمدی جدید برای انتشارات و مولفان به وجود آید. قاضی دادگاه فدرال آمریکا همچنین بر این موضوع تاکید کرد که با این اقدام ماشین جست‌وجوگر گوگل کتاب‌های قدیمی از خطر فراموشی نجات می‌یابند. او در انتها گفت به این ترتیب از این اقدام گوگل “همه جامعه سود می‌برد.” حکم قاضی دنی چین در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از مولفان آمریکا با این اقدام کنسرن ماشین جست‌وجوگر آنلاین گوگل سخت مخالفت می‌ورزند و آن را نقض قانون کپی رایت می‌دانند. از سال ۲۰۰۵ اتحادیه مولفان آمریکا به همراه ناشران این کشور علیه کنسرن گوگل برای طرح کتابخانه دیجیتالی کنسرن ماشین جست‌وجوگر آنلاین گوگل به دادگاه شکایت کرده‌اند. پل آیکن، رییس اتحادیه مولفان آمریکا پس از اعلام حکم دادگاه گوگل اعلام کرد که علیه رای دادگاه اعتراض خواهد کرد. او گفت شرکت گوگل تنها مرحله نخستین حقوقی را برده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا