دسته‌بندی نشده

چشم اندازی به تهدیدات سایبری در سال گذشته

شرکت McAfee با انتشار گزارش جدید Threats Report وضعیت تهدیدات سایبری در سه ماهه آخر سال میلادی گذشته را بررسی کرده و ضمن آن تصویری یکساله از این تهدیدات و پیش بینی روند آنها در سال جاری را به طور روشن و شفاف ترسیم کرده است.

 

دولت الکترونیک – در سال گذشته میلادی، تعداد بدافزارها از مرز ۷۵ میلیون گذشت. گرچه روند انتشار بدافزارهای جدید در سه ماهه آخر سال میلادی گذشته رو به کاهش بود ولی آمار بدافزارهای جدید ویژه دستگاه های همراه (Mobile Devices) افزایش چشمگیری را نشان داد.

بدافزارها
روند رشد بدافزارها برای سیستم های PC در آخر سال میلادی گذشته رو به کاهش رفت و در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن، افت قابل توجهی را نشان می دهد.

 

 

بدافزارهای شناسایی شده براساس نحوه انتشار و یا نوع فعالیت آنها، به دسته های مختلف تقسیم می شوند.

 

 

 

 

 

بدافزارهای ویژه دستگاه های همراه (Mobile) در طول سال ۲۰۱۱ و به ویژه در سه ماه آخر آن، فعالیت چشمگیری داشته اند. بیشترین آمارها مربوط به بدافزارهای Android می شود.

 

 

تهدیدات اینترنتی
در سه ماهه سوم سال میلادی ۲۰۱۱، شرکت McAfee روزانه شش هزار و ۵۰۰ سایت مخرب را کشف و شناسایی کرد. این رقم در سه ماهه آخر سال، به روزانه ۹ هزار و ۳۰۰ مورد رسید.

 

 

به طور متوسط از هر ۴۰۰ نشانی اینترنتی (URL) یک نشانی مربوط به یک سایت مخرب می شود. در زمان های اوج، این تعداد به یک مورد در هر ۲۰۰ نشانی می رسد. بدین ترتیب، می توان تخمین زد که در حدود ۷۰۰ هزار نشانی اینترنتی (URL) مخرب فعال بر روی اینترنت وجود دارد.

 

هرزنامه
در پایان سال میلادی ۲۰۱۱، میزان هرزنامه ها (Spam) به کمترین حد خود در طول سال رسید. این اتفاق در کشورهایی مانند انگلیس، برزیل، آرژانتین و کره جنوبی چشمگیرتر از نقاط دیگر در جهان بود.

 

 

سرقت و افشای اطلاعات
آمار سرقت و افشای اطلاعات شخصی و سازمانی در سال ۲۰۱۱ به بیشترین میزان رسید و نسبت به سال ۲۰۰۹ بیش از دو برابر شده است. این سرقت ها به دلایل مختلف نظیر نفوذ، آلودگی به ویروس، کارمندان متخلف و… صورت گرفته است.
البته ناگفته نماند که در سال های گذشته، بسیاری از سرقت اطلاعات سازمانی مخفی مانده و به طور علنی اعلام نمی شد. ولی اکنون با تغییر شرایط و قوانین در بسیاری از کشورها، اعلام این سرقت ها اجباری است و الزام قانونی دارد.

 

شبکه های مخرب
با توجه به فروپاشیدن چندین شبکه مخرب (Botnet) در سال میلادی ۲۰۱۱، آمار کامپیوترهای تحت کنترل (Bot) این شبکه ها، تغییر چندانی را نشان نمی دهد. ولی همچنان تعداد ۵/۳ میلیون کامپیوتر آلوده و تحت کنترل افراد خلافکار، آمار هشدار دهنده و قابل توجهی است.

فعالیت چند شبکه مخرب در سال ۲۰۱۱ همچنان ادامه یافت و این شبکه ها توانستند با بکارگیری روش های مختلف ضمن مخفی ماندن و شناسایی نشدن توسط ابزارهای امنیتی، با به دام انداختن کامپیوترهای آسیب پذیر، شبکه های خود را توسعه دهند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا