شهرداری و شهر هوشمند

گزارش تکمیلی از آخرین تغییرات شورای عالی فضای مجازی/مخالفان و موافقان انحلال شوراهای عالی

شورای عالی

 

به گزارش خبرنگار اگنا، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز طی حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره چهار ساله منصوب کردند.

 

مخالفان و موافقان ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی 

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز طی حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره چهار ساله منصوب کردند.

نخستین بند این حکم به شورای عالی فضای مجازی اختصاص دارد.

در این بند آمده است: «انحلال شوراهای عالی مصوب در گذشته که موازی این شورا هستند، به‌منظور تحکیم جایگاه فراقوه‌ای و موقعیت‌محوری و کانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی.»

با نگاهی گذرا به اتفاقات اخیر در این مورد، در می یابیم که طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات و حذف ماده ۴ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اردیبهشت ماه ۹۴ در مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست علنی مجلس در جریان بررسی این طرح، گفت: برخلاف نظر طراحان مسئولیت‌های دو شورا با هم متفاوت است و هدف رهبر معظم انقلاب اسلامی از تاسیس شورای عالی فضای مجازی اصلا ارتباطی به وظایف شورای عالی فناوری اطلاعات ندارد.

همچنین وی از رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که مقام معظم رهبری نظر خود را با توجه به رویه‌های قبلی اعلام کند. وی افزود: روال بر این بوده است که رهبر معظم انقلاب نظرات خود را درباره برخی طرح‌ها و لوایح از طریق هیات رئیسه به دولت اعلام می‌کردند.

علی لاریجانی که ریاست وقت جلسه را برعهده داشت خاطرنشان کرد: مطلبی از طرف مقام معظم رهبری درباره ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی به هیات رئیسه منتقل نشده است.

از جمله مخالفان کلیات طرح ادغام شورای‌عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی، رمضانعلی سبحانی‌فر، سیداحسن علوی و علی‌محمد احمدی و همچنین علی‌اصغر زارعی، کمال علیپورخنکداری و موسی غضنفرآبادی از جمله موافقان این طرح بودند.

با این حال، حکمی که دیروز از سوی مقام معظم رهبری صادر شد، پاسخ تمام بلاتکلیفی ها و اختلاف نظر ها را داد و به این ترتیب شوراهای عالی مجازی باید منحل شوند.

 

 

اما چه کسانی به این شورا اضافه شدند و چه کسانی رفتند؟

 

اعضای حقیقی این شورا که در ۱۷ اسفند ۹۳ (برای دوره ۳ساله) تعیین شده بودند شامل: دکتر سیدسعیدرضا عاملی، دکتر حمید شهریاری، دکتر رضاتقی‌پور، ، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی،محمد سرافراز و سید جواد مظلومی بودند که طی حکم دیروز مقام معظم رهبری آقایان مهندس سیدعزت‌الله ضرغامی و دکتر مهدی اخوان به آبادی به آنها اضافه شدند.

بدین ترتیب سرافزار در مقام رئیس صداوسیما و عضو حقوقی در شورا حاضر می‌شود و در فهرست اعضای حقوقی نخواهد بود. همچنین دکتر سعیدرضا عاملی نیز به عضویت حقیقی شورا در آمد.

لازم به ذکر است در فهرست جدید  سید جواد مظلومی و علیرضا شاه میرزایی حذف شده اند و نامی از آنها برده نشده است.

همچنین در حکم جدید اعضای حقوقی با اضافه شدن وزیر آموزش و پرورش و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به شرح زیر هستند: رئیس‌جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، دادستان کل کشور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، وزیر آموزش‌وپرورش، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور، معاون علمی و فن‌آوری رئیس‌جمهور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.

گزارش اختصاصی/ احمدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا