فیلم

مجری ۳۰ درصد ارزی می خواهد «نصر» می گوید ندهید!

اگرچه شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه الکامپ نوزدهم به ویژه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، امسال برای حصول شفافیت و رضایت متقاضیان ثبت‌نام و جانمایی غرفه‌ها در نمایشگاه تلاش خود را به کار گرفته و تا حدودی هم موفق بوده است؛ اما گویا در این میان تعدادی از شرکت‌های سخت‌افزاری به دلیل ابهام در پرداخت تعرفه ارزی و تغییر زمان ثبت‌نام که موجب شده نتوانند غرفه‌ مناسبی رزرو کنند، ناراضی اند و تعدادی از آنها از حضور منصرف شده‌اند.

 به گزارش شبکه دولت الکترونیکثبت‌نام از متقاضیان شرکت در نمایشگاه الکامپ نوزدهم، از پنج‌شنبه گذشته در سالن ۶۱ نمایشگاه بین‌المللی تهران، با حضور و نظارت نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور آغاز شده و کماکان ادامه دارد. براساس آنچه رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای به فناوران اعلام کرد و روزنامه نیز به انتشار آن پرداخت،
شرکت های مشمول بخشنامه ارزی- ریالی باید فقط ۵ درصد از متراژ غرفه خود را ارزی پرداخت کنند و ضمنا جانمایی های پیش از روز ۵ شنبه نیز که توسط مجری، شرکت آوین افراز، انجام شده، نامعتبر است.
اما نمایندگان تعدادی از شرکت های سخت افزاری می گویند که در روز نخست ثبت‌نام، در محل نمایشگاه حاضر شده اند و به دلیل ناهماهنگی‌ در نحوه محاسبه ارزی غرفه‌ها، از شرکت در نمایشگاه منصرف شده اند. البته گویا همان شب هم مشکل حل شده و مسوولان نصر کشور در جلسه‌ای فوری با ستاد اجرایی نمایشگاه بر سر محاسبه پنج درصدی ارزی غرفه‌ها به توافق رسیده اند، اما متقاضیان ناامید، مجددا تلاشی برای حضور در نمایشگاه نکرده اند.
آنها معتقدند که هیچ ضمانتی وجود ندارد که شرکت نمایشگاه‌ها و مجری بر تعهدات خود در شورای سیاست‌گذاری الکامپ پایبند بمانند؛ به همین دلیل با توجه به هزینه‌های بالا، حضورشان ریسک زیادی به همراه دارد.
در میان پاساژهای کامپیوتری، مجتمع  کامپیوتر پایتخت تصمیم داشت که در نمایشگاه الکامپ نوزدهم حضوری پر رنگ داشته باشد که به گفته رییس هیات مدیره اش،
 فعلا منصرف شده‌ است.  رضا حیدری در توضیح اینکه چرا مجتمع کامپیوتر پایتخت امسال در الکامپ شرکت نمی‌کند، گفت: وقتی پنج شنبه برای ثبت‌نام مراجعه کردیم، متوجه شدیم که سالن ۳۸ که برای شرکت‌های سخت‌افزاری بسیار حایز اهمیت است از قبل جانمایی شده و برخی جاها نیز به نام ستاد برگزاری الکامپ ثبت شده است.
وی افزود: سالن ۳۸ به دلیل سقف بلندی که دارد برای غرفه‌آرایی بسیار مناسب است. از این رو شرکت‌های بزرگ سخت‌افزاری تمایل دارند که در این سالن مستقر شوند.
رییس هیات مدیره مجتمع کامپیوتر پایتخت گفت: برخلاف آنچه مصوب شده بود به ما گفتند که باید به جای پنج درصد، ۳۰ درصد از غرفه را ارزی پرداخت کنید و برای آن چک تضمین می‌خواستند.
حیدری گفت: اختلاف قیمت بین پنج درصد تا ۳۰ درصد بسیار زیاد است و با توجه به هزینه‌های جانبی، اگر اضافه مبلغ استرداد شود، نمی‌توانیم ریسک کنیم و چک تضمین بدهیم. در همین حال مدیر روابط عمومی شرکت انفورماتیک گستر نیز با بیان اینکه از شرکت در الکامپ منصرف شده‌ایم، گفت: پنج‌شبنه برای ثبت‌نام به محل نمایشگاه رفتیم که به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها از شرکت در نمایشگاه کلا منصرف شدیم. لواسانی از توافق پنج‌شنبه شب سازمان و مجری نمایشگاه ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: پنج‌شنبه به ما گفتند برای ۳۰ درصد ارزی چک تضمین می‌گیرند که با توجه به بالا بودن رقم آن تصمیم گرفتیم در الکامپ شرکت نکنیم.
  روش خاص برای ثبت‌نام
فرزاد فروردین مدیر شرکت سخت‌افزاری پاپیون هم با گله از نحوه ثبت‌نام و جانمایی غرفه‌ها به فناوران گفت: طبق مصوبه شورای سیاست‌گذاری ثبت‌نام متقاضیان نمایشگاه الکامپ باید از ۱۶ آغاز می‌شد که با توجه به اینکه سالن ۳۸ قبل از این تاریخ پر شده بود به نظر می‌رسد مجری نمایشگاه خیلی جلوتر اقدام به جانمایی کرده است.
وی افزود: ما کاملا از فعالیت‌های سازمان نظام صنفی رایانه ای در رابطه با نمایشگاه الکامپ حمایت می‌کنیم. اما اینکه مجری با روش‌هایی خاص کار خود را پیش ببرد و صنف را در عمل انجام شده قرار دهد برایمان قابل قبول نیست.
فروردین با تاکید بر اینکه در قبال اقدامات شرکت مجری باید همت و انسجام صنفی شکل بگیرد، گفت: باید به هر طریقی جلوی اقدامات شرکت نمایشگاه‌ها گرفته شود و این امر نیازمند عزم جدی تمام اعضای صنف است.
وی افزود: شرکت نمایشگاه‌ها همین پنج درصد ارزی را هم بگیرد به سود خود رسیده است. چه لزومی دارد، چندین صد متر تحت عنوان ستاد اجرایی نگه داشته شود.
مدیر شرکت پاپیون گفت: ما نیز عطای الکامپ را به لقایش می‌بخشیم.
  توضیحات نماینده مجری و نصر کشور
فناوران موضوع دریافت چک تضمین بابت محاسبه ۳۰درصدی متراژ ارزی را از اعضای تیم اجرایی الکامپ درمیان گذاشت. مجری در این رابطه با تایید دریافت چک تضمین ۳۰ درصدی، گفت: موضوع ۵ درصد از نظر ما مصوب نشد، چون رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای حاضر به تضمین حضور حداقل ۱۰ هزار متر ارزی در نمایشگاه نشد. به گفته این عضو تیم اجرایی، ثبت نام حداقل ۱۰ هزار متر غرفه ارزی برای تامین ۵۰۰ متری که مدنظر مجری است تا هزینه هایش پوشش داده شود ضروری است. بنابراین به روال مصوب ۳۰ درصد ارزی از شرکت هایی که اظهار می کنند که غرفه ارزی
می خواهند، چک تضمین دریافت می شود. در همین رابطه، کاظم آیت اللهی نیز گفت: سازمان نصر کشور تاکید دارد که شرکت ها بیش از ۵ درصد بابت متراژ ارزی نپردازند و اگر همه با هم متحد باشیم می توانیم جلوی این بی عدالتی را بگیریم. وی افزود: تا آنجا که من در جریان موضوع قرار گرفته ام، فعلا شرکت ها فقط بیعانه می پردازند. ما نیز داریم فهرستی جمع آوری می کنیم که میزان ارزی را بررسی کنیم. بنابراین تاکید می کنم که شرکت ها فقط بیعانه بدهند و زیر بار چک تضمین نروند.
  اهمیت چهره الکامپ!
در این میان، دبیر شورای سیاست‌گذاری الکامپ نوزدهم با تاکید بر اینکه الکامپ رخدادی ملی است و نباید آن را با گله‌مندی خدشه‌دار کرد، گفت: با توجه به اینکه مدیریت نظارت بر نحوه ثبت‌نام برعهده نصر کشور است اصناف اگر شکایتی دارند باید به آنجا مراجعه کنند.
امیرمسعود عطایی افزود: پنج‌شنبه ناهماهنگی ناچیزی در مورد نحوه توزیع سقف ارزی بین واحدهای صنفی، سازمان و مجری نمایشگاه رخ داد که بلافاصله همان شب بررسی و مشکل حل شد. وی با تاکید بر اینکه نباید با مطرح کردن مشکلات دامن الکامپ را لکه‌دار کرد، گفت: اکنون که آقای جهانگرد تمام تلاش خود را کرده تا به الکامپ مانند یک رویداد ملی نگاه شود، چرا باید با نقطه نظرات این‌چنینی چهره آن را خراب کنیم. وی افزود: آقای جهانگرد با آقای قالیباف هماهنگ کرده است که تبلیغات محیطی گسترده‌ای برای الکامپ صورت گیرد پس نباید آن را به کام مردم تلخ کرد. عطایی با تاکید بر اینکه باید مراقب باشیم تا حقی از کسی ضایع نشود، گفت: اصولا متراژهای کوچک متقاضیان بیشتری دارد به همین دلیل تعداد گله‌مندان آن نیز زیاد می‌شود. وی افزود: در ضمن در هر کاری احتمال تخلف وجود دارد که اعضا باید آن را به سازمان مربوطه گزارش دهند و سازمان هم موظف است برای احقاق حق واحدهای صنفی به آن رسیدگی کند.
  پول الکامپ به حساب شرکت نمایشگاه‌ها واریز شود
براساس این گزارش، در نتیجه پیگیری‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و در راستای ایجاد شفافیت بیشتر، مقرر شده است که تمام وجوه مربوطه اعم از نقدی و یا چک، ارزی و یا ریالی، صرفا به حساب شرکت سهامی نمایشگاه‌ها واریز شود. بنابراین از متقاضیان درخواست می‌شود وجوه ارزی و ریالی خود را به دو حساب زیر، واریز کرده و یک کپی از اسناد واریزی را هم به شماره ۵۱ و ۸۸۷۴۱۱۴۹ داخلی ۱۹۹سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، فاکس کنند.
براساس این گزارش حساب ریالی متعلق به بانک ملی (سیبا) ۲۱۷۵۷۹۹۰۰۱۰۰۲ و به نام شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران است.
وجوه ارزی نیز باید به طور حضوری در شعبه نمایشگاه به حساب ۵۰۰۳ به نام شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران واریز شود.
ثبت‌نام از متقاضیان شرکت در نمایشگاه الکامپ در ستاد این نمایشگاه واقع در سالن ۶۱ ادامه خواهد داشت و اعضای صنف در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی یا پرسش و شکایت می‌توانند به محل استقرار نمایندگان سازمان نظام صنفی در ستاد ثبت‌نام مراجعه کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا