دسته‌بندی نشده

آیا اندروید از روی iOS کپی شده است؟

استیو جابز در حال معرفی گوشی آیفون

 

ماجرای شکایت اپل از سامسونگ بابت تقلید این شرکت از محصولات اپل به‌قدری مشهور شد که بسیاری فراموش کردند که در حقیقت یک بخش مهم از این مشاجره قضایی به ماجرای سیستم‌های عامل مورد استفاده در محصولات دو شرکت بازمی‌گردد.

با این حساب باید دید که در حقیقت ماجرای شباهت پوسته ظاهری iOS و اندروید تنها یک اتفاق ساده است یا اینکه واقعاً رویکردی الگوبردارانه در این ماجرا دخیل بوده است.

به گزارش شبکه خبري دولت الکترونيک در این‌ باره به‌تازگی خبرگزاری بلومبرگ مدارک جدیدی را افشا نموده است که ابعاد جدیدی را از این رقابت رونمایی خواهد کرد.

ابتدا باید به تاریخچه ساخت اندروید اشاره‌کنیم.
این سیستم‌عامل برای نخستین بار در سال ۲۰۰۵ به‌صورت یک پروژه رسمی در شرکت گوگل شروع شد و برای مدتی طولانی گوگل از این کار به عنوان یک پروژه مخفی حفاظت کرده و اجازه درز کردن هیچ اطلاعاتی را به سطح اول رسانه‌های جهان نداد.
ولی همه چیز با عرضه گوشی شرکت اپل دستخوش تغییر شد و حتی عرضه اندروید نیز به تأخیر افتاد.

تیم توسعه اندروید به رهبری “اندی روبین” به مدت ۶۰۹ الی ۸۰ ساعت در هفته در طول دو سال بر روی این پروژه کارکرده بودند ولی ناگهان در سال ۲۰۰۷ محصول اپل همه را شگفت‌زده نمود زیرا برخلاف انتظار تلفن اپل بیش از حد خوب بود و بخش عمده این خوب بودن به سیستم‌عامل مدرن آن بازمی‌گشت.
نکته اینجا بود که در تمامی محاسبات گوگل تنها رقیب این شرکت، 
مایکروسافت در نظر گرفته شده بود ولی با محصول اپل ناگهان ورق برگشته بود.

در آن زمان پروژه سیستم عامل اندروید Sooner نامیده می‌شد و شامل یک سیستم عامل متکی به صفحه‌کلید و بدون امکانات لمسی بود ولی در نوع خود امکانات ویژه و برتری نسبت به اپل را نیز در خود دارا بود که برای نمونه می‌توان امکان بهره بردن همزمان از چند نرم‌افزار را در نظر گرفت در حالی که نخستین نسخه از iOS تنها یک برنامه را به‌صورت همزمان اجرا می‌نمود و برای هر کاری باید به iTunes متصل می‌شد.
پس از این ماجرا بود که تیم طراحی اندروید پروژه خود را تا حد زیادی به عقب برده و با نام پروژه Dream طراحی یک سیستم عامل با قابلیت‌های Sooner و افزوده شدن قابلیت‌های لمسی را آغاز کردند. و سرانجام دو سال پس از آیفون نخستین گوشی اندرویدی با نام G1 توسط شرکت HTC روانه بازار شد.

در حال حاضر اندروید بیش از ۸۰ درصد بازار سیستم‌عامل‌های موبایل را در اختیار دارد و iOS تنها ۱۲٫۹ درصد.

این اسناد به‌تازگی ثابت کرد که در طراحی اندروید، آیفون به‌عنوان یک عنصر تحریک‌کننده مطرح بوده است ولی هیچگاه تقلید مستقیم و کپی‌برداری از محصول رقیب صورت نگرفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا