دسته‌بندی نشده

ضریب نفوذ ۳G در ایران تا پایان سال ۲۰۱۷ به ۴۰ درصد می‎رسد

 

به گزارش شبکه خبري دولت الکترونيک بیزینس مانیتور طی گزارشی نوشت: نسل سوم سرویس تلفن همراه ارائه شده از سوی اپراتور رایتل از زمان راه اندازی در اواخر سال ۲۰۱۱ تاکنون، تاثیر قابل توجهی بر بازار تلفن همراه ایران بر جای گذاشته است، اما با توجه به تاثیر تحریم ها بر افزایش هزینه اقدامات زیرساختی شبکه و مشکل شدن گسترش محدوده آنتن دهی رایتل و رقابت بر سر کاهش قیمت، ریسک های قابل توجهی در چشم انداز آینده این سرویس وجود دارد.

 

در ادامه‎ی این گزارش آمده است: از آنجایی که دولت ایران کنترل های سخت گیرانه ای را در تمام بخشهای بازار اعمال می کند سرمایه گذاران تمایلی به توسعه این شبکه ندارند.

 

بر این اساس، رشد این سرویس در سال ۲۰۱۳ آهسته بوده است و پیش بینی می شود ضریب نفوذ این شبکه تا پایان دوره ۵ ساله پیش بینی شده تا سال ۲۰۱۷، تقریبا به ۴۰ درصد برسد.

 

به گزارش تسنیم، بیزینس مانیتور در ادامه نوشت: میزان در آمد شرکت ام تی ان در ایران به ازای هر کدام از مشترکانش برای اولین بار در سه ماهه سوم امسال به بالای ۴ دلار رسید. این نشان دهنده رشدی اندک در میانه مشکلات موجود ناشی از نرخ ارز، کاهش ارزش پول و بالا رفتن نرخ تورم است. پیش بینی می شود این چالش ها در کوتاه مدت پابرجا باقی بماند.

 

همچنین بر اساس برآوردها، حدود ۲ میلیون مشترک استفاده کننده از خدمات نسل سوم در پایان سال ۲۰۱۲ در ایران وجود داشته است و این رقم  در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ رشدی سریع را به خود خواهد دید.

 

بر اساس این گزارش، شرکت رایتل شروع به تاثیرگذاری در بازار تلفن همراه ایران کرده است. در فوریه ۲۰۱۳، دولت ایران حق انحصاری توسعه شبکه نسل سوم را تا سال ۲۰۱۴ به شرکت رایتل واگذار کرد. این تصمیم موجب جلوگیری از افزایش سرمایه گذاری در بازار دیتا خواهد شد، در حالی که تقاضای فراوانی برای دیتای تلفن همراه در ایران وجود دارد.

 

سیستم فیبر نوری مدخل سریع السیر اروپا-پرشیا، شبکه کابلی ۱۰هزار کیلومتری که از فرانکفورت آلمان شروع می شود و با عبور از شرق اروپا، روسیه و آذربایجان به ایران می رسد و سپس با عبور از خلیج فارس در عمان تمام می شود، بالاخره در سپتامبر ۲۰۱۳ به بهره برداری رسید. این سیستم کابلی ظرفیت پهنای باند بین المللی ایران را از ۷۲ گیگا بایت بر ثانیه به ۸۲ گیگا بایت بر ثانیه افزایش می دهد. در اکتبر ۲۰۱۳، وزیر ارتباطات ایران اعلام کرد که هدف دولت افزایش پهنای باند بین المللی کشور به ۱۰۰ گیگا بایت بر ثانیه تا ۴ دسامبر ۲۰۱۳ است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا