شهرداری و شهر هوشمند

اوباما: وضعیت دفاع سایبری ایران خیلی خوب است

اوبامااگنا- رییس جمهوری آمریکا گفت:کشورهایی مانند روسیه ، چین و ایران در زمینه سایبری بسیار خوب عمل کرده اند.

 

به گزارش آژانس خبری دولت الکترونیک(اگنا) و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با حضور در برنامه ای تلویزیونی در جمع نظامیان  آمریکا به مناسبت سالگرد حادثه یازده سپتامبر به پرسش های آنها درباره مسائل مختلف پاسخ داد .

 

وی در پاسخ به سئوالی درباره احتمال تشکیل یک واحد مستقل جنگ سایبری در آمریکا گفت : ما ابتکار تشکیل یک فرماندهی سایبری را آغاز کرده ایم چرا که این مسئله می تواند در صورت بروز درگیری بالقوه منجر به سناریویی جدید شود و آنچه ما از بازیگران دولتی و غیردولتی مشاهده کرده ایم افزایش پیچیدگی و پیشرفت حملات هکری و نفوذ سیستم هایی بوده که پیش از این تصور می کردیم ایمن خواهند بود.

 

اوباما افزود:این تغییرات به سرعت در حال وقوع است بنابراین حملات با سرعتی بیشتراز تدابیر دفاعی در حال حرکت و پیشرفت هستند. بخشی از این مسئله به خاطر طراحی اولیه اینترنت است.

 

رییس جمهور امریکا ادامه داد: هدف اصلی از طراحی اینترنت در وهله نخست این نبود که سه تا پنج میلیارد نفر با اینترنت معاملات تجاری و دیگر اقدامات صورت دهند. این شبکه نخست قرار بود که یک شبکه دانشگاهی برای به شراکت گذاشتن مقاله ها وفرمول ها بود و بنابراین معماری و ساختار اینترنت دفاع موثر و پایدار را به شدت دشوار می کند. ما همچنان بهترین کشور جهان از نظر درک کارکرد های سایبری هستیم با این حال کشورهای دیگر نیز در حال رسیدن به ما هستند. روس ها خوب هستند، چینی ها در این زمینه خوب هستند، ایرانی ها در این زمینه خوب هستند و ما شاهد بازیگران غیردولتی و هکرهای هستیم که بسیار در این زمینه عملکردی عالی دارند. برخلاف درگیری ها و تجاوزهای سنتی ما اغلب آدرس برگشت را نداریم.

 

وی تصریح کرد:اگر فردی به سامانه شما ورود کرد و به عنوان مثال به دنبال تاسیسات حساس زیربنایی شما بود یا اینکه به سامانه های مالی نفوذ کرد، لزوما نمی توایم به طور مستقیم آن کشور یا آن بازیگر مشخص را ردگیری کنیم. این مسئله شرایط را به شدت پیچیده تر می کند.

 

بنابراین آنچه ما در وهله نخست بر آن تاکید داریم لزوم واکنش هماهنگ است. و آنچه ما طی چندسال اخیر صورت داده ایم جمع کردن نهادهای نظامی، فرماندهی سایبری ، آژانس امنیت ملی آمریکا، نهادهای اطلاعاتی و همکاری با بخش خصوصی با هدف تقویت تدابیر دفاعی است. و در این زمینه به پیشرفت هایی دست یافته ایم. با این حال این پیشرفت ها کافی نبوده است.

 

اوباما در پایان گفت:بنابراین من انتظار دارم که اقدامات بیشتری از طریق وزارت دفاع صورت دهیم با این حال باید در این زمینه کار کنیم زیرا این یک سناریوی جنگ سنتی نیست ما باید با جمع دیگری از بازیگران همکاری و به طور موثرتری هماهنگی کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا