Sample Category 2

رئیس سازمان فضایی ایران: ماهواره بلوکه شده مصباح را پس می گیریم

فضاییاگنا- رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به بازپس گیری ماهواره مصباح، از مذاکره با فرانسوی ها برای همکاری در زمینه ساخت ماهواره خبر داد.

 

به گزارش آژانس خبری دولت الکترونیک(اگنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی  وزارت ارتباطات،  در نشست خبری رئیس سازمان فضایی کشور، برنامه های سازمان فضایی درهفته جهانی فضا تشریح شد.

 

دراین مراسم، دکتر بهرامی رییس سازمان  فضایی، به نامگذاری روزهای هفته جهانی فضا اشاره کرد و ادامه داد: یک شنبه ۱۲ مهر روز حقوق و دیپلماسی فضایی، دوشنبه: ماهواره ها و کاوشگرها، سه شنبه سنجش از راه دور و محیط زیست ،چهارشنبه  مشارکت بین المللی و فضایی، پنج شنبه نجوم و اکتشافات فضایی، جمعه،  فضا درزندگی روزمره  و شنبه روز فضا و توسعه پایدار نامگذاری شده است.

 

وی  ادامه داد: در سال ۱۹۹۹ هفته فضا مورد تصویب مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت و از سال ۲۰۰۰ در کشورهای جهان به اجرا گذاشته شد. سال های ۸۲ و ۸۳ نیز سازمان فضایی در کشور ما شکل گرفت که عملا نقش هماهنگی در این بخش را انجام می دهد.

 

بهرامی با اعلام مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا که یکشنبه ۱۲ مهر درسالن شهید قندی وزارت ارتباطات باحضور وزیر ارتباطات و معاون حقوقی رییس جمهور ، برگزار می شود افزود: برگزاری نمایشگاه، ، ارائه برنامه های رادیویی، آموزشی و بازدیدهای تخصصی از مراکز فضایی، از جمله این برنامه ها است.

 

امیدواریم سال آینده  پرتاب ماهواره داشته باشیم

 

وی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که برنامه شما برای پرتاب ماهواره در سال جاری چیست گفت: امسال قطعا پرتاب ماهواره نخواهیم داشت اما با توجه به این که عوامل متعددی در شکل دهی پرتاب ماهواره موثر هستند بازه های زمانی را برای توسعه در نظرگرفته ایم.

 

 بهرامی  گفت: پشت پرده طراحی ساخت و پرتاب ماهواره بسیار سنگین تر از چیزی است که شما در جلوی پرده مشاهده می کنید و از این حیث آنقدر برای ما هیجان ندارد.

 

 وی با اشاره به اینکه طراحی کامل ماهواره ممکن است چندین سال زمان برد افزود:‌ از این حیث نمی توانیم زمان دقیق پرتاب  ماهواره را اعلام کنیم.

 

بهرامی افزود: با این حال امیدواریم سال دیگر پرتاب ماهواره را، داشته باشیم.

 

وی در ارتباط با برنامه هایی که در گستره شاخص های برنامه ششم توسعه برای این سازمان در نظر گرفته شده نیز گفت: گستره ای از فعالیت ها را در نظر داریم که یکی از آن ها پرتاب ماهواره است. اما در عمل این پرتاب ها نیست که حجم کارهای ما را تشکیل دهد و برنامه های توسعه ای را همواره در دستور کار داریم.

 

 بلوکه شدن ماهواره مصباح درایتالیا

 

 رییس  سازمان فضایی اظهار داشت: به علت تحریم ها ماهواره ایرانی مصباح از ۳ سال گذشته تاکنون در مصادره ایتالیا قرار دارد که در حال مذاکره برای بازپس‌گیری این ماهواره هستیم.

 

وی با بیان اینکه ماهواره مصباح که سابقه طراحی و تولید آن به بیش از ۱۰ سال پیش برمی گردد، یکی از ماهواره های کارآمد جمهوری اسلامی ایران است که با همکاری شرکت ایتالیایی طراحی و تولید شده است، اما این ماهواره که برای تست نهایی در ایتالیا قرار داشت به دلیل مشکلات تحریم امکان پرتاب نیافت و هم اکنون با کمک وزارت امور خارجه در حال مذاکره برای بازپس‌گیری این ماهواره هستیم.

 

وی در ارتباط با مذاکره با هیئت فرانسوی که اخیرا وارد کشور شد گفت: مذاکرات از وقتی که شروع می شود، تا انعقاد قرارداد، فرآیند طولانی را طی می کند و عده زیادی درگیر آن خواهند بود. ماهواره یکی دو تنی که باید ساخته پرتاب و در مدار قرار گیرد با قراردادی یک شبه حاصل نخواهد شد و شاید نیاز به دویست تا سیصد ساعت کار در جلسات متعدد داشته باشد.

 

بهرامی در  پاسخ به سوالی در خصوص همکاری با مرکز ملی فضایی که طبق حکم رئیس جمهور تشکیل شده است، تاکید کرد: نهاد بالادستی سازمان فضایی، مرکز ملی فضایی نیست و این مرکز با حکم رئیس جمهور وابسته به معاونت علمی فناوری رئیس جمهور است که ما سعی می کنیم همکاری خاص خود را در بخش هایی که به ما ارتباط داشته باشد با این مرکز انجام دهیم، اما اهداف این مرکز با فعالیت های سازمان فضایی ایران متفاوت است.

 

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه مطالبات رهبری در حوزه توسعه علم و فناوری بسیار آینده نگرانه است، توضیح داد: تکنولوژی در حال تحول و نوگرایی است و ما باید تمامی تلاش خود را برای حضور در همه زمینه ها به کار گیریم.

 

بهرامی با بیان اینکه ایران توان پرتاب و طراحی ماهواره را دارد و در میان کشورهایی است که دانش این فناوری را به دست آورده‌اند، گفت: فناوری های فضایی گسترده است و تنها داشتن ماهواره نیست.

 

وی با اشاره به اینکه پروژه های بسیاری را در دستور کار برای گسترش فعالیت های فضایی و کاربردی کردن آن در زندگی مردم داریم، اضافه کرد: یکی از پروژه های مهم در دستور کار پروژه اعزام انسان به فضا است، اما باید  این پروژه بازطراحی شود.

 

معاون وزیر ارتباطات توضیح داد: منابع نامحدود است و باید هدفگذاری های این پروژه با منابع همخوانی داشته باشد. بر این اساس، با کمک شورای راهبری طرحی را برای بازطراحی پروژه اعزام انسان به فضا آماده می کنیم که در شورای عالی فضایی مطرح شود و پس از آن شورای عالی فضایی در مورد این طرح تصمیم گیری نهایی را خواهد داشت.

 

تشکیل جلسه شورای عالی فضایی  تا پایان سال

 

وی در پاسخ به سوال دیگر در خصوص عدم تشکیل شورای عالی فضایی که طبق قانون مصوب باید در سال، دو بار برگزار شود،اظهارداشت: طی دو سال اخیر شورای عالی فضایی تلاطم داشته و به دلیل برخی مسائل تشکیل نشده است، اما با هماهنگی و همکاری با معاون علمی فناوری رئیس جمهور و حکمی که ایشان حدود ۱۰ روز گذشته برای دبیری شورای عالی فضایی به اینجانب داده اند، فعالیت های دبیرخانه شورای عالی فضایی آغاز شده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا