Sample Category 2

باید به سمت تدوین قانون ملی فضایی برویم

معاون حقوقیاگنا- معاون حقوقی رئیس‌جمهور: امروزه بسیاری از کشورها قانون ملی فضایی دارند که ما نیز با مطالعات اولیه انجام شده در این زمینه باید به سمت تدوین قانون ملی فضایی کشور خود برویم.

به گزارش آژانس خبری دولت الکترونیک(اگنا) به نقل از تسنیم، الهام امین‌زاده در افتتاح هفته فضایی ایران همزمان با هفته جهانی فضا که با حضور وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی برگزار شد اظهار کرد: امروزه حقوق و دیپلماسی فضا نقش پررنگی پیدا کرده و استفاده بهینه از این حربه در کنار موضوعاتی همچون گسترش فناوری اطلاعات از اهمیت اقتصادی و موضوعاتی چون امنیت ملی برخوردار است. 

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروزه فعالیت‌های دانش‌محور منجر به ایجاد امنیت، ثروت و قدرت شده است، عنوان کرد: قطعا اگر در این زمینه مجهز شویم می‌توانیم برای کشور اقتدار کسب کنیم و البته تنها زمینه تحقق چنین موضوعی نگاه به آینده در مدیریت و سیاست‌گذاری کشور است. 

وی با بیان اینکه تلاش بسیاری برای استقلال در فضا صورت گرفته است، به حقوق دریایی، هوایی و زمینی در عرصه‌های کشوری و لشگری پیشرفت خوبی داشته اما در ارتباط با فضا چندان دستاوردی ندارد لذا باید بدانیم فضا از عرصه‌ها دیگر با توجه به اینکه مالکیت در آن نقشی ندارد متمایز است.

امین‌زاده با بیان اینکه در عرصه فضا با همکاری‌ها مواجه هستیم، گفت: باید همچون کشورهای دیگر و همپای آنها به فکر ساماندهی حقوق بین‌الملل فضا باشیم زیرا اگر نظام قانون‌مندی در این عرصه نباشد، می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند. 

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه فضا نیازمند محیطی امن و آرام است، اشاره به ۴ اصل پیش روی این عرصه داشت و گفت: ۱- آزادی بهره‌برداری، ۲- عدم تصرف و تملک فضا، ۳- غیرنظامی کردن فضا و ۴- مسئولیت‌های ناشی از عملکرد در این عرصه جزء ۴ اصل ضروری در ارتباط با فضا تعریف می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: امروزه آژانس‌های بین‌المللی کمیته‌هایی برای فعالیت‌های مشترک در این عرصه شکل داده‌اند که کشورهایی نظیر روسیه، آمریکا، ژاپن و هند در این میان علی‌رغم رقابت موجود به همکاری‌های تنگاتنگی روی آورده‌اند. 

امین‌زاده عنوان کرد: ایران می‌تواند در گسترش فرهنگ استفاده مشترک از فضا نقش داشته باشد. شفافیت قواعد جهانی در این عرصه بسیار ضروری است و لذا ایران باید تمام سعی خود را در راستای سیاستگذاری‌های فضایی انجام دهد. 

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروزه بسیاری از کشورهای دنیا قانون ملی فضایی دارند اذعان کرد: باید به سمت تدوین چنین قانونی در کشور برویم که البته مطالعات اولیه آن انجام شده و امیدواریم در دولت یازدهم سند آن تدوین شود. 

وی در پایان گفت: پیشنهاداتی در ارتباط با بندهای مرتبط با امور فضا در قانون برنامه ششم توسعه دارند که به وزیر ارتباطات پیشنهاد خواهم داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا