Sample Category 2

برخورداری بسیار خوب صنعت نفت و گاز از زیرساخت ها و امکانات

دبیراگنا- دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی با اشاره، به قدمت فعالیت صنایع مرتبط با نفت، گاز و ذغال سنگ، این بخش را دارای زیرساخت ها و امکانات بسیار خوبی دانست.

به گزارش آژانس خبری دولت الکترونیک(اگنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جعفر توفیقی دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در نشست دبیران ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی، با اشاره به ویژگی متمایز فعالیت های این ستاد بیان کرد: نوع فعالیت های ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ به این موضوع باز می گردد که صنعت نفت و گاز و ذغال سنگ با قدمت طولانی خود در کشور سبب ایجاد ظرفیت های بیشماری در این صنعت شده است و از زیر ساختها و امکانات بسیار خوبی برخوردار است. 
توفیقی افزود: در حال حاضر دانشگاههای کشورمان در حوزه نفت و گاز بسیار فعال هستند و این جامعه علمی به همراه شرکت های مختلف در حوزه طراحی، مهندسی و مشاور در حوزه نفت و گاز با پیشتیبانی وزارت نفت به کار خود ادامه می دهند. این وزارتخانه نیز با قدمت طولانی خود سبب ایجاد زیرساخت های بسیار ارزشمند و همچنین نیروی انسانی کارآمد شده است. وجود کارشناسان و مهندسان خبره در این صنعت، سرمایه های خوبی برای کشور فراهم کرده است.

صنعت نفت و گاز ما دانش بنیان و فناور محور نیست 
وی افزود: مسئله قابل توجه در این مقوله این است که علی رغم تمامی این امتیازات و ویژگی ها، متاسفانه صنعت نفت و گاز ما یک صنعت دانش بنیان و فناور محور نیست و هنوز وابسته به بازارهای فناوری در خارج از کشور و شرکت های بین المللی خارجی است. طبیعتا نخستین تاثیر این کمبود، آن است که ما از نفت ارزش افزوده کافی را نمی توانیم استحصال کنیم. 
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز، ذغال سنگ معاونت علمی با اشاره به اهمیت تولید اکوسیستم جامع در جهت فعالیت در چرخه ایده تا ثروت بیان کرد: این ستاد با آشنایی و اشراف کامل بر سرمایه های موجود و ایفای نقش بازیگران مختلف از جمله دانشگاهیان، سرمایه گذاران، مراکز پژوهشی و بهره برداران، معتقد است که با وجود تمامی این ارزشها، بازیگران فعال دچار از هم گسیختگی و در واقع عدم انسجام هستند و نمی توانند نقش جامعی را ایفا کنند. 
وی ادامه داد: بنابراین ما در ستاد نفت و گاز به جای اینکه مجددا از پژوهش و مقاله و همچنین تاسیس شرکت های دانش بنیان شروع به کار کنیم اولویت ستاد را بر این پایه قرار دادیم که اکوسیستمی طراحی شود که این بازیگران، آرمان ها و اهداف و ارزش های مشترکی را تعبیه کنند و چرخه ایده تا ثروت را در این اکوسیستم شکل دهند. 
توفیقی با اشاره به ویژگی استان خوزستان از لحاظ دارا بودن زیر ساختهای ارزشمند در حوزه نفت و گاز، بیان کرد: این استان علاوه بر زیر ساختهای ارزشمند علمی و دانشگاه های معتبر دولتی و غیردولتی و همچنین وجود ده¬ ها شرکت طراح در حوزه تجهیزات، شاید بزرگترین فعال در صنعت نفت باشد اما ضعف انسجام و یکپارچگی و یک نوع پراکندگی در نیروها و بازیگران فعال را در پی داشته است.

ایجاد اکوسیستم در صنعت نفت و گاز
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی همچنین عنوان کرد: از این رو ستاد ما در نظر دارد نیروهای پراکنده را در یک اکوسیستم جمع آوری کند و خوشبختانه با استقبال استان خوزستان نیز مواجه شده است و از عرضه کنندگان تا متقاضیان علم و فناوری زیر پرچم این پروژه با انگیزه بالا جمع شده اند.
وی در پایان با اشاره به انبوه تجربه های تئوریک در صنعت نفت و گاز اظهار کرد: با کلید خوردن این پروژه ما شاهد نخستین تجربه عملیاتی مناطق ویژه فناوری خواهیم بود و امیدواریم با عملیاتی کردن منطقه ویژه فناوری نفت و گاز در استان خوزستان شاهد یک نمونه از نظام‌بخشی نوآوری در کشور باشیم. 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا