Sample Category 2

در دنیا مالکیتی بر روی فضا نیست

وزیراگنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: جلسات سازمان فضایی و رگولاتوری پیرامون ایجاد کنسرسیومی متشکل از دولت و بخش خصوصی در حوزه ماهواره برگزار شده و هفته آینده اصول حاکم بر پروانه اپراتور ماهواره‌ای تصویب می‌شود.

به گزارش گزارش آژانس خبری دولت الکترونیک(اگنا) به نقل از تسنیم،  محمود واعظی در افتتاحیه هفته فضا با بیان اینکه در دنیا مالکیتی بر روی فضا نیست و این مزیتی برای کشورهایی همچون ایران به حساب می‌آید ، اظهار کرد: این فرصتی است تا در برابر کشورهای قدرتمند دنیا که با استفاده از ابزارهای پیشرفته معمولا مالکیت خود را در عرصه‌های مختلف اثبات می‌کنند به رقابت بپردازیم. 

وی افزود: در قوانین بین‌المللی تصریح شده که فضا در اختیار هیچ کشوری نیست و با توجه به اینکه ایران تلاش‌های خوبی در گذشته هم‌موضوع با فضا انجام داده، بهترین فرصت است که به سمت بهره‌برداری از این فضا برویم. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: اکنون وارد مسابقه‌ای شده‌ایم که دیگران پیشتر از ما خود را آماده‌ کردند.

واعظی با بیان اینکه اگر با همت بیشتری کار کنیم می‌توانیم سهم بیشتری را از این عرصه به دست آوریم، اظهار کرد: تاکنون به دلیل تحریم‌های ظالمانه زمینه تعامل با دیگر کشورها وجود نداشت اما باید خود را برای دوران پساتحریم آماده کنیم. این موضوع تا اواخر آذرماه محقق شده و کلیه تحریم‌ها برداشته می‌شود.

وی افزود: طی یکی‌دوماه گذشته و بعد از مذاکرات سیاسی ایران مذاکرات خوبی با کشورهای مختلف در زمینه‌های مختلف و البته فضا داشته‌ایم که بنا داریم این مباحث ادامه پیدا کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امسال دولت از نظر بودجه محدودیت‌های زیادی دارد اظهار کرد: امیدواریم که از اواخر امسال محدودیت‌ها به تدریج برداشته شود. این محدودیت‌ها برای فعالیت‌های فضایی و امور غیرملموس بیشتر درک می‌شود و ضربه آن به این حوزه‌ها بیشتر خواهد بود.

واعظی افزود: با توجه به اینکه وضعیت بودجه دولت را می‌دانیم مجبوریم در بسیاری از امور نظیر توسعه شبکه انتقال دیتا نیز محتاطانه پیش رویم و البته امیدواریم این محدودیت‌ها که بیشتر شامل حال بخش فضا بوده آرام‌آرام برداشته شود.

وی با بیان اینکه رئیس سازمان فضایی طبق قانون مجلس دبیر شورای عالی فضایی نیز به حساب می‌آید، گفت: با توجه به اینکه ماهواره‌ها را نمی‌توانیم نادیده از عرصه مخابراتی بگیریم، به دبیر شورای عالی گفتم که با سرعت بیشتری در این عرصه فعالیت‌هایمان را ادامه دهیم. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: امیدوارم کمیته‌های شورای عالی فضایی به سرعت تشکیل شود تا بتوانیم اولین جلسه شورای عالی فضایی را در دولت برگزار کنیم. 

واعظی با بیان اینکه در ۷-۸ سال گذشته تمامی شوراها تعطیل شده بود، گفت: برای راه‌اندازی و احیای مجدد شوراها نیازمند زمان و انرژی بیشتری هستیم و همانطور که خانم امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور مطرح کردند، باید تلاش کنیم تا قانون فضایی کشور خود را داشته باشیم که البته زحمت این کار با خود ایشان است تا در شورای عالی فضایی تصویب گردد.

وی تحقیق برای ساخت و پرتاب ماهواره‌ها را یکی از برنامه‌های وزارت ارتباطات دانست و گفت: ساماندهی پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی با توجه به اینکه از منظر بودجه با محدودیت‌هایی مواجه بودند نیز از جمله برنامه‌های دیگر ما است.

واعظی افزود: این دو مورد و حتی پژوهشگاه وزارت علوم با توجه به اینکه تا سال گذشته صاحب نداشتند فکری به حال بودجه آنها نشده بود و اکنون در وزارت ارتباطات سعی می‌کنیم تا آخر هر برج پولی را برای پرداخت حقوق پرسنل این سازمان در نظر بگیریم. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امیدواریم در کشور ماهواره ملی داشته باشیم اظهار کرد: اکنون نقطه مداری ۲۴٫۱۹ را به جمع‌بندی رسیدیم و باید ببینیم اگر نیازمند به ماهواره هستیم زودتر این کار را انجام داده و به سمت ساخت و پرتاب ماهواره ملی برویم. 

وی افزود: طبق روال عادی ۶-۷ ماه زمان می‌برد تا مراحل طراحی و ساختار یک ماهوار مشخص شود و ساخت و پرتاب نیز اگر در نوبت پرتاب قرار نگیریم عملا ۳ سال به طول خواهد انجامید .

واعظی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم ماهواره‌ای را که مشخصات مدنظر ما را دارد و در مرحله ساخت است پیدا کنیم می‌توانیم آن را خریداری کرده و در زمان صرفه‌جویی کنیم. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اعطای پروانه اپراتور ماهواره‌ای در سازمان فضایی و رگولاتوری جلسات متعددی را با بخش خصوصی گذاشته‌اند تا کنسرسیومی متشکل از دولت و بخش خصوصی در عرصه  ماهواره شکل گیرد.

وی در پایان گفت: اصول حاکم بر این پروانه انجام شده و قرار است هفته آینده پیرامون نهایی شدن آن بحث و بررسی شود. 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا