فناوری اطلاعات

اختصاص بهترین پهنای باند و تجهیزات و سرور‌ها از بیت المال به نسخه‌های فارسی تلگرام

عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستان کل کشور در صفحه شخصی خود در پیام رسان سروش با اشاره به تذکرات مقام معظم رهبری که در جمع بسیجیان در ورزشگاه آزادی به مسئولان فضای مجازی دادند، نوشت: تذکراتی را که مقام معظم رهبری در جمع پر شکوه بسیجیان مخلص و جان بر کف در ورزشگاه آزادی به مسئولان فضای مجازی دادند، می‌توان در چهار جمله ذیل خلاصه نمود. 

۱- مسئولان فضای مجازی وظایف محوله را بدرستی “بشناسند”۲- مسئولان فضای مجازی با “جدیت” به وظایف محوله عمل کنند۳- مسئولین اجازه ندهند فضای مجازی کشور در اختیار دشمن باشد ۴- مسئولین اجازه ندهند دشمن با استفاده از ابزار فضای مجازی به بمباران شیمیایی افکار عمومی جامعه ادامه دهد.

تاکید و تذکر مقام معظم رهبری بر دو مقوله “شناخت” و “جدیت” مسئولان فضای مجازی در انجام وظایف محوله، دلالت بر این واقعیت دارد که وضعیت نامطلوب فضای مجازی کشور محصول “عدم شناخت” و یا “عدم جدیت” مسئولین در انجام وظایف محوله است. به همین مناسبت به چند مورد از ده‌ها عملکرد نامناسب که موجبات این تذکرات را فراهم کرده اند اشاره می‌کنم. امیدوارم که موثر واقع شود و مسئولین ذیربط اشتباهات گذشته را جبران کنند. 

نرم افزار مسیر یاب ویز (waze) که توسط رژیم کودک کش وجعلی اسرائیل طراحی و راه اندازی شده است بدون هیچ مانعی در فضای مجازی کشور جولان می‌دهد و علاوه بر مکان یابی به ابزار رسانه‌ای دشمن تبدیل شده است و دشمن صهیونیستی با سوء استفاده از کابران ایرانی اطلاعات جاسوسی خود را در بستر این نرم افزار تکمیل می‌کند! علیرغم صدور دستور مسدود سازی آن از سوی مقام قضایی و علیرغم اینکه نرم افزار‌های پیشرفته بومی مشابه آن نظیر “دال” و ” نشان” و… در کشور وجود دارد، مسئولین ذیربط نه تنها جدیتی در اجرای این دستور بخرج نمی‌دهند بلکه مقاومت هم می‌کنند. 

علی رغم گذشت بیش از ۵ ماه از صدور دستور فیلتر تلگرام، مسئولین ذیربط به نسخه‌های فارسی این پیام رسان اجازه داده اند بر خلاف دستور قضایی بازپرس به طور غیر قانونی به عنوان فیلتر شکن عمل کرده و در این موقعیت جنگ اقتصادی و رسانه‌ای دسترسی ۳۰ میلیون نفر ایرانی را به این شبکه فیلتر شده فراهم کرده اند. همچنین بهترین پهنای باند و تجهیزات و سرور‌ها را از بیت المال به این فیلتر شکن‌ها اختصاص داده و با این اقدام تبعیض آمیز شبکه‌های اجتماعی داخلی را در آستانه نابودی قرار داده اند و مسئولین ذیربط به فریاد مدیران پیام رسان‌های داخلی و جوانان نخبه و سرمایه گذرانی که استخوانهایشان زیر فشار تبعیض در فضای مجازی کشور خرد شده است توجه نمی‌کنند.

علیرغم اینکه میلیارد‌ها تومان سرمایه مملکت صرف هاتگرام و تلگرام طلایی شده است، مدیر تلگرام اجازه نمی‌دهد کاربران این دو نرم افزار در حساس‌ترین زمان جنگ اقتصادی به محتوای کانال‌های (رسانه های) مورد علاقه خود دسترسی پیدا کنند و کانالی به نشانی dolaril@ را که بیش از دو میلیون نفر از طریق این دو نرم افزار عضو آن شده بودند مسدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد این کانال و کانال دیگری به نشانی dolar_il@ که بیش از یک میلیون عضو داشت و واقعیت‌ها را در مورد سقوط ارزش دلار و افزایش پول ملی بیان می‌کرد به فعالیت خود در بستر این دو نرم افزار ادامه دهد و حتی اجازه عضو شدن در سایر کانال‌های تلگرام را از اعضای هاتگرام و تلگرام طلایی سلب می‌کند. 

شبکه اجتماعی اینستاگرام بر خلاف مصوبات شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون‌های زیر مجموعه آن بدون اینکه سرور‌های خود را به داخل منتقل نماید و بدون اینکه مقررات قانونی را بپذیرد در فضای مجازی کشور مشغول فعالیت رسانه‌ای است و برخلاف قانون اساسی صوت وتصویر فراگیر را از انحصار سازمان صدا وسیما خارج کرده و بدون هرگونه محدویت قانونی سالهاست که مشغول تهاجم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی می‌باشد و مسئولین فضای مجازی علیرغم تذکرات دلسوزان خم به ابرو نمی‌آورند.

علاوه بر آنچه که گفته شد، مشکلات دیگری مانند عدم مبارزه با فیلترشکنها، عدم اهتمام جدی به تحقق شبکه ملی اطلاعات و ده‌ها نابسامانی دیگر وجود دارد که موجبات سلطه بیگانگان بر فضای مجازی کشور را فراهم نموده اند. بطور قطع این مشکلات قابل حل می‌باشند، ولی حل آن‌ها نیاز به “توجه”، “شناخت ” و “جدیت” همه مسئولین فضای مجازی در انجام وظایف محوله دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا